Kā motivēt sevi un patiešām sasniegt mērķus? Sāc ar mazumiņu!
Kā turēt sev dotos solījumus? Kā panākt, lai labie nodomi no teorijas, ko apgūstam teju katru mēnesi, patiešām kļūtu par īstenību? Vēlaties uzlabot veselību? Gribat iemantot slaidāku un sportiskāku augumu? Lasiet, kas ir svarīgi, lai sasniegtu izvirzītos mērķus.
Kas es esmu?
Nosakot mērķus, lai jau no paša sākuma būtu ieprogrammēti panākumi, vispirms vajadzētu sev atbildēt uz jautājumu: “Kas es esmu?” Tas varētu šķist LIELS un vispārīgs jautājums, patiesībā tas ir tieši TAS jautājums, kas sev jāuzdod, jo bez skaidras apziņas par to, kas esam, nav iespējams izveidot karti, kas mūs aizvestu turp, kur gribam nonākt. Tāpēc sameklējiet kādu klusu, mierīgu vietiņu, atskaņojiet kādu iedvesmojošu mūziku vai vienkārši pagatavojiet sev tasi tējas, lai veicinātu pārdomu procesu, un veltiet nedaudz laika, lai atbildētu uz šādiem jautājumiem.
* Kas ir tas, kas jums patiešām patīk un nepatīk?
* Kas jums vajadzīgs, lai justos droši?
* Ar ko esat dabiski apveltīts (piemēram, ar spēju mīlēt, radīt, audzināt, informēt, iedvesmot, vadīt, sekot, uzraudzīt)?
* Kas jums liek justies mīlētiem?
* Kā jums patīk sajust, ka esat mīlēti?
* Kādas ir jūsu attiecības ar dabu?
* Vai esat sabiedriski, draudzīgi un ekstraverti vai mierīgāk un labāk jūtaties vienatnē (esat intraverti)?
Centieties neļauties domām par to, kam jums vajadzētu būt, un ietekmēt savas pārdomas. Daudzi jūtas stresā tāpēc, ka vadās pēc citu cilvēku noteiktām vēlmēm un standartiem, nevis ir tik drosmīgi, lai radītu tieši to, ko paši vēlas.
Noskaidrot, kas vēlamies būt, bieži vien daudziem ir liels izaicinājums. Ļoti populāri ir turpināt būt pasīviem pret savu dzīvi un apstākļiem (nereti pārliecinot sevi, ka šī situācija ir neizbēgama) vai justies kā apstākļu upuriem, un tas parasti nekad neļauj sasniegt savas svarīgākās apņemšanās.
Kad pārbaudām, veicam inventarizāciju sevī tādos, kādi esam, mēs iegūstam skaidru pamatu, uz kura sākt sevis veidošanu par cilvēku, par kādu gribētu pārtapt.
1. solis. Skaidrība
Ja esat veltījuši laiku, lai atbildētu uz iepriekšminētajiem jautājumiem, tad jau esat ceļā uz sava jaunā sapņa piepildīšanu. Kad esam tikuši skaidrībā, kļūstam daudz reālistiskāki un varam pieņemt prātīgus lēmumus par savas dzīves plāniem. Taču, pirms sākt plānot, kā uzlabot veselību un fizisko formu, ir nepieciešama skaidrība par piecām pamatlietām.
1. Cik daudz laika varat ieguldīt, lai sasniegtu savus mērķus veselības un formas uzlabošanā (katru dienu, nedēļā, mēnesī)?
2. Cik daudz naudas reāli varat atļauties ieguldīt, lai katru dienu (nedēļu, mēnesi) virzītos uz šo mērķu sasniegšanu?
3. Cik daudz enerģijas katru dienu/nedēļu/mēnesi varat atlicināt šiem mērķiem?
4. Cik liela ir jūsu gatavība pabeigt iecerēto? Ja vērtējat savu gatavību zemāk par septiņiem punktiem no desmit, tas parasti liecina – sapnis nav pietiekami spēcīgs, lai tā piepildīšanai varētu paveikt visu, kas nepieciešams. Esiet godīgi un nesāciet projektus, kurus neesat pietiekami motivēti pabeigt.
5. Kāds inventārs, piederumi un resursi jums būs (ja vispār būs) vajadzīgi sava mērķa piepildīšanai?
Piemērs. Ja jūsu pagaidu mērķis ir noskriet maratonu, bet reāli varat atlicināt lielākais tikai stundu dienā treniņiem, tad arī tādā gadījumā, ja visi citi faktori piepildīsies, jums nepietiks laika, lai noskrietu visas distances, ko prasa maratona treniņu programma.
