Latvijas hokejisti traumām bagātā mačā "sausā" uzvar Dienvidkoreju
Latvijas hokeja izlase otrdien Dānijā pasaules čempionāta mačā ar rezultātu 5:0 (2:0, 1:0, 2:0) pārspēja augstākās divīzijas debitanti Dienvidkoreju.
Pasaules čempionāta spēle hokejā strap Latvijas un Dienvidkorejas valstsvienībām
Pēc cīņas ar korejiešiem Latvijas valstsvienība ceturtdien spēlēs ar ASV, sestdien paredzēts duelis ar olimpisko vicečempioni Vāciju, tālāk būs cīņa ...
Tikai Dienvidkorejas izlases sensacionālas uzvaras turpmākajā turnīra gaitā var liegt Latvijai saglabāt vietu augstākajā divīzijā.
Ar diviem gūtiem vārtiem izcēlās Roberts Bukarts, bet pa vienam precīzam metienam izdarīja Gints Meija, Ronalds Ķēniņš un Rūdolfs Balcers. Balceram pasaules čempionātā trijās spēlēs izdevies iekrāt trīs gūtus vārtus un vienu rezultatīvu piespēli.
Savukārt "sauso" uzvaru izcīnīja vārtsargs Elvis Merzļikins, kurš atvairīja visas pretinieku mestās ripas.
Tiesa, gan pretinieku rupjību, gan pašu neveiksmju dēļ mača gaitā tika savainoti vairāki Latvijas izlases hokejisti, Andrim Džeriņam un Mārtiņam Karsumam spēli nepabeidzot.
Spēles pirmajās minūtēs Latvijas hokejisti centās veidot uzbrukumus, kamēr pretinieki cerēja uz pretuzbrukumiem, Elvim Merzļikinam spēlē iesaistoties piektajā minūtē. Pirmie bīstamie momenti pie pretinieku vārtiem tika izveidoti spēles septītajā minūtē, bet pie pirmā vairākumā latvieši tika pusotru minūti līdz perioda vidum. Vairākumā neviens no metieniem savu mērķi nesasniedza, bet, spēlējot jau vienādos sastāvos, Gints Meija pēc ielaušanās pretinieku aizsardzības zonā raidīja ripu augšējā vārtu stūrī. Zīmīgi, ka Meija šajā sezonā Rīgas "Dinamo" sastāvā 47 spēlēs palika "sausā".
Līdzjutēji pirms pasaules hokeja čempionāta spēles starp Latviju un Dienvidkoreju
Latvijas hokeja izlase otrdien Dānijā pasaules čempionāta mačā ar rezultātu 5:0 (2:0, 1:0, 2:0) pārspēja augstākās divīzijas debitanti Dienvidkoreju. Tikai ...
Drīz pēc tam latvieši tika pie vēl viena vairākuma, taču arī šoreiz tas palika nerealizēts, turklāt četras minūtes pirms trešdaļas beigām pretiniekiem izdevās aiziet bīstamā pretuzbrukumā, kuru ar spēcīgu metienu noslēdza Broks Radunske, viņa raidījumu tverot Merzļikinam. Pāris minūtes vēlāk Merzļikins vēl divas reizes glāba Latviju no vārtu zaudējuma. Nedaudz vairāk kā minūti pirms perioda beigām latviešiem izdevās dubultot savu pārsvaru - Rūdolfs Balcers pretinieku aizsardzības zonā izcīnīja ripu, apslidoja vārtus un piespēlēja Ķēniņam, kuram atlika vien trāpīt tukšos vārtos.
Perioda izskaņā par pretinieka bloķēšanu noraidīts tika Oskars Cibuļskis, taču savu pirmo mazākumu "lauvas sirdis" izturēja. Otrās trešdaļas trešajā minūtē pēc kārtējās Latvijas hokejistu paviršības Parks Vūsans izslidoja viens pret Merzļikinu, latviešu vārtsargam vēlreiz glābjot no vārtu zaudējuma. Nedaudz vēlāk Latvija nopelnīja vairākumu, taču pēc sitiena pa ceļgalu savainots tika Meija, turklāt pēc grūdiena mugurā laukumu pameta arī Andris Džeriņš. Tiesa, mača tiesneši pārkāpumu pret Džeriņu nefiksēja, par ko saņēma svilpienus no tribīnēm un niknus skatienus no Latvijas izlases soliņa.
