Lenss Ārmstrongs piedalījies lielākajā dopinga sazvērestībā riteņbraukšanas vēsturē
Lensam Ārmstrongam oficiāli ir atņemtas visas septiņas uzvaras "Tour de France".
Citi sporta veidi

Lenss Ārmstrongs piedalījies lielākajā dopinga sazvērestībā riteņbraukšanas vēsturē

Jauns.lv

Leģendārais ASV riteņbraucējs Lenss Ārmstrongs piedalījās lielākajā dopinga konspirācijā sporta veida vēsturē, uzsvērts ASV Antidopinga aģentūras (USADA) atskaitē par Ārmstrongam piemēroto mūža diskvalifikāciju.

Lenss Ārmstrongs piedalījies lielākajā dopinga saz...

Pēc tam kad 40 gadus vecais Ārmstrongs atzina, ka viņam apnicis cīnīties pret izvirzītajām apsūdzībām dopinga lietošanā, USADA viņam augusta beigās piešķīra atpakaļejošu mūža diskvalifikāciju no 1998.gada 1.augusta un anulēja visus sasniegtos rezultātus.

Līdz ar to amerikānim oficiāli atņemtas visas septiņas uzvaras prestižā daudzdienu velobrauciena "Tour de France" kopvērtējumā, kurās viņš triumfēja laika posmā no 1999. līdz 2005. gadam.

USADA lēmumu par diskvalifikāciju vēl nav apstiprinājusi Starptautiskā Riteņbraukšanas savienība (UCI), kurai pieder gala vārds, taču pilnīgu situācijas izpēti tā līdz šim nevarēja veikt, jo ilgstoši nesaņēma no USADA atskaiti par piemēroto sodu.

Trešdien USADA ilgi gaidīto atskaiti beidzot nodeva UCI un publicēja vairāk nekā 1000 lapaspušu biezu pierādījumu sakopojumu.

"Ārmstrongs ne tikai lietoja sniegumu uzlabojošus preparātus, bet arī piegādāja tos saviem komandas biedriem. Viņš nebija tikai savā komandā valdošās dopinga kultūras sastāvdaļa. Ārmstrongs to vecināja atkal un atkal," teikts USADA atskaitē.

Pierādījumu klāstā ir ekspertu un bijušo Ārmstronga komandas biedru liecības, kas pierāda sportista vainu.

"Pierādījumi rāda, ka "US Postal" komandā bija pati smalkākā, profesionālākā un veiksmīgākā dopinga lietošanas programma, kādu šis sporta veids ir redzējis," vēsta USADA, kuras rīcībā ir liecības no tādiem pazīstamiem bijušajiem riteņbraucējiem kā Tailers Hamiltons, Floids Lendiss un Džordžs Hinkapijs, kurš pats trešdien publiski atzinās dopinga lietošanā.

"US Postal" dopinga lietošanas programma bāzējusies uz pieķeršanas iespējamības novēršanu, kā arī uz spiediena veikšanu pret sportistiem, lai viņi piekristu dopinga lietošanai.

"Ceram, ka riteņbraukšana spēs izmantot šo traģēdiju, lai novērstu tās atkārtošanos," piebilst USADA. "Lietā savāktie pierādījumi ir vairāk nekā spēcīgi."

Tāpat USADA spējusi pierādīt Ārmstronga saikni ar bēdīgi slaveno itāļu sporta ārstu Mikelu Ferari, kuram sportists laika gaitā veicis maksājums vairāk nekā viena miljona dolāru (547 000 latu) apmērā.

Savukārt pierādījumos atrodamās ekspertu liecības norāda, ka izmaiņas Ārmstronga sarkano asinsķermenīšu skaitā, salīdzinot to rādītājus 2009./2010.gada "Tour de France" velobraucienos un agrākajos karjeras startos, cilvēka organismā dabiskā ceļā var ieviesties mazāk nekā vienā gadījumā no miljona.

Kopumā USADA apkopojusi 11 bijušo Ārmstronga komandas biedru liecības par sportista vainu dopinga lietošanā un tā izplatīšanā.

UCI apstiprinājusi atskaites saņemšanu, kuru sola izskatīt pēc iespējas ātrāk, nākot klajā ar saviem secinājumiem. Ilgākais iespējamais atskaites izskatīšanas termiņš ir 21 diena.

Bez septiņiem tituliem "Tour de France" Ārmstrongs 1993.gadā kļuva par pasaules čempionu grupas braucienā, bet 2000.gadā Sidnejas olimpiskajās spēlēs izcīnīja bronzas medaļu individuālajā braucienā.

Ārmstrongs otro reizi savu karjeru noslēdza pagājušā gada februārī. Sākotnēji viņš no sporta aizgāja 2005.gadā, bet trīs gadus vēlāk negaidīti atgriezās, tomēr astoto reizi triumfēt "Tour de France" velobraucienā tā arī nespēja.

Jau vēstīts, ka neilgi pirms Ārmstronga otrās karjeras beigām sporta žurnāls "Sports Illustrated" nāca klajā ar informāciju, ka pagājušā gadsimta izskaņā Ārmstrongs lietojis analīzēs grūti identificējamu preparātu, kas uzlabo ķermeņa asinsriti, - "HemAssist".

Savukārt vēl pāris mēnešus vēlāk Hamiltons apgalvoja, ka redzējis, kā 1999.gadā viņa toreizējais komandas biedrs Ārmstrongs injicējis sev EPO jeb eritropoetīnu.

LETA/Foto: AFP/LETA