Latvijas hokeja izlase lieliskā mačā izcīna punktu pret zvaigžņoto Kanādu
Latvijas hokeja izlase pirmdien Dānijas pilsētā Herningā savā pasaules čempionāta B apakšgrupas sestajā mačā varonīgā cīņā ar 1:2 (0:1, 0:0, 1:0, 0:1) pagarinājumā piekāpās zvaigžņotajai Kanādas valstsvienībai.
Latvijas hokeja izlase cīnās ar Kanādu
Pasaules hokeja čempionāta spēle hokejā starp Latvijas un Kanādas valstsvienībām "Jyske bank boxen" Arēnā.
Šī ir otrā reize vēsturē, kad Latvijas izlase pasaules čempionāta spēlē pret Kanādu ieguvusi punktu. Pirmā un līdz šim vienīgā reize bija 1997.gadā, kad Latvija, debitējot elites divīzijā, ar kanādiešiem nospēlēja neizšķirti 3:3.
Latvijas izlases labā pamatlaikā vārtus guva Kristiāns Rubīns, kuram tie ir pirmie vārti pasaules čempionātā, kamēr kanādiešiem izcēlās Entonijs Boviljē.
Savukārt pagarinājuma pirmajā minūtē Kanādai uzvaru nodrošināja tās lielākā zvaigzne Konors Makdeivids.
Latvijas komandas rindās par labāko tika nosaukts lielisku maču aizvadījušais vārtsargs Kristers Gudļevskis, kamēr kanādiešiem šo godu izpelnījās Boviljē.
Jau mača sākumā spēlē bija jāiesaistās Latvijas izlases vārtsargam Gudļevskim, pa kura vārtiem arī turpinājumā tika izdarīti vairāki metieni. Cīņas rezultāts tika atklāts trešajā minūtē, kad pēc kārtējā metiena Gudļevskis zaudēja kontroli pār ripu, bet to pirmais aiz viņa kājsargiem pamanīja Boviljē, raidot to vārtos. Neilgi pēc rezultāta atklāšanas laba iespēja panākt neizšķirtu bija jau Ronaldam Ķēniņam, tomēr viņa raidījumu neitralizēja Dārsijs Kempers.
Pirmajā trešdaļā laukumā dominēja Kanādas valstsvienība, taču tā pēc gūtajiem vārtiem bija nedaudz nomierinājusies. Piecas minūtes pirms pirmā pārtraukuma teicama iespēja gūt vārtus bija arī Rodrigo Ābolam, kurš pēc lieliskas Ķēniņa piespēles uz vārtu priekšu netrāpīja pa ripu. Noslēdzošajās perioda minūtēs gan kanādieši atkal Latviju iespieda tās aizsardzības zonā, raidot vairākus bīstamus metienus uz Gudļevska sargātajiem vārtiem, tomēr vārtsargs darbojās pārliecinoši.
Jau otrā perioda otrajā minūtē pie pirmā noraidījuma šajā mačā tika Kanāda, turklāt to Latvija aizvadīja ļoti labi, izdarot spiedienu uz kanādiešu vārtiem, tomēr Kempers palika nepārspēts. Lai arī vairākums netika izmantots, Latvija bija pārņēmusi iniciatīvu, iespiežot zvaigžņoto Kanādu tās aizsardzības zonā un labas iespējas neizmantojot Miķelim Rēdliham un Oskaram Cibuļskim.
Tiesa, kad Kanāda devās uzbrukumā, tā bija ļoti bīstama, bet vairākas reizes Latvijas valstsvienību no vārtu zaudējuma glāba Gudļevskis, kurš vārtos darbojās krietni pārliecinošāk nekā savā iepriekšējā mačā pret Somiju. Otrajā periodā noraidījumu saņēma arī Džordans Eberle, bet arī šo vairākumu Latvija neizmantoja, lai gan aktīvi uzbruka kanādiešu vārtiem. Pirms pārtraukuma lieliska iespēja panākt neizšķirtu bija Latvijas izlases kapteinim Robertam Bukartam, kurš pēc partnera metiena no zilās līnijas mainīja ripas lidoja virzienu, bet kanādiešus kārtējo reizi glāba vārtsargs Kempers.
Jau pašā trešā perioda sākumā Latvijai izdevās panākt izlīdzinājumu, jo ar spēcīgu plaukstas metienu Kemperu pārspēja valstsvienības debitants Kempers. Līdz ar to rezultāts kļuva 1:1, bet pēc vārtu ielaišanas Kanāda aktivizējās, kas noteikumus lika pārkāpt Andrim Džeriņam. Līdz ar to Latvijas valstsvienība pirmo reizi šajā mačā spēlēja mazākumā, bet lieliski tā laikā spēlēja Gudļevskis, kanādiešiem vārtus tā arī negūstot.
