Attaisnotie Krievijas sportisti tomēr nevarēs piedalīties olimpiskajās spēlēs
foto: REUTERS
Attiecīgi arī Aleksandrs Tretjakovs Phjončhanā nevarēs startēt.
Sporta zvaigznes

Attaisnotie Krievijas sportisti tomēr nevarēs piedalīties olimpiskajās spēlēs

Jauns.lv/LETA

Sporta Arbitrāžas tiesas (CAS) attaisnotie Krievijas sportisti nevarēs piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, kas tiks atklātas piektdien, paziņojusi Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK).

Attaisnotie Krievijas sportisti tomēr nevarēs pied...

Pagājušajā nedēļā CAS nepietiekamu pierādījumu dēļ atcēla SOK piespriestās mūža diskvalifikācijas 28 no 39 Krievijas sportistiem, atjaunojot arī viņu gūtos rezultātus Soču olimpiskajās spēlēs.

Savukārt pirmdien SOK paziņoja, ka 15 no šiem sportistiem būs liegta iespēja startēt Phjončhanā. 13 no viņiem tur teorētiski varēja piedalīties kā sportisti, bet divi bija bijušie atlēti un uz Dienvidkoreju varēja doties kā apkalpojošais personāls.

foto: REUTERS
Attiecīgi arī Aleksandrs Tretjakovs Phjončhanā nevarēs startēt.
Attiecīgi arī Aleksandrs Tretjakovs Phjončhanā nevarēs startēt.

Pārējie 13 no attaisnotajiem krievu atlētiem ir aizgājuši no sporta vai viņiem nebija iespēju doties uz Phjončhanu citu iemeslu dēļ.

Pēc CAS lēmuma krievu sportistiem tik un tā nebija garantijas startēt Phjončhanas Olimpiādē, jo joprojām ir diskvalificēta Krievijas Olimpiskā komiteja. Līdz ar to piedalīties olimpiskajās spēlēs viņi varēja vien pēc SOK ielūguma, bet organizācija jau iepriekš bija brīdinājusi, ka soda atcelšana par antidopinga pārkāpumiem nenozīmē atlēta nevainību.

Līdz ar to Olimpiādē nevarēs piedalīties arī krievu skeletonists Aleksandrs Tretjakovs, kurš 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs izcīnīja zeltu, apsteidzot latvieti Martinu Dukuru. Arī viņš tika iesaistīts dopinga sāgā, bet tika attaisnots.

Bez Tretjakova olimpiskajās spēlēs liegts piedalīties arī skeletonistēm Jeļenai Ņikitinai, Marijai Orlovai, kā arī šī sporta veida trenerim Sergejam Čudinovam. Savukārt distanču slēpošanā nestartēs Aleksandrs Ļegkovs, Jevgēņijs Belovs, Maksims Viļegžaņins, Aleksandrs Bezsmertnijs, Jevgēņija Šapovalova, Natālija Matvejeva, kamēr ātrslidošanā nepiedalīsies Olga Fatkuļina, Aleksandrs Rumjancevs un Artjoms Kuzņecovs. Visbeidzot kamaniņu sportā Olimpiādē nebūs Tatjanas Ivanovas un trenera Alberta Demčenko.

CAS 11 Krievijas sportistu apelācijas apmierināja tikai daļēji, atstājot spēkā diskvalifikācijas un anulētos rezultātus. Starp šiem sportistiem ir arī bobslejisti Aleksandrs Zubkovs un Aleksandrs Kasjanovs, kas nozīmē, ka par olimpiskajiem čempioniem kļūst Latvijas bobsleja pilota Oskara Melbārža četrinieks, kurā startēja Daumants Dreiškens, Jānis Strenga un Arvis Vilkaste, bet divniekos Melbārdim ar Dreiškenu tagad pienākas bronza.

Kopumā Krievijas delegācijai, kas uzvarēja Soču olimpisko spēļu medaļu vērtējumā, pēc apsūdzībām valsts atbalstītas dopinga programmas uzturēšanā tika atņemtas 13 no 33 iegūtajām godalgām, kas tai tobrīd kopvērtējumā lika atkrist uz ceturto vietu aiz Norvēģijas, Kanādas un ASV, taču pēc CAS lēmuma krievi atgriezušies pirmajā vietā.

SOK decembrī piesprieda diskvalifikāciju visai Krievijas Olimpiskajai komitejai, kas tai liegs piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, Krievijas sportisti varēs startēt zem neitrāla karoga, bet uz viņu formastērpiem būs uzraksts "Olympic Athlete from Russia" jeb "Olimpiskais sportists no Krievijas".

"Olimpisko sportistu no Krievijas" tērpi Phjončhanai

Starptautiskā olimpiskā komiteja akceptējusi "olimpisko sportistu no Krievijas" tērpus Phjončhanas olimpiskajām spēlēm.

Zem neitrāla karoga Phjončhanas olimpiskās spēlēs gatavojas startēt 169 krievu sportisti, kuri pirms tam izgājuši striktas antidopinga pārbaudes.

Ziemas olimpiskās spēles Phjončhanā, Dienvidkorejā, norisināsies no 9. līdz 25.februārim, sportistiem sadalot 102 medaļu komplektus 15 dažādos sporta veidos.