Arī šo vairākumu Latvijas hokejisti nerealizēja, taču pretinieki turpināja spēlēt rupji, kā rezultātā sitienu pa kājstarpi saņēma Rihards Bukarts - Dienvidkorejas spēlētājs saņēma divas soda minūtes par pārkāpumu, bet Bukarts tika noraidīts par simulāciju. Tiesa, pretinieku rupjības nesalauza Latvijas izlasi, perioda devītajā minūtē pēc Mārtiņa Karsuma piespēles valstsvienības kapteinim Robertam Bukartam panākot 3:0. Nepilnas septiņas minūtes pirms perioda beigām Latvija vēlreiz tika pie iespējas spēlēt piecatā pret četriem, arī šoreiz vairākumam noslēdzoties bez vārtu guvuma.
Līdz perioda beigām Latvijas hokejistiem neizdevās palielināt savu pārsvaru. No savainotajiem spēlētājiem maču turpināja Meija un Rihards Bukarts, bet Džeriņš tā arī neatgriezās laukumā. Trešā perioda sākumā latviešiem beidzot izdevās realizēt vairākumu, trešdaļas otrajā minūtē Balceram vārtu priekšā pielabojot Mika Indraša metienu. Piecas minūtes vēlāk Merzļikinam atkal vajadzēja iesaistīties spēlē, glābjot Latvijas izlasi no vārtu zaudējuma. Tuvojoties perioda vidum, jau ceturto reizi kādam no Latvijas hokejistiem uz ledus vajadzēja ārsta palīdzību - šoreiz pēc Gunta Galviņa spēcīga metiena ripa pa galvu trāpīja Karsumam, kurš pēc gūtās traumas devās uz ģērbtuvi.
Perioda turpinājumā Dienvidkorejas izlases vienīgo vārtu autors šajā čempionātā Maikls Svifts vairākas reizes mēģināja provocēt Rihardu Bukartu līdz trīs minūtes pirms pamatlaika beigām saņēma noraidījumu. Neilgi pēc atgriešanās laukumā Svifts apmalē iegrūda Ķēniņu, Latvijai tiekot pie vēl viena vairākuma. Līdz ar pamatlaika beigu signālu, Roberts Bukarts iebakstīja vēl vienu ripu pretinieku vārtos, Latvijai svinot uzvaru ar 5:0.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka čempionāta pirmajā spēlē Latvija ar 3:2 pagarinājumā pieveica Norvēģiju, bet otrajā cīņā svētdien ar 1:8 kapitulēja Somijai.
Savukārt Dienvidkorejas izlase piedzīvoja pamatīgas sagrāves - ar 1:8 pret somiem un 0:10 pret Kanādu.
Turpinājumā Latvijas valstsvienība ceturtdien spēlēs ar ASV, sestdien paredzēts duelis ar olimpisko vicečempioni Vāciju, tālāk būs cīņa ar hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvjiem, bet apakšgrupu turnīrs tiks noslēgts 15.maijā ar spēli pret Dāniju.
Plkst.21.15 šodien B apakšgrupas ietvaros Somija tiksies ar Norvēģiju. Arī šo spēli tiešraidē pārraidīs LTV7.
B apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar astoņiem punktiem trīs spēlēs ir ASV, kam ar septiņiem punktiem seko Kanāda. Somijai ir seši punkti divās spēlēs, piecus punktus iekrājusi Latvija, bet trīs punkti tikuši Norvēģijai. Tālāk ar diviem punktiem seko Dānija un Vācija, kamēr Dienvidkoreja pašlaik ir bez punktiem.
