Iepirkumu uzraudzības birojs izvērtēs Latvijas olimpiešu piecu dabas spēku apvienotos tērpus
Latvijas Olimpiskā komiteja atzīst, ka iepirkuma konkursa par mūsu olimpiešu tērpu izgatavošanu specifikācijās vēl pirms konkursa izsludināšanas mats matā nokopēti somu kompānijas „Halti OY” ražojumi. Somi šajā konkursā arī uzvarēja.
Citi sporta veidi

Iepirkumu uzraudzības birojs izvērtēs Latvijas olimpiešu piecu dabas spēku apvienotos tērpus

Jauns.lv

Arī Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) otrdien saņēmis Saeimas komisijas iesniegumu un izvērtēs Latvijas olimpiskās komitejas (LOK) amatpersonu rīcību olimpiešu tērpu iepirkumā, apstiprināja IUB.

Iepirkumu uzraudzības birojs izvērtēs Latvijas oli...

Konkursa likumību izvērtēs ne vien KNAB

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) jau paziņojis, ka pārbaudīs LOK rīcību.

Iepriekš KNAB un IUB ar iesniegumu, lūdzot pārbaudīt LOK rīcību mūsu valsts sportistu apģērbu izvēlē griezās Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisija, iesniegumā norādot, ka izskanējusī informācija par tērpu iesniegumu dod pamatu visai ticamam pieņēmumam, ka olimpiskās komitejas iepirkuma tehniskā specifikācija izstrādāta, pamatojoties uz konkursā uzvarējušā Somijas uzņēmuma "Halti" kataloga piedāvājumu, tādējādi nodrošinot minētajam ražotājam negodīgu uzvaru iepirkumu konkursā.

Jau ziņots, ka LOK izsludinātajā iepirkumu konkursā uzvarēja Somijas uzņēmums "Halti Oy". Sportistu apģērbiem paredzēts tērēt 150 tūkstošus latu. Somijas uzņēmuma piegādātajā siltajā apģērbā sportisti tērpsies ārpus sacensībām, un tas nebūs arī Latvijas atlētu formastērps atklāšanas ceremonijā.

Latvijas olimpiešu tērpu dizaina autori trešdien pauda pārliecību par veiksmīgi izvēlētu koncepciju, kas grafiskajā tēlā apvieno piecus dabas spēkus sportistu enerģijai un labiem panākumiem Soču ziemas olimpiskajās spēlēs.

Olimpiešu tērpiem būs pieci Latvijas ainavas elementi

Koncepcijai izvēlēti pieci Latvijas ainavas elementi - ūdeņi, meži, lauki, saule un cilvēki, žurnālistiem pastāstīja dizaina koncepcijas autors Gvido Zālītis. Viņš uzsvēra, ka valstiskuma atribūtiem nav jābūt olimpiskajās spēļu formas tērpu pamata elementiem, turklāt pasaulē regulāri mainās gan modes, gan grafiskā dizaina tendences. Zālītis ir pārliecināts, ka sportisti olimpiskajās spēlēs ir kā vides reklāmas objekti, kam jābūt pamanāmiem.

Par "Varenajiem spēkiem" nosauktie elementi grafikās būs arī uz Latvijas sportistu sacensību apģērba un iesildīšanās tērpiem. Dzelteno krāsu sportistiem paredzētajā siltajā apģērbā, kurā atlēti tērpsies ārpus sacensībām, Zālītis nosauca par ļoti pamanāmu un asociējamu ar Latvijas zeltu - dzintaru. Olimpiešu apģērba koncepcija tapa kopš maija.

"Nav sliktu krāsu - tas ir interpretācijas jautājums," teica Zālītis. "Gribu, lai Latviju pasaulē pamana kā drosmīgu un inovatīvu," viņš piebilda.

Natālija Jansone kritizē Vankūveras spēļu tērpus

Gandarīta par dizaina koncepciju ir tērpu skiču autore modes māksliniece Natālija Jansone. Viņa gan apšaubīja, vai Latvijas uzņēmumi izmantos iespēju olimpiešu tērpus saražot pašu mājās, jo pasūtījums nelielā apjoma un dažādo izmēru dēļ būtisku pelņu nenodrošinās. "Tik nelielu pasūtījumu reti kurš gribēs," viņa teica.

Arī Jansone atbalstīja atteikšanos no Latvijas karoga krāsām olimpiešu apģērbā un piecu elementu iekļaušanu koncepcijā. "Katrā tautas rakstā ir šie pieci elementi, un tas arī ir spēks," teica modes māksliniece, kam izaicinājums bija radīto koncepciju iestrādāt apģērbā.

Dzeltenās un brūnās krāsas izvēli Jansone nosauca par labu risinājumu. Dzelteno krāsu māksliniece saistīja ar sauli un zeltu, bet brūno - ar zemi un rupjmaizi. Abu krāsu salikumu Jansone atzina par prātā paliekošu, kā arī gana neordināru, kas ļaus izcelties uz citu valstu tērpu fona. Savukārt sarkanā un baltā kombināciju viņa raksturoja kā plaši izplatītu, turklāt televīzijā toņu zuduma dēļ pazūd arī nelielās atšķirības līdzīgās krāsās. Jansone uzskata, ka karoga krāsas apģērbā nebūt nav obligātas.

"Karogs ir svēta lieta. Nevajag noteikti tajā ietīties," sacīja modes māksliniece. "Dzeltens un brūns ir laba izvēle," viņa uzsvēra.

Jansone aktīvi kritizēja Latvijas delegācijas tērpus 2010.gada Vankūveras ziemas olimpiskajās spēlēs, tādēļ viņu uzaicināja iesaistīties apģērba radīšanā Soču olimpiādei, pastāstīja Latvijas olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis. Savukārt LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers informēja, ka Latvijas delegācijai līdz šim nav bijis vienotas tērpu koncepcijas, un katrā nākamajā olimpiādē atklāšanas parādē olimpiešu apģērbs būtiski atšķīrās. Atkarībā no ražotāju ieinteresētības varētu tapt arī olimpiskā apģērba līnija līdzjutējiem.

Soču olimpiskajās spēlēs Latvijas sportistiem publiskā iepirkumā iegādāsies trīs veidu apģērbus, kā arī atsevišķi - apavus. Konkursā par silto apģērbu iegādi uzvarēja Somijas uzņēmums "Halti Oy", iegūstot tiesības piegādāt apģērbus par 150 tūkstošiem latu. Somijas uzņēmuma ražotajā siltajā apģērbā sportistiem paredzēts tērpties ārpus sacensībām, un tas nebūs arī Latvijas atlētu formastērps atklāšanas ceremonijā. Par parādes apģērbu, sporta atpūtas tērpiem un apaviem konkursus vēl izsludinās.

Ziemas olimpiskās spēles Sočos norisināsies no 7. līdz 23. februārim. Latvijas olimpiskajā komandā varētu būt nedaudz vairāk kā 50 sportistu, tostarp hokeja valstsvienība, kas jau nodrošinājusi ceļazīmi uz Sočiem.

Olimpisko spēļu tērpu koncepta prezentācija

Olimpisko spēļu tērpu koncepta prezentācija

BNS/Foto: no olimpisko formu iepirkuma konkursa materiāliem un „Halti OY” kataloga