Otrs piemērs. Jūs varat veltīt 20 minūtes dienā piecas reizes nedēļā (laiku), bet jums nav vajadzīgā budžeta, lai ietu uz sporta klubu (finanses). Taču jūsu tuvākais kaimiņš un draugs arī ļoti vēlētos sportot un tāpat ir gatavs veltīt 20 minūtes dienā fiziskajām aktivitātēm (resursi). Netālu ir parks ar pastaigu celiņu (iekārtojums/resursi), un jūs abi ar prieku turp dodaties ieelpot svaigu gaisu. Tātad 20 minūšu ilga pastaiga piecas dienas nedēļā kopā ar draugu ir izpildāma, lai sāktu piepildīt savu mērķi – nomest 9 kg liekā svara.
Ja jūtat, ka jums nepietiek laika, enerģijas vai vēlmes savu mērķi piepildīt, vēlams, izvirzot jaunus mērķus, galvenokārt veltīt spēkus savas vitalitātes uzlabošanai, citādi ikreiz, kad nolemsiet sevi mainīt, visticamāk, jutīsiet aizvien mazāk un mazāk enerģijas, motivācijas un vitalitātes.
Varam kalt visdižākos pasaules plānus, bet, ja nebūs pietiekami lielas ticības sev, šo plānu nerealizēšanas risks pieaugs atbilstoši ticības trūkumam.
Izveidot jaunu sevi – veselīgāku un labākā fiziskajā formā – līdzinās lēkšanai no augstas klints ūdenī. Ja paši sev neticat, jums, iespējams, vairāk jāstiprina sava ticība. Efektīva plānošana un skaidrības ieviešana, kas aprakstīta iepriekš, ir pirmais solis, lai to vairotu, jo, kur ir skaidrība, tur arī ir vieta sevis izpratnei.
Bieži vien esam iestrēguši kādā konkrētā stāvoklī un ļaujam tam kļūt par sastrēgumu, kas neļauj virzīties uz mērķi un kļūt par to vai nokļūt tur, kur vēlamies būt. Bestsellera autors Arnolds Patents grāmatā “Vispārējie principi” (Universal Principles) raksta, ka mums vispirms ir jāsamierinās ar to, kur esam, un šajā brīdī jāļauj tam būt perfektam. Neskatoties uz to, kāda ir situācija sākumā, vienmēr labāk ar to samierināties, nevis cīnīties, sūdzēties vai satraukties par to. Visas šīs aktivitātes traucē jaunajam sapnim, kā arī samazina ticību, ka pārmaiņas ir iespējamas.
Lai stiprinātu ticību sev, nosakiet reāli sasniedzamu rezultātu un izstrādājiet mērķus. Šādi mērķi ved uz īstu, izmērāmu un sasniedzamu iznākumu. Tie ir tā saucamie SMART (angliski – prāts, atjautība) mērķi, ko māca daudzās mērķu izvirzīšanas programmās:
* specifiski
* mērāmi
* apgūstami
* reālistiski
* tieši laikā
Tomēr nav svarīgi, cik prātīgi ir jūsu mērķi. Cilvēki tik un tā, virzoties uz tiem, nogurst, novēršas vai piedzīvo vilšanos – mērķa sasniegšanas procesā rodas tā saucamais kontroles nogurums. Lai no tā izvairītos, nosakiet vēl citus – procesa – mērķus. Tie ļaus izmērīt un atalgot sevi par progresu laikā, kas vajadzīgs mērķa sasniegšanai. To var saukt par varavīksnes tilta radīšanu un šķērsošanu. Lai uzceltu savu varavīksnes tiltu, uzdodiet sev divus jautājumus.
* Kur es atrodos tagad, un kur vēlos nonākt?
* Kādus īstus soļus varu spert savā varavīksnes pārejā? (Šos soļus jūs pārvēršat savos procesa mērķos.)
Piemēram, mērķis ir atteikties no cukura un lietot veselīgāku alternatīvu. Soļi varavīksnes tiltā, kas kļūst par procesa mērķiem, ir šādi.
Sarkanais: no baltā cukura pāriet uz brūno.
no brūnā cukura pāriet uz medu.
Dzeltenais: no pasterizētām sulām pāriet uz svaigi spiestām sulām.
no konservētiem augļiem pāriet uz svaigiem augļiem.
Zilais: cukura vietā lietot žāvētus augļus.
ja kārojas kaut ko saldu, līdzsvaram lietot saldus dārzeņus.
Violetais: iegūt izpratni par to, kā katrs no cukura avotiem ietekmē organismu un ko izvēlēties savām unikālajām individuālajām prasībām, lai labāk atbalstītu ķermeņa un prāta veselību un savus sapņus.
