Luīzei Buržuā - 100
Bāzeles Fondation Beyeler ar vērienīgu retrospekciju atzīmē vienas no unikālākajām 20. gadsimta mākslas personībām – leģendārās Luīzes Buržuā (1911. – 2010.) simto dzimšanas dienu.
Ja liktenis būtu lēmis vien nedaudz citādi, šajās nu jau simboliskajās svinībās piedalītos arī viņa pati – Luīze Buržuā no šīs dzīves aizgāja 2010. gada maijā 98 gadu vecumā, strādājot burtiski līdz pēdējam brīdim. Arī šī izstāde ir projekts, kas sācies, vēl māksliniecei dzīvai esot, un tālāk turpināts sadarbībā ar Louis Bourgeois Studio.
Savā garajā mūžā Luīze Buržuā pieredzējusi teju visas 20. gadsimta mākslas avangarda izpausmes, vienmēr atrodoties epicentrā un vienlaikus nezaudējot spilgtu individualitāti. Viņas mākslas fundaments ir stāsts (brīžiem ļoti personisks) par sievietes dzīvi – par seksualitāti, identitātes meklējumiem, vientulību, zaudējuma sajūtu un autsaideres statusu pasaulē, kur dominē vīrišķie elementi. Buržuā māte bija audēja, kuras ikdienas darbs saistījās ar senu audumu atjaunošanu, un viņas tēls kā labdabīga, čakla un nenogurdināma zirnekļa motīvs bieži atkārtojas arī Buržuā darbos. No vienas puses, zirneklis ir veltījums mātei, no otras, – piemineklis mūžīgo pārmaiņu procesam, atjaunošanās un dzīves nebeidzamā stāsta simbols. Zirnekļa motīvs mākslinieces darbos – gan zīmējumos, gan skulptūrās – bijis aktuāls jau kopš 40. gadiem. Izstādes ietvaros Fondation Beyeler muzeja dārzā tiks eksponēts viens no slavenākajiem Buržuā zirnekļu sērijas darbiem – grandiozā skulptūra Maman (1999.), kas iepriekš tikusi izstādīta gan Londonas Tate Modern un Bilbao Gugenheima muzejā, gan Ņujorkas Rokfellera centrā un Sanktpēterburgas Ermitāžā.
Izstādē skatāmi 20 spilgtākie mākslinieces darbi. To vidū gan skulptūras, kas raksturo katru viņas karjeras dekādi, gan iepriekš neeksponētie, piemēram, 2008. gadā radītais cikls A l'infini. Stāstā par Buržuā mākslas unikālo vizuālo naratīvu un asociāciju ķēdēm īpaša vieta atvēlēta arī māksliniekiem, kas vienlaikus bijuši gan viņas tuvi draugi, gan iedvesmotāji. Viņu vidū arī Fernāns Ležērs, Frensiss Bēkons un Alberto Džakometi.
No 3. septembra līdz 2012. gada 8. janvārim. Baselstrasse 77, www.fondationbeyeler.ch
Una Meistere, Pastaigai.lv / Foto no publicitātes materiāliem