Zīmīgi, ka Dienvidkorejas izlases sastāvā ir tikai piecu dažādu komandu pārstāvji, turklāt neviena no tā nav ārzemju. Šajā valstī hokeja uzplaukums sākās pēc 2011.gada, kad Phjončhanai tika piešķirtas tiesības rīkot šī gada olimpiskās spēles. Tas deva mājinieku izlasei debitēt četrgades lielākajā forumā, kur gan četrās spēlēs tika piedzīvoti četri zaudējumi un ieņemta pēdējā vieta 12 valstsvienību konkurencē.
Pērn Dienvidkorejas izlase uzvarēja pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā, pirmo reizi vēsturē sasniedzot planētas meistarsacīkšu eliti.
Laika gaitā Dienvidkorejas pilsonību ir pieņēmuši vairāki Ziemeļamerikas hokejisti, no kuriem seši piedalās arī pasaules čempionātā. Tie ir vārtsargs Mets Daltons, aizsargi Braiens Viljams Jangs, Ēriks Regans, Alekss Plante un uzbrucēji Broks Radunske un Maikls Svifts. Lielākoties šie hokejisti pirms tam ir spēlējuši zemākajās Ziemeļamerikas hokeja līgās, bet divi no viņiem - Plante un Jangs - aizvadījuši arī dažas spēles Nacionālajā hokeja līgā (NHL).
Tikmēr vārtsargs Daltons savulaik pārstāvējis Kontinentālās hokeja līgas (KHL) komandas Čehovas "Vitjaz" un Ņižņekamskas "Ņeftehimik", bet kopš 2014.gada viņš pārstāv Dienvidkorejas vienību Anjanas "Halla".
Tikai daži hokejisti no Dienvidkorejas izlases kādreiz izmēģinājuši spēkus ārvalstu čempionātos, lielākajai daļai joprojām spēlējot Āzijas līgā.
Iepriekšējo reizi Latvija ar Dienvidkoreju tikās 1993.gadā, C grupas mačā pretinieci sagraujot ar 27:0. Toreiz ar "hat-trick" atzīmējās Artis Ābols, kurš šajā čempionātā strādā Latvijas izlases treneru kolektīvā.
Boba Hārtlija trenētā Latvijas izlase pirms pasaules čempionāta cieta deviņus zaudējumus deviņās spēlēs, kā arī vēl divas reizes zaudēja iepriekš februārī aizvadītā pārbaudes turnīrā, līdz ar to valstsvienībai bija 11 neveiksmju sērija.
Šogad sagatavošanās posmā treneriem problēmu netrūka, jo vairāki potenciālie izlases līderi dažādu iemeslu dēļ šoreiz valstsvienībai atteica. Lielākie zaudējumi ir iepriekšējo trīs gadu izlases kapteiņa Kaspara Daugaviņa, tehniskā uzbrucēja Laura Dārziņa, kā arī vienīgā Latvijas NHL spēlētāja Zemgus Girgensona iztrūkums. Visiem trim hokejistiem, tāpat kā pieredzējušajam Jānim Spruktam, aizsargam Artūram Kuldam, vārtsargiem Ivaram Punnenovam un Jānim Kalniņam, kā arī aizsargam Kristoferam Bindulim, dalību planētas meistarsacīkstēs liedza veselības problēmas.
Iepriekš arī bija skaidrs, ka uz izlasi netiks aicināts pieredzējušais aizsargs Oskars Bārtulis, savukārt tādi pieredzējuši aizsargi kā Georgs Pujacs un Krišjānis Rēdlihs jau iepriekšējos gadus vairs netika izskatīti kā palīgi valstsvienībai.
Tiesa, pirmo reizi kopš 2010.gada Latvijas izlasei pasaules čempionātā palīdz Mārtiņš Karsums, kurš iepriekšējos gadus nevarēja spēlēt ceļgala problēmu dēļ.
Sagatavošanās posma sākumā izlases kandidātu vidū pārsvarā bija gados jaunie spēlētāji, vairākiem no viņiem piedzīvojot debiju nacionālās izlases kreklā. Tā uz pirmajām divām pārbaudes spēlēm pret Norvēģiju vienīgais spēlētājs ar pasaules čempionātu pieredzi bija Vitālijs Pavlovs.
