FIFA studenti uzsāks darbu, lai uzlabotu sporta pasauli
Šveices mazpilsētā Noičatelā studijas beiguši Futbola federāciju asociācijas (FIFA) maģistru kursa studenti, kuri turpmāk darbosies sporta nozarē, lai palīdzētu tai attīstīties.
Paredzēts, ka studenti pēc absolvēšanas turpinās darbu pie Pasaules kausa finālturnīru organizēšanas, iespējams, pievienosies kādai no olimpisko sporta veidu federācijām, kā arī strādās pie kriminālvajāšanām par nozīmīgiem gadījumiem starptautiskajos sporta tiesību aktos.
Maģistru kursi noris jau 20 gadus un tie ir kā dāvana starptautiskajām sporta organizācijām, ko pasniedz vadošā pasaules futbola vadītāja FIFA. Studijas šogad noslēdza 28 studenti no vairāk nekā 20 pasaules valstīm.
Gala darbos studentiem bija jāanalizē grūtības, ar kurām jāsaskaras uzrunājot potenciālos Olimpiādes rīkotājus, to, kā padarīt sieviešu futbolu profesionālāku, tāpat arī bija jāpēta testosterona noteikumi, kas apdraud skrējējas Kasteras Semenjas karjeru.
"Es vienmēr esmu iespaidots," teica Deniss Osvalds, kurš ir šo kursu direktors, arbitrāžas tiesas tiesnesis, kā arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izpildkomitejas loceklis. "Tas ir patīkami, jo ikviens students ir aizrautīgs tajā, ko dara."
Ik gadu kursos piesakās ap 300 studētgribētāju, bet tikai 30 iekļūst studējošo pulkā. No iepriekšējiem absolventiem pieminēšanas vērts ir bijušais Anglijas premjerlīgas futbola kluba Mančestras "United" spēlētājs, kurš maģistru kursus absolvēja 2017. gadā.
Studijas tiek atbalstītas no FIFA puses, kas šogad atvēlējusi 4,9 miljonus dolāru (4,4 miljonus eiro) Starptautiskajam Sporta mācību centram (CIES), kurā noris kursu apguve. Tāpat vairāki studenti paši apmaksā kursu apguvi, kas sastāda 25 000 dolāru (22 600 eiro) lielu maksu par desmit studiju mēnešiem.
Mācību gads sākas ar humanitārās zinātnes un vēstures apguvi "De Monfort" universitātē Lesterā, Anglijā, vēlāk studenti dodas uz Milānas "Bocconi Management" skolu, bet noslēdzošās mācības noris Noičatelā, kur tiek apgūti sporta noteikumi un tiesiskie aspekti.
Tāpat studentiem lekcijas lasa olimpisko sporta veidu federāciju līderi un vadītāji, runājot par to, kā organizēt pasaules mēroga sacensības. Tāpat starp vieslektoriem ir arī FIFA advokāti, kuri ikdienā strādā FIFA un Eiropas futbola turnīros.
Pēc absolvēšanas studenti, kuri jau ieguvuši organizācijas vadītāju, sporta juristu un konsultantu prasmes, tiek novirzīti darbam starptautiskajās sporta federācijās vai organizācijās.
Liels nopelns šo studiju izveidē ir bijušajam FIFA prezidentam Zepam Blateram, kurš ar šādu iniciatīvu nāca klajā 1990.gadā.
"Esam apmācījuši augsti kvalificētus speciālistus, lai tie varētu strādāt starptautiskās organizācijās," teica Blaters. "Un līdz šim nevienam no viņiem nav bijis problēmu atrast sev darbu."
Tikmēr kursa direktors atzina, ka vismaz 25 absolventi jau šobrīd strādā SOK, kamēr vēl 50 ir FIFA paspārnē.