Hokeja fani Dānijā pirms Latvijas izlases spēles pret Kanādu 2018. gada 14. maijā
Līdzjutēji pirms pasaules hokeja čempionāta spēles hokejā starp Latvijas un Kanādas valstsvienībām "Jyske bank boxen" Arēnā.
Kanādas valstsvienība centās apdraudēt pretinieku vārtus, tomēr, kā jau to iepriekš bija izcēluši Latvijas izlases treneri, darīja to individuāli, bet bīstamākās epizodes neitralizēja Gudļevskis. Desmitarpus minūtes līdz pamatlaika beigām noraidījumu par rupjību saņēma Ralfs Freibergs, bet mazākumu Latvija izturēja. Tiesa, neilgu laiku pēc tam pa pārliktni trāpīja Kanādas lielākā zvaigzne Makdeivids.
Noslēdzošajās minūtēs kanādieši izmisīgi centās izraut uzvaru, tomēr Latvijas hokejisti aizsargājās ļoti pašaizliedzīgi, dzenājot pretiniekus pa laukuma stūriem, un pārliecinošs vārtos joprojām bija Gudļevskis. Latvijas komanda nosargāja savus vārtu neizšķirtu, pamatlaiku noslēdzot ar sensacionālu neizšķirtu 1:1.
Līdz ar to duelis turpinājās pagarinājumā, kur kanādiešiem jau pašā sākumā vārtus guva Mkadeivids, raidot vārtos atlēkušo ripu.
Pirms šī mača Latvijas izlases pieteikumā tika iekļauts aizsargs Edgars Siksna, kurš aizstāj savainoto Uvi Balinski. Viņš cīņā pret Kanādu spēlēja vienā pārī ar pieredzējušo Kristapu Sotnieku, kamēr vārtu drošība otro reizi šajā turnīrā tka uzticēta Gudļevskim, bet kā otrais numurs pirmo reizi tika pieteikts jaunais Matīss Edmunds Kivlenieks.
Savukārt kā septītais aizsargs šai cīņai bija pieteikts Kristaps Zīle, bet 13.uzbrucējs - Gints Meija.
Pirmdienas agrajā B grupas spēlē Norvēģija ar 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) pieveica Dienvidkoreju, nosūtot to uz zemāku divīziju.
B apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar 16 punktiem sešās spēlēs ir ASV, kam ar 13 punktiem seko Somija. Kanāda tikmēr guvusi 12 punktus, kamēr Dānijai ir par vienu punktu mazāk, bet pirmajam četriniekam ar desmit punktiem seko Latvija, kamēr Vācijai ir septiņi punkti. Norvēģija pasaules čempionātu noslēdza ar sešiem punktiem, bet Dienvidkoreja zaudēja visās septiņās spēlēs un pie punktiem netika, tāpēc tai augstākā divīzija būs jāatstāj.
Pēc cīņas ar Kanādas valstsvienību Latvija otrdienas vakarā aizvadīs ļoti svarīgu cīņu pret mājinieci Dāniju, abām komandām duelējoties par vietu ceturtdaļfinālā.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 15.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.
To vietā nākamajā gadā nāks Lielbritānija, kas labāko grupā atgriezīsies pēc 24 gadu pārtraukuma, un Itālija, kas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka čempionāta pirmajā spēlē Latvija ar 3:2 pagarinājumā pieveica Norvēģiju, pēc tam ar 1:8 kapitulēja Somijai, otrdien droši ar 5:0 pārspēja Dienvidkoreju, bet ceturtdien līdzīgā cīņā pagarinājumā ar 2:3 piekāpās ASV valstsvienībai. Savukārt sestdien ar 3:1 tika pieveikta olimpiskā vicečempione Vācija.
Savukārt Kanāda turnīru nesāka pārliecinoši, jo pēcspēles metienos ar 4:5 piekāpās principiālajai pretiniecei ASV, kam sekoja Dienvidkorejas sagraušana ar 10:0, bet turpinājumā ar 7:1 un 5:0 tika uzvarētas arī attiecīgi Dānija un Norvēģija. Savukārt sestdien negaidīti pārliecinoši ar 1:5 nācās atzīt Somijas pārākumu.
Pēc šī mača Kanādas izlases virknējumos tika veiktas būtiskas izmaiņas, bet cīņā pret Latviju neliela savainojuma dēļ nevar palīdzēt viens no komandas rezultatīvākajiem spēlētājiem Pjērs Liks Dibuā.
Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātos ar Kanādu līdz šim spēkojusies 11 reizes un cietusi desmit zaudējumus, bet viena cīņa noslēgusies neizšķirti - tas notika 1997.gadā, kad valstsvienība debitēja pasaules čempionāta elitē.
Šogad abas vienības tikušās jau divas reizes, aizvadot pārbaudes mačus Rīgā. Pirms Phjončhanas olimpiskajām spēlēm Latvija piedzīvoja neveiksmi ar 0:2, kamēr 1.maijā pirms planētas meistarsacīkstēm cieta sakāvi ar 1:6.
Kanādas izlase ir veidota tikai no Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājiem, bet tās lielākā zvaigzne ir Konots Makdeivids no Edmontonas "Oilers" kluba, kurš pēdējās divas sezonas kļuvis par NHL rezultatīvāko spēlētāju. Viņš ir arī kanādiešu kapteinis.
Kanādas izlases ģenerālmenedžeri ir savulaik slavenie vārtsargi Martins Brodērs un Šons Burks, bet komandu trenē Bils Pīterss, kurš pirms došanās uz Rīgu kļuva par NHL kluba Kalgari "Flames" galveno treneri.
Kanādas izlasē ir arī tādi pazīstami spēlētāji kā Raiens O’Reilijs, kurš ir Zemgus Girgensona komandas biedrs Bufalo "Sabres" komandā, Džordans Eberle, Breidans Šens, Ārons Ekblads, Raiens Ņūdžents-Hopkinss un Metjū Barzals. Kanādas izlase, kā ierasts, ir viena no pasaules čempionāta favorītēm.
Sagaidāms, ka tuvākajā laikā Kanādas valstsvienību papildinās arī Nešvilas "Predators" uzbrucējs Kails Teriss, jo viņa pārstāvētā vienība pagājušā nedēļā izstājās no Stenlija kausa izcīņas.
Terisam šī būs otrā pieredze pieaugušo pasaules čempionātā, jo viņš planētas meistarsacīkstēs piedalījās arī 2014.gadā Minskā, kad astoņos mačos izcēlās ar trim vārtiem un trim rezultatīvām piespēlēm.
Šo sezonu Teriss iesāka citā NHL komandā Otavas "Senators", bet novembrī tika aizmainīts uz "Predators". Šosezon regulārajā čempionātā viņš kopumā 76 spēlēs guva 16 vārtus un veica 35 rezultatīvas piespēles, kamēr 13 izslēgšanas turnīra mačos atzīmējās vien ar trim rezultatīvām piespēlēm.
Kā vēstīts, Latvijas izlases sastāvā čempionāts ir beidzies uzbrucējam Mārtiņam Karsumam, kurš mačā pret Dienvidkoreju iedzīvojās vaiga kaula lūzumā, un aizsargam Uvim Balinskim, kuram ir smadzeņu satricinājuma simptomi. Pirms dažām dienām no sastāva tika atskaitīts Rīgas "Dinamo" uzbrucējs Oskars Batņa. Izlasi pagājušajā nedēļā papildināja Amerikas Hokeja līgas (AHL) komandas Vilksbāres/Skrentonas "Penguins" uzbrucējs Teodors Bļugers.
Boba Hārtlija trenētā Latvijas izlase pirms pasaules čempionāta cieta deviņus zaudējumus deviņās spēlēs, kā arī vēl divas reizes zaudēja iepriekš februārī aizvadītā pārbaudes turnīrā, līdz ar to valstsvienībai bija 11 neveiksmju sērija.
Šogad sagatavošanās posmā treneriem problēmu netrūka, jo vairāki potenciālie izlases līderi dažādu iemeslu dēļ šoreiz valstsvienībai atteica. Lielākie zaudējumi ir iepriekšējo trīs gadu izlases kapteiņa Kaspara Daugaviņa, tehniskā uzbrucēja Laura Dārziņa, kā arī vienīgā Latvijas NHL spēlētāja Zemgus Girgensona iztrūkums. Visiem trim hokejistiem, tāpat kā pieredzējušajam Jānim Spruktam, aizsargam Artūram Kuldam, vārtsargiem Ivaram Punnenovam un Jānim Kalniņam, kā arī aizsargam Kristoferam Bindulim, dalību planētas meistarsacīkstēs liedza veselības problēmas.
Iepriekš arī bija skaidrs, ka uz izlasi netiks aicināts pieredzējušais aizsargs Oskars Bārtulis, savukārt tādi pieredzējuši aizsargi kā Georgs Pujacs un Krišjānis Rēdlihs jau iepriekšējos gadus vairs netika izskatīti kā palīgi valstsvienībai.
