Citādi olimpieši: akls šāvējs, skrējējs bez kājām un džudists narkomāns FOTO
Atlētam bijis jāpiecieš ne vien abu kāju amputācija zīdaiņa vecumā, bet arī jāsaņem pazemojums no Starptautiskās vieglatlētikas federācijas, kura liedza Oskaram piedalīties sacensībās 2007.gadā, jo viņa mākslīgās kājas dodot lielākas priekšrocības, kā cilvēkiem ar īstām kājām.
Citi sporta veidi

Citādi olimpieši: akls šāvējs, skrējējs bez kājām un džudists narkomāns FOTO

Jauns.lv

Ne visi olimpieši, kuri ieguva popularitāti olimpiskajās spēlēs Londonā, kļuvuši par medaļniekiem savā sporta veidā. Kāds var lepoties arī ar uzvarām paraolimpiskajās spēlēs, cits kļuvis bēdīgi slavens, pateicoties savai ēdienkartei.

Citādi olimpieši: akls šāvējs, skrējējs bez kājām ...

 Japānas peldētāja Satomi Suzuki, kura savās pirmajās Olimpiskajās spēlēs ieguva trīs medaļas - sudrabu 200m brasā un divas bronzas 100m brasā un stafetē, atklājusi, ka īsti nemaz nav tik tuva peldēšanai un labprātāk ierunātu Japānā tik populāro multfilmu varoņus.

Intervijā Hoiči Šimbun, jaunietes treneris Tadahiko Kanda atklāja, ka vēl maijā runājot ar 21 gadus jauno biznesa informātikas studenti viņa nav pat pieminējusi cerības iegūt medaļas Olimpiādē, bet izvirzījusi mērķi nākotnē kļūt par balsu ierunātāju multfilmām un video spēlēm. Pati sportiste arī apgalvo, ka brīvo laiku iecienījusi pavadīt sēžot mājās un spēlējot video spēles. Atgriežoties Japānā šāda atklāsme nodrošināja viņai lielu popularitātes pieaugumu multfilmu fanu vidū.

Jaunieti peldēšanas sacensībās gan aizēnoja cita peldēšanas zvaigzne – lietuviete Rūta Meilutīte, kurai Suzuki piekāpās 100m brasa peldējuma finālā.

Oskars Pistoriuss iedvesmo visus

Dienvidāfrikas atlēts Oskars Pistoriuss ir kļuvis par iedvesmu daudziem cilvēkiem, kurus skārusi invaliditāte. Līdz šim viņš dominējis skriešanas sacensības paraolimpiskajās spēlēs, 2008.gadā Pekinā iegūstot zelta medaļas visās īso distanču skriešanas sacensībās 100, 200 un 400 metros.  Vienlaikus arī spējīgais sportists ir pašreizējais pasaules rekordu turētājs 100 un 200 metru distancēs.

Atlētam bijis jāpiecieš ne vien abu kāju amputācija zīdaiņa vecumā, bet arī jāsaņem pazemojums no Starptautiskās vieglatlētikas federācijas, kura liedza Oskaram piedalīties sacensībās 2007.gadā, jo viņa mākslīgās kājas dodot lielākas priekšrocības, kā cilvēkiem ar īstām kājām. Neskatoties uz to Oskars spēja saņemties un tiesiskā ceļā cīnīties ar federācijas lēmumu. Pieaicinot ārstus, juristus un pat fiziķus viņš spēja pārliecināja vieglatlētikas federāciju, lai tā atceltu ierobežojošos noteikumus.

Saņemot atļauju piedalīties vieglatlētikas sacensībās, Oskars pievērsās mēģinājumiem kvalificēties Pekinas Olimpiskajām spēlēm, kurām gan viņš nespēja izpildīt olimpisko „A” normatīvu. Pēc intensīviem treniņu grafikiem 2011.gada vasarā atlēts atkārtoti veiksmīgi uzsāka piedalīties vairākās vieglatlētikas sacensībās un kļuva par pirmo skrējēju ar invaliditāti vēsturē, kurš ir spējis izcīnīt medaļu ‘īstajā’ Pasaules čempionātā vieglatlētikā, Dienvidkorejā Daegu. Sprinteris arī kvalificējās olimpiskajām spēlēm,  izpildot olimpisko „A” normatīvu.

Lai gan šīs olimpiskās spēles sprinterim beidzās bez medaļām, viņš var lepoties ar otro vietu kvalifikācijā savā grupā, finišējot 400m distanci 45.44 sekundēs un iekļūšanu pusfinālā, kurā viņš palika septītais no astoņiem ar laiku 46,54 sekundes.

Aklais pasaules rekordists loka šaušanā

Dienvidkorejietis Ims Donhjuns ir juridiski akls, bet tas viņam nav liedzis kļūt par vienu no augstāk novertētajiem loka šāvējiem Pasaulē. Ar jau Atēnu un Pekinas olimpisko sporta spēļu zelta medaļām kabatā komandas sacensībās, Londonā tika paredzēta godalgota vieta šāvējam gan individuālajās gan komandu sacensībās.

Jau kvalifikācijā sportists pārsteidza visus, uzstādot jaunu pasaules rekordu, iegūstot 699 punktus no 720 iespējamajiem. Pirmās izslēgšanas kārtas, kurās sacensības notiek viens pret viens formātā, viņš aizvadīja veiksmīgi, bet sportistam astotdaļfinālā nācās atzīt nīderlandieša Rika Van der Vena pārākumu. Pats Van der Vens individuālajās sacensībās ieguva bronzas medaļu.