Par izlases līderiem tiek uzskatīti vārtsargs Elvis Merzļikins, aizsargi Kristaps Sotnieks un Oskars Cibuļskis, uzbrucēji Miks Indrašis, Roberts Bukarts, Mārtiņš Karsums un Miķelis Rēdlihs. Lieliski sevi sagatavošanās procesā apliecināja arī trenera Arta Ābola dēls Rodrigo, kurš pārbaudes mačos guva trīs no astoņiem Latvijas izlases vārtiem, kā arī atdeva divas rezultatīvas piespēles.
Latvijas valstsvienības sastāvā par kapteini nozīmēts Čehijā spēlējošais Roberts Bukarts, kamēr viņa asistenti ir aizsargi Cibuļskis un Sotnieks, kā arī uzbrucēji Indrašis un Andris Džeriņš.
Izlasē tiek gaidīts arī uzbrucējs Teodors Bļugers, kurš bija NHL kluba Pitsburgas "Penguins" rīcībā, kas pirmdien noslēdza dalību Stenlija kausa izcīņā.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 15.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.
To vietā nākamajā gadā nāks Lielbritānija, kas labāko grupā atgriezīsies pēc 24 gadu pārtraukuma, un Itālija, kas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.
Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atradās 13.pozīcijā, kas ir par vienu vietu zemāk nekā pērn, kamēr līdere ir Kanāda.
Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā.
Pērn tika gūta desmitā vieta, bet vēl pirms tam, kad Latviju attiecīgi 2015.gadā vadīja Aleksandrs Beļavskis, bet 2016.gadā Leonīds Beresņevs, tā ieņēma 13.vietu, savukārt vēl pirms tam trīs čempionātos Teda Nolana vadībā Latvija 2012.gadā bija desmitā, bet nākamajos divos gados ieņēma 11.pozīciju.
Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:
vārtsargi - Elvis Merzļikins ("Lugano", Šveice), Kristers Gudļevskis (Bridžportas "Sound Tigers", AHL), Matīss Edmunds Kivlenieks (Klīvlendas "Monsters", AHL);
aizsargi - Guntis Galviņš, Kristaps Zīle, Uvis Balinskis (visi - Rīgas "Dinamo", KHL), Edgars Siksna (Karagandas "Sarjarka", VHL), Kristiāns Rubīns (Medisinhetas "Tigers", WHL); Kristaps Sotnieks (Toljati "Lada", KHL), Ralfs Freibergs (Zlīnas "Aukro Berani", Čehija), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija);
uzbrucēji - Roberts Bukarts ("Aukro Berani"), Ņikita Jevpalovs, Miķelis Rēdlihs, Miks Indrašis, Vitālijs Pavlovs, Gints Meija, Gunārs Skvorcovs, Oskars Batņa, Frenks Razgals, (visi - Rīgas "Dinamo", KHL), Mārtiņš Karsums (Maskavas "Dinamo", KHL), Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē "Barracuda", AHL), Rihards Bukarts (Belīnes "Eisbaren", Vācija), Andris Džeriņš ("Mountfield"), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes "Lions", Šveice), Teodors Bļugers (Vilksbāres/Skrentonas "Penguins", AHL).
Dienvidkorejas izlases sastāvs pasaules čempionātam:
vārtsargi - Mets Daltons (Anjanas "Halla"), Lī Jonsuns (Inčhonas "Daemyung Killerwhales"), Parks Sunje (Kojanas "High1");
aizsargi - So Jundžuns, Braiens Viljams Jangs, Ū Hjonū (visi - "Daemyung Killerwhales"), Kims Vondžuns, Sons Hjenčels, Ēriks Regans, Alekss Plante, Lī Donku (visi - "Halla"'),
uzbrucēji - Kims Vons Džuns, Kims Kisuns, Kims Sanvūks, Broks Radunske, Parks Vūsans, Čo Minhū, Šins Sanvū (visi - "Halla"), Džens Džunvū, Ans Džinhui, Šins Sanhuns, Parks Džinkju (visi - Seulas "Sangmu"), Maikls Svifts ("High1"), Lī Jondžuns ("Daemyung Killerwhales"), Lī Čonhjuns (Jonsejas Universitāte).