"Esmu lepna, ka esmu interseksuāla" - pasaulslavena "Vogue" modele nāk klajā ar drosmīgu paziņojumu. FOTO
Beļģu modele Hanna Gabija Odiele. Interseksuālisms nav seksuālā orientācija. Par interseksuāliem cilvēkiem dēvē tādus, kuriem nav izteiktu viena dzimuma pazīmju. Hannai 10 gadu vecumā izoperēti iekšējie sēklinieki un vēlāk veikta vagīnas rekonstruējošā operācija.
2017. gada 26. janvāris, 05:30

"Esmu lepna, ka esmu interseksuāla" - pasaulslavena "Vogue" modele nāk klajā ar drosmīgu paziņojumu. FOTO

Jauns.lv

Beļģu modele Hanna Gabija Odiele pozējusi prestižajam modes žurnālam „Vogue” un piedalījusies neskaitāmu smalku modes namu rīkotās skatēs. Par viņu droši var teikt, ka Hanna ir viena no šā brīža pieprasītākajām modelēm pasaulē. Nesen viņa uzdrošinājusies nākt klajā ar drosmīgu vēstījumu, paziņojot, ka ir interseksuāla.

29 gadus vecā topmodele Hanna Gabija Odiele vēlējusies atklāt savu patieso būtību, lai sabiedrība redzētu, ka arī šādi cilvēki var veidot veiksmīgu karjeru. Hanna ar savu paziņojumu iestājas pret ķirurģisku iejaukšanos, kas jāpiedzīvo daudziem interseksuāliem bērniem.

Kas ir interseksuālisms?

Der norādīt, ka interseksuālisms nav seksuālā orientācija. Par interseksuāliem cilvēkiem dēvē tādus, kuriem nav izteiktu vienam dzimuma raksturīgu pazīmju. Tas var būt redzams jau tūlīt pēc dzimšanas vai arī atklāties pubertātes laikā.

Kā vēstīts interneta enciklopēdijā „Wikipedia”, cilvēkiem piedzimstot, bioloģisko dzimumu nosaka pieci faktori: dzimuma hromosomu skaits un tips; gonādu veids – olnīcas vai sēklinieki; dzimuma hormoni; iekšējā reproduktīvā sistēma (piemēram, dzemde sievietēm); ārējie dzimumorgāni. Cilvēki, kuriem šie pieci faktori neatbilst sieviešu vai vīriešu dzimumam, ir interseksuāli. Interseksuālisma īpašības ne vienmēr parādās piedzimstot. Dažiem zīdaiņiem var būt nenoteikti dzimumorgāni, bet citiem nenoteikti iekšējie orgāni (sēklinieki un olnīcas). Daži cilvēki neuzzina, ka viņi ir interseksuāli, ja netiek veiktas ģenētiskas pārbaudes, jo tas neparādās viņu fenotipā.

Interseksuāli zīdaiņi un bērni, kuriem ir nenoteikti dzimumorgāni var tikt ķirurģiski un/vai hormonāli mainīti, lai viņi iederētos sociāli vēlamajā dzimumu kategorijā.

Nebrīvprātīga medicīniskā iejaukšanās, lai pārveidotu interseksuālu cilvēku dzimuma anatomiju, notiek visās valstīs, kur tiek pētītas interseksuālu cilvēku cilvēktiesības. Malta 2015. gada aprīlī kļuva par pirmo valsti, kas ar likumu aizliedza šādu medicīnisku iejaukšanos.

Modelei bērnībā veiktas piespiedu operācijas

Beļģu modele Hanna Gabija Odiele ir 29 gadus veca un jau 11 gadus veido modeles karjeru. Viņa pozējusi tādiem prestižiem žurnāliem kā „Elle” un par modes Bībeli dēvētajam „Vogue”. Hanna piedalījusies modes namu „Mulberry”, „Balenciaga” un „Vera Wang” reklāmas kampaņās. Viņa demonstrējusi tērpus „Marc Jacobs”, „Chanel”, „Givenchy” un „Prada” modes skatēs.

Hanna Gabija Odiele nolēmusi atklāt, ka ir interseksuāla, lai lauztu sabiedrībā valdošos stereotipus un palīdzētu izprast un pieņemt sev līdzīgos.

„Šajā dzīves posmā man ir ļoti svarīgi lauzt šo tabu,” izdevumam „USA Today” norādījusi modele. „Šobrīd, šodien, šajā vecumā ir īstais brīdis par to runāt atklāti.”

Hanna pasaulē nāca ar Androgēnu nejutības sindromu. Kā sieviete ar XY hromosomām, kas parasti ir raksturīgas vīriešiem. Viņai bija arī iekšējie sēklinieki.

10 gadu vecumā Hannai veikta operācija un izņemti iekšējie sēklinieki, bet 18 gadu vecumā veikta vagīnas rekonstruējošā ķirurģija.

Hanna Gabija Odiele ne tikai vēlas, lai sabiedrība pieņemtu un respektētu, ka ir arī šādi cilvēki. Viņa vēlas, lai šie ļaudis nebūtu pakļauti obligātām neatgriezeniskām ķirurģiskām manipulācijām, kas viņasprāt „nodara vairāk ļauna, nekā laba”.

Hanna uzskata, ka bērni vēl ir pārāk jauni, lai pieņemtu šādu lēmumu par savu ķermeni. Modele uzskata, ka tieši operācijas viņai ir trauma, nevis apziņa, ka ir interseksuāla.

„Esmu lepna kā interseksuāle, bet ļoti dusmīga, ka aizvien tiek veiktas šādas operācijas,” teic modele.

Pasaulē aptuveni divi procenti iedzīvotāju ir interseksuāli. Salīdzinājumam – apmēram tikpat daudz cilvēku pasaulē piedzimst ar dabīgi rudiem matiem.

Kasjauns.lv / Foto: Vida Press