Tiesa, pirmo reizi kopš 2010.gada Latvijas izlasei pasaules čempionātā palīdzēja Mārtiņš Karsums, kurš iepriekšējos gadus nevarēja spēlēt ceļgala problēmu dēļ.
Sagatavošanās posma sākumā izlases kandidātu vidū pārsvarā bija gados jaunie spēlētāji, vairākiem no viņiem piedzīvojot debiju nacionālās izlases kreklā. Tā uz pirmajām divām pārbaudes spēlēm pret Norvēģiju vienīgais spēlētājs ar pasaules čempionātu pieredzi bija Vitālijs Pavlovs.
Par izlases līderiem tiek uzskatīti vārtsargs Elvis Merzļikins, aizsargi Kristaps Sotnieks un Oskars Cibuļskis, uzbrucēji Miks Indrašis, Roberts Bukarts, Mārtiņš Karsums un Miķelis Rēdlihs. Lieliski sevi sagatavošanās procesā apliecināja arī trenera Arta Ābola dēls Rodrigo, kurš pārbaudes mačos guva trīs no astoņiem Latvijas izlases vārtiem, kā arī atdeva divas rezultatīvas piespēles.
Latvijas valstsvienības sastāvā par kapteini nozīmēts Čehijā spēlējošais Roberts Bukarts, kamēr viņa asistenti ir aizsargi Cibuļskis un Sotnieks, kā arī uzbrucēji Indrašis un Andris Džeriņš.
Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atradās 13.pozīcijā, kas ir par vienu vietu zemāk nekā pērn, kamēr līdere ir Kanāda.
Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā.
Pērn tika gūta desmitā vieta, bet vēl pirms tam, kad Latviju attiecīgi 2015.gadā vadīja Aleksandrs Beļavskis, bet 2016.gadā Leonīds Beresņevs, tā ieņēma 13.vietu, savukārt vēl pirms tam trīs čempionātos Teda Nolana vadībā Latvija 2012.gadā bija desmitā, bet nākamajos divos gados ieņēma 11.pozīciju.
Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:
vārtsargi - Elvis Merzļikins ("Lugano", Šveice), Kristers Gudļevskis (Bridžportas "Sound Tigers", AHL), Matīss Edmunds Kivlenieks (Klīvlendas "Monsters", AHL);
aizsargi - Guntis Galviņš, Kristaps Zīle, Uvis Balinskis (visi - Rīgas "Dinamo", KHL), Edgars Siksna (Karagandas "Sarjarka", VHL), Kristiāns Rubīns (Medisinhetas "Tigers", WHL); Kristaps Sotnieks (Toljati "Lada", KHL), Ralfs Freibergs (Zlīnas "Aukro Berani", Čehija), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija);
uzbrucēji - Roberts Bukarts ("Aukro Berani"), Ņikita Jevpalovs, Miķelis Rēdlihs, Miks Indrašis, Vitālijs Pavlovs, Gints Meija, Gunārs Skvorcovs, Frenks Razgals, (visi - Rīgas "Dinamo", KHL), Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē "Barracuda", AHL), Rihards Bukarts (Belīnes "Eisbaren", Vācija), Andris Džeriņš ("Mountfield"), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes "Lions", Šveice), Teodors Bļugers (Vilksbāres/Skrentonas "Penguins", AHL).
Kanādas izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:
vārtsargi - Kērtiss Makelhinijs (Toronto "Maple Leafs", NHL), Dārsijs Kempers (Arizonas "Coyotes", NHL);
aizsargi - Džoels Edmundsons, Koltons Pareiko (abi - Sentluisas "Blues", NHL), Ārons Ekblads (Floridas "Panthers", NHL), Raiens Puloks (Ņujorkas "Islanders", NHL), Dernels Nurss (Edmontonas "Oilers", NHL), Raiens Marejs (Kolumbusas "Blue Jackets", NHL), Marks Eduārs Vlasičs (Sanhosē "Sharks", NHL), Tomass Šabots (Otavas "Senators", NHL);
uzbrucēji - Džordans Eberle, Džošua Beilijs, Mets Barzals, Entonijs Boviljē (visi - "Islanders"), Breidens Šens, Džeidens Švarcs (abi - "Blues"), Žans Gabriels Pažo ("Senators"), Pjērs Liks Dibuā ("Blue Jackets"), Taisons Džosts (Kolorado "Avalanche", NHL), Bo Horvats (Vankūveras "Canucks", NHL), Raiens O'Reilijs (Bufalo "Sabres", NHL), Braiens Ņūdžents-Hopkinss, Konors Makdevids (abi - Edmontonas "Oilers", NHL).