Kad esat sasnieguši katru no procesa mērķiem, apbalvojiet sevi – jūs to esat pelnījuši! Ievērojiet, lai balva būtu saskaņā ar mērķiem. Piemēram, konkrētajā paraugā sevis apbalvošana ar saldu kūku par to, ka sasniegts oranžais procesa mērķis (brūnā cukura vietā esat sākuši lietot medu), būs kaitīgāka, nevis veicinoša. Labāka balva varētu būt, iespējams, atpūta SPA vai maza (veselīga) dāvana sev.
Kad esat pateikuši, ko apņematies sasniegt, centieties regulāri vizualizēt un emocionalizēt savus mērķus. Varat tos katru rītu pārrakstīt, kā arī uzlūkot un sajust kā piepildītus. Pabeidzot katru no mērķa soļiem, noslēdziet to ar vārdiem: “Tas ir izdarīts! Tas ir izdarīts! Tas ir izdarīts! Paldies!” Tas palīdzēs ieraudzīt, ka var sasniegt reālu iznākumu, un vienlaikus vairos gan ticību sev, gan dabisku enerģijas pieplūdumu katram sapņu projektam.
Tiem, kam ir grūti sev noticēt, der atrast cilvēkus, kuri būtu gatavi viņus atbalstīt. Pavaicājiet sev:
* kurš mani atbalstīs pārmaiņu procesā?
* Kas šos cilvēkus saistīs manu pārmaiņu procesā (sapņu komandas izdevīgums)?
Vēl viens vienkāršs, praktisks paņēmiens – atrast cilvēkus, kuri savā dzīvē paveikuši ko līdzīgu tam, ko gribat paveikt jūs, un pavadīt ar viņiem kopā laiku – fiziski vai izlasot viņu biogrāfiju, vai noklausoties to audio programmas. Saistība ar pašpaļāvīgiem, aktīviem, radošiem cilvēkiem mums iemāca, kā sev noticēt un uzzināt, kā radīt to, ko gribam.
3. solis. Darbība
Kad esam skaidri definējuši savu sapni un esam pārliecināti par sevi, jo zinām, ka to vēlamies, kā arī esam gatavi veikt nepieciešamās pārmaiņas, lai gūtu šo pieredzi, ir pienācis laiks rīkoties.
Ja sekojāt iepriekšējiem soļiem, jūs izvairīsieties no parastajām lamatām, piemēram, jaunas vingrojumu programmas sākšanas vai uztura plāna ievērošanas, kam jums trūkst resursu, laika, enerģijas vai inventāra, kā dēļ jūs to nespējat ievērot. Tomēr, kā zinām, dzīvē liela nozīme ir Mērfija likumam, tāpēc, ja vien kaut kas var noiet greizi, tas noteikti notiks. Lai izvairītos no iespējas, ka ceļā uz savu mērķi varat noiet no sliedēm, izmantojiet pūķa aplenkšanu. Tas ir veids, kā radīšanas procesā, pakāpeniski virzoties uz priekšu un paliekot tajā iesaistītam, nodoties tam, ko varat darīt konkrētajā brīdī, pat ja tā ir tikai efektīva plānošana vai darbs pie būtiskām attiecībām, piemēram, sapņu komandas veidošanas. Galvenā doma ir šāda – ja darāt visu, ko attiecīgajā brīdī varat, procesa laikā apstākļi bieži vien mainās. Tas darbojas tāpēc, ka starp jebkura mērķa vai projekta ieguldījuma un rezultāta posmiem ir radošs process. Dzīve nav vienādojums, kurā, lai iegūtu vēlamo iznākumu, vienkārši jāveic noteikts ieguldījums vai jāizpilda noteiktas darbības.
Divi svarīgi faktori
Kad plānojat savus mērķus, kā uzlabot veselību un fizisko formu, atcerieties šos divus būtiski svarīgos punktus.
* 2x/3x likums. Jebkas, ko sāksiet darīt, prasīs divreiz vairāk laika un trīsreiz vairāk resursu, enerģijas vai naudas, nekā jūs sākotnēji rēķinājāt, vai divreiz vairāk resursu, enerģijas vai naudas un trīsreiz vairāk laika, lai sasniegtu izvirzīto mērķi. Iekļaujiet to savos plānos.
* Lai sasniegtu labākus rezultātus, izmantojiet principu “mazāk ir vairāk”. Lielākā daļa veselības un fitnesa programmu cieš neveiksmi tāpēc, ka cilvēki cenšas jau no paša sākuma darīt daudz un savā dzīvesveidā un ieradumos vienlaikus maina pārāk daudz aspektu.