Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Latvijā uzplaucis peoniju bums. Par vienu stādu pašmāju audzētavas prasa pat simtiem eiro, bet īpašas šķirnes starptautiskajā tirgū maksā tūkstošus. (Foto: Shutterstock)

Par vienu stādu prasa tūkstošiem eiro: Latviju pārņēmis peoniju bums 40

Dzīvesstils
18. februārī 06:12 2019. gada 18. februārī 06:12
Kas Jauns Avīze
Latviju tāpat kā arī pārējo pasauli pārņēmis peoniju vājprāts. "Facebook" tiek piedāvāti stādi par vairākiem simtiem eiro gabalā, citur pasaulē tirgo sakneņus pat par 25 000 eiro.

Peonijas ir skaisti ziedi, tikai latviešiem to cēlumu sabojājis populārais šlāgeris par vecenēm, kas uz kapa stāda pujenes. Arī latviešu literatūrā peonijas nav īpaši cienītas. Piemēram, Līgotņu Jēkabs Aspazijas vārsmas nicinoši dēvējis par pujenēm. Valdis Zeps romānā "Ķēves dēls Kurbads" raksta, ka lamzīgai kalponei Leonijai pielipusi palama Peonija jeb Pujene.

Pujenes vairs nestāda vecenes vien

Šī peoniju šķirne "Little Erna" maksā 25 000 eiro par stādu. (Foto: peonyshop.com)

Vai mūsu priekšstati mainījušies? "Facebook" Latvijas peoniju draugu kopā ir ap 4000 biedru, kuri apmainās gan ar padomiem audzēšanā, gan tirgojas. Ir pujeņu stādi, kurus var nopirkt līdz desmit eiro, bet ir arī šķirnes, kuru cena ir gandrīz 800 eiro.
Starptautiskajā tirgū šķirnes "Little Erna" stādu tirgo par 25 000 eiro, un nākamais piedāvājums būšot tikai pēc pāris gadiem. Kāda peoniju draugu kluba biedre ironiski raksta: “Dažas meitenes sāka apspriest, ka jāņem kredīts bankā.”

Uzņēmīgas dārznieces uzzinājušas, ka uz pujeņu rēķina var labi nopelnīt – kādā Itālijas audzētavā par 100 līdz 150 eiro varēja iegādāties stādu, par kuru pie mums prasa ap 700 eiro.
“Divu dienu laikā es saņēmu vairāk nekā 30 peoniju pasūtījumus no Latvijas un ap 50 pēc šķirnes "Summer Glow". Vai varat man izskaidrot, kas notiek?” līdztekus priekam par biznesa panākumiem savu izbrīnu neslēpa sinjors Džovani, audzētavas saimnieks.

Pasaulē interese par peonijām atkal uzplauka pirms dažiem gadiem, kad japāņiem izdevās sakrustot it kā savā starpā nesavienojamās kokveida peonijas ar lakstveida pujenēm.
Pirms dažiem gadiem iznāca par Latvijas puķu karali dēvētā žurnāla "Dārzs un Drava" kādreizējā redaktora Aldona Vēriņa fundamentāls enciklopēdisks izdevums Latvietis un viņa peonijas, izdota arī tematiskā avīze Peonijas visam mūžam.

Jauno šķirņu biznesa bums

viena no dārgākajām pujenēm, kas nopērkama Latvijā, ir "Onava" piedāvājumā – "Sonoma Velvet Ruby" par piecām - 771,34 eiro. (Foto: Onava)

Latvijas Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns teic: “Jau piecus gadus Latvijā ir novērojams peoniju bums. Viens no pieredzējušākajiem Latvijas peoniju audzētājiem un selekcionāriem Aldonis Vēriņš šo kultūru atkal sācis popularizēt, un tā nu tas aizgājis.” Botāniskajam dārzam ir peoniju kolekcija, taču šie ziedi “ļoti normāli” sāk izskatīties tikai trešajā līdz piektajā gadā pēc iestādīšanas, kad cers saaug. “Tas lielais peoniju smukums pie mums būs pēc kādiem pāris gadiem,” sola Svilāns.

Ir gan ļoti lētas, gan ļoti dārgas šķirnes, ir jaunās, kas tik vienkārši nepavairojas. “Par jaunajām šķirnēm, ko visi grib, it sevišķi trakie kolekcionāri, jāsaka – ja ir aitas, tad cirpēji rodas,” atklāts ir Svilāns. “Starptautiskajos tirgos par jauniem hibrīdiem maksā tūkstošus, bet pie mums arī – ja tu ko pagrāb no jaunajām šķirnēm un par dažus gadus vecu stādu dabū 150 eiro, tas ir labs bizness,” atzīst Svilāns.