Lai gan loka šāvēja redze ir vien 10% no optimālās, kas paredzētu, ka viņam jāatrodas 10 reižu tuvāk mērķim, lai to saskatītu tikpat labi kā citi sportisti ar perfektu redzi, Donhjuns nelieto nekādas brilles vai palīgierīces. Pats viņš apgalvo, ka orientējas pēc spilgti krāsanajiem mērķiem un šauj ar izjūtu. Sportists atzinies, ka īpaši izteikti viņš saskata dzelteno zelta krāsu, kas atrodas mērķa centrā.

Lai gan daudziem šis šķiet neparasti, dienvidkorejiešu komandas treneris Čan Joņsools  ir krietni lakoniskās un pēc kvalifikācijas raunda un pasaules rekorda uzstādīšanas presei pavēstīja, ka viņa komandai vajag gatavoties nākamajām kārtām, neizceļot savas zvaigznes talantu. Zelta medaļu loka šaušanā ieguva cits dienvidkorejietis – O Džinhjeks, bet Donhjuns ieguva bronzu ar Dienvidkoreju komandas sacīkstēs.

ASV džudists pirms olimpiādes saēdies marihuānas cepumus

Nikolas Delpopolo, Melnkalnes izcelsmes bija ASV sportists ar kuru tika saistītas lielas cerības uz augstām vietām olimpiādē džudo svara kategorijā līdz 73 kg. Džudists jau bija izcīnijis vairākas uzvaras un nokļuvis līdz ceturtdaļfinālam un beidzis kā septītās vietas ieguvējs olimpiādē, kad pienāca viņa dopinga analīžu rezultāti. Delpopolo nodeva obligātās analīzes sacensību pirmajā dienā un, iespējams, nemaz nenojauta, ka tajās varētu atrast aizliegtas vielas. Analīžu atbilžu saņemšana ieilga līdz džudo turnīra noslēgumam un sportista rezultāts ticis anulēts, kā arī atlēts atskaitīts no ASV olimpiskās komandas.

Sportists oficiāli izplatījis atvainošanos un atzinis, ka, iespējams, netīšām ir ēdis pārtiku sajauktu ar marihuānu pirms izlidošanas uz olimpiskajām spēlēm.

Interesanti, ka šī nav pirmā reize, kurā kāds populārs ASV sportists iepinies skandālā saistībā ar marihuānas lietošanu. Visvairāk medaļu ieguvušais olimpietis Maikls Felpss arī 2009.gadā atzinās marihuānas lietošanā. Internetā klejoja bildes, kur viņš pīpē zālīti. Šajā gadījumā gan ASV olimpiskā komiteja atturējās no Felpsa izraidīšanas no izlases. Jācer, ka Felpss šādi nav devis piemēru jaunajiem sportistiem.

Stratēģiski, nesportiski un sportiski

Šajā olimpiādē radušies neierasti daudz atgadījumu, kuros tiek izvērtēts sportistu sportiskums un tiekšanās pēc olimpiskā gara saglabāšanas. Londonas spēļu pirmajās dienās aktualizējās skandāls par sieviešu badmintona dubultspēlēm, kurās tika atzīts, ka dalībnieces tajās apzināti centušās zaudēt, lai iegūtu vieglākus pretiniekus nākamajās kārtās. Šajā gadījumā četri Āzijas sieviešu pāri – divi Dienvidkorejas, viens Ķīnas un viens Indonēzijas tika diskvalificēti un padzīti no turnīra, pievēršot stingrāku uzmanību nesportiskajām aktivitātēm visās Olimpiādes disciplīnās.

Meklējot vainīgos nesportiskā rīcībā par upuri kļuva Alžīrijas skrējējs Taoufiks Makhloufijs. Atlēts, kuram  paredzēja drošu uzvaru 1500m skrējienā, tika pieteikts un startēja arī 800m skriešanas distancē. Savā pirmajā 800m kvalifikācijas skrējienā viņš aptuveni 200m pēc starta strauji nobremzēja un pameta distanci. Par šādu rīcību nekavējoties viņš tika sodīts ar diskvalifikāciju gan 800m, gan 1500m skrējienos, lai arī 1500m finālskrējiens vēl nebija noticis.

 Alžīrijas olimpietis nekavējoties iesniedza protestu par to, ka iemesls neesot bijis viņa nevēlēšanās startēt pēc vislabākajiem principiem, bet gan ceļgala trauma, no kuras viņš atkopjās olimpiādes laikā. Starptautiskās vieglatlētikas federācija atcēla diskvalifikāciju un ļāva skrējējam piedalīties 1500m metru skrējiena finālā. Dienas laikā viņa stāvoklis esot ievērojami uzlabojies un viņš šajā distancē ieguva zelta godalgu, gandrīz par sekundi apsteidzot sudraba medaļas ieguvēju Leonelu Manzano.

Peldētāja Suzuki Satomi kopā ar Japānas peldēšanas komandu, ar kuru tika izcīnīta bronzas medaļa

Citādi olimpieši

Kasjauns.lv, Foto:  EPA/Leta, AFP/Leta, ekrānšāviņš no http://sports.espn.go.com