Maz selekcionāru, daudz kolekcionāru

Peonijas pieder pie tautiskās jeb etnobotānikas, ir visiem pazīstamas, bet ar zināmiem aizspriedumiem. “Vēriņš man savā laikā zūdījās – kas tā par lietu? Tik iecienīta kultūra, bet vienīgā dziesma par tām ir: Bet nāk tik vecenes, pidirallā, pidirallā/Un stāda pujenes, pidi ridi ridi rallallā...” smej Svilāns. “Bet jebkurā gadījumā (ir vecenes ar pujenēm vai nē) tās pieder pie klasiskām dārza vērtībām, un pēdējos gados ļoti plašumā gājusi to selekcija.”

Latvijā peoniju selekcionāru ir maz, bet kolekcionāri ir. Šobrīd lielākās kolekcijas ir Nacionālajā botāniskajā dārzā, Kalsnavas arborētumā, Dagnija Voika izveidojusi peoniju dārzu Pelčos pie Kuldīgas. Gan Kalsnavā, gan Pelčos notiek Peoniju dienas, botāniskajam dārzam Salaspilī tāds plāns ir pēc četriem gadiem.

Līdz jaunai šķirnei paiet gadi

Peoniju šķirņu ir daudz, visas var audzēt arī Latvijā. Amerikas Peoniju biedrības sarakstā pirms desmit gadiem vien bija 8000 šķirņu, tagad noteikti būs vairāk. Peoniju dārzā "Ziedoņi" Pelčos ir ap 400 šķirņu. Arī "Ziedoņu" saimniece Dagnija Voika piekrīt, ka tagad ir īsts peoniju bums. Viņa gan nav dzirdējusi, ka par vienu stādu prasa vairākus tūkstošus eiro, un tādus savām acīm nav redzējusi, taču nenoliedz, ka īpaši selekcionētas, retas šķirnes maksā dārgi.

“Paiet pieci līdz seši gadi, kamēr izdodas radīt jaunu šķirni, un tā selekcionāram ir ļoti liela veiksme, jo mēs jau nezinām, kā māte daba saliek tos gēnus. Es arī mēģinu krustot, bet tas ir ilgs process – pusotru gadu sēkla dīgst, četrus gadus stādiņš aug. Jaunās šķirnes stāds maksā 150 līdz 200 eiro, dārgāko esmu redzējusi par 500 eiro, visparastākie maksā ap desmit eiro,” stāsta Voika.

Paņem ar savu varenumu

Pelčos šogad jau sesto gadu pēc kārtas būs Peoniju svētki, apmeklētāju ir ļoti daudz. Peonijas audzēt ir viegli, bet tāpat kā jebkurā lietā tas ir jāiemācās. “Ir daži noteikumi, kas jāievēro: tam ļoti jāpatīk, ir jābūt zaļajiem pirkstiņiem. Peonija pacieš mūsu ziemas apstākļus, bet gruntsūdeņiem nav jābūt augstiem, jāsagatavo augsne, puķe jāpabaro,” skaidro Voika.
Pujenes ir ilggadīgas, tas ir liels pluss. “Cilvēks mūsdienu steidzīgajā pasaulē nogurst katru pavasari meklēt stādus un stādīt, kā tas ir ar viengadīgām puķēm. Viengadīgās zied visu vasaru, bet peonijas jūnijā, un tad līdz rudenim ir tikai lapas. Peoniju kultūra paņem ar savu varenumu. Ja nogriežat un vāzē ieliekat trīs izcilas peonijas, tad liekas, ka pilna māja ir ar puķēm – vairāk nevajag.”

Latvijas dārzos jau vairāk nekā 200 gadu

Peonijas, sauktas arī par pujenēm vai pojenēm, ir peoniju dzimtas vienīgās ģints Paeonia pārstāves. Ģintī ir aptuveni 33 sugas un daudzas ļoti atšķirīgas varietātes. Savvaļā aug Austrumsibīrijā, Tālo Austrumu dienviddaļā, Mongolijā, Ķīnā un Japānā. Eiropā sastopamas Balkānos, Ziemeļitālijā un Francijā, Balkānu pussalā, Kiprā, Krētā, Korsikā. Brovna un Kalifornijas peoniju dzimtene ir Ziemeļamerikas rietumdaļa.
Peonijas, kuras kā košumaugi redzamas apstādījumos un dārzos, gandrīz vienmēr ir hibrīdšķirnes un nav tīrās savvaļas sugas. Latvijā parasti zied no jūnija sākuma līdz jūnija beigām, mūsu dārzos pazīstamas vairāk nekā 200 gadus un ir pirmajā desmitniekā pēc popularitātes.

Citi šobrīd lasa

Kāpēc paaugstinās asinsspiediens? 5
20 skaistules pierāda, ka arī pēc 35 gadiem seja bez kosmētikas izskatās lieliski 38
Savdabīga tvīta dēļ pēcvēlēšanu dienā nežēlastībā krīt Baiba Rubesa 29
Skatīt visus komentārus

Миллионер сделал предложение танцовщице своего ночного клуба на красной дорожке в Каннах через месяц после начала их романа 2

Герцогиня Кэтрин нарушила королевский протокол поцелуем с королевой