Bailes no cilvēkiem, zobārsta, ēšanas publiskā vietā. Mūsdienu jauno fobiju TOPS
Fobiju upuri baidās no kaut kā elementāra, ko citi cilvēki nesaista ar briesmu situāciju.
Cita pasaule
2014. gada 16. marts, 05:45

Bailes no cilvēkiem, zobārsta, ēšanas publiskā vietā. Mūsdienu jauno fobiju TOPS

Jauns.lv

Fobija ir ļoti lielas bailes no kaut kā konkrēta. Ar klīniskām fobijām sirgst 10% cilvēku, taču šim skaitlim ir tendence pieaugt, jo mūsdienu sabiedrība un vide rada arvien jaunas un jaunas fobijas.

Izkropļotās bailes

Pārsvarā cilvēki vienkārši baidās, un bailes ir normāla reakcija uz draudīgu vai bīstamu situāciju. Taču fobija ir neirotisks stāvoklis, un baiļu izraisītājs var būt JEBKAS – pat košļājamā gumija, vannas istaba, sievietes skatiens... Kā raksta grāmatas “Mūsu smadzeņu īpatnības” autors Stīvens Džuans: “.. ir iespējams līdz nāvei baidīties no jebkā. Cilvēki, kam piemīt fobijas, nav garīgi slimi. Viņi pilnībā apzinās savu baiļu nepamatotību, tomēr nespēj tikt galā ar tām.”

Ohaio universitātes profesors Maikls Veisijs veica eksperimentu ar 56 arahnofobiem, cilvēkiem, kuri paniski baidās no zirnekļiem, un secināja, ka bailes un nedrošība maina domas par baiļu objektiem – baiļu avots (šajā gadījumā – zirneklis) tiek uztverts lielāks un briesmīgāks. Un šī izkropļotā uztvere uztur pašas bailes. Izklausās pēc kalambūra, bet doma vienkārša – cilvēks pats sevi baida. Psihologs Braiens Treisijs raksta: “Tas, kam cilvēks nešaubīgi tic, kļūst par viņa realitāti. Viņš netic tam, ko redz. Viņš redz to, ko nolēmis redzēt.”

Lai arī psihes pētnieki uzskata, ka no fobijas nevar nomirt vai sajukt prātā, tomēr tā dzīvi var padarīt neciešamu un izraisīt smagu depresiju.

Mūslaiku sociofobijas

Tehnoloģijas, uzmācīgie masu informācijas līdzekļi, kas ik dienu piesārņo galvu ar negatīva rakstura ziņām, un sociālie šabloni ir radījuši virkni jauno laiku fobiju, sauktu par neofobijām. Sākot ar paniskām bailēm tikt nošautam vai uzspridzinātam uz ielas, beidzot ar bailēm sarunāties, jo visu taču var uzrakstīt datorā!

Taču izrādās, ka cilvēku pamatinstinkti desmittūkstoš gadu attīstības laikā nav daudz mainījušies, un fobijas rodas no tā, ka starp mūsdienu dzīves modeli un ledus laikmeta pamatinstinktiem izveidojusies milzīga neatbilstība – mēs gaidām briesmas tur, kur to nav. Vissmagākās ir sociālās fobijas, kas saviem upuriem liek atteikties pat no laba darba, laulībām un pilnvērtīgas dzīves. Tās var būt bailes strādāt ar datoru, ja kāds stāv blakus, bailes piezvanīt, bailes nokļūt uzmanības centrā, izteikt savu viedokli, apmeklēt sapulces... Cilvēks var baidīties ēst publiskās vietās, braukt sabiedriskā transportā, nevar apmeklēt publisko tualeti un stundām ilgi ciešas, līdz nokļūst mājās... Sociums var tiktāl pazemināt indivīda pašapziņu, ka viņš vairs nevar sākt sarunu ar svešinieku un ieskatīties acīs...Šajā sakarībā ārsti neiesaka mēģināt sevi nomierināt ar alkoholu, kafiju un cigaretēm. Vislabāk līdzēs hipnoze, bet bieži fobijas ārstē ar trim metodēm vienlaikus – medikamentiem, psihoterapiju un uzvedības terapiju.

Ne tikai baltā halāta sindroms

Nesmejieties par tiem, kuri no bailēm vai mirst, bet neiet pie ārsta! Ne vienmēr viņi ir zaķpastalas, jo eksistē vairākas medicīniskas fobijas.

•    Tomofobija – bailes no ķirurģiskām operācijām. Savukārt ķirurgiem mēdz būt ergaziofobija – bailes operēt.

•    Neofarmofobija – bailes no modernām un jaunām zālēm.

•    Dentofobija – bailes no zobārsta. Starp citu, ar šo nelaimi mokās aktieris Roberts de Niro.

•    Vakcinofobija – bailes no vakcinācijas. Līdzīga ir arī tripanofobija – bailes no adatām, īpaši no injekcijām. Neticami, bet šī fobija piemīt kino drosminiekam Džekijam Čanam. Vai tiešām aiz kadra viņu neviens nebaida ar mazu šļircīti?

•    Aktierim Kianu Rīvam piemīt akluofobija – bailes no tumsas.

•    Viesnīcu Hilton tīkla mantiniece Parisa Hiltone baidās braukt ar liftu, jo viņai piemīt klaustrofobija – bailes no šaurām, slēgtām telpām.

•    Mediķiem izdevās izārstēt Toma Henka sociofobiju – viņš savulaik baidījās no publiskas uzstāšanās. Dīvaini, kā ar šādu fobiju viņš spēja absolvēt aktierskolu, kur skatuve ir neatņemams profesijas elements...

•    Paniskas bailes no kapsētām izjūt slavenā vampīru medniece Bafija jeb Sāra Mišela Gelāra. Tāpēc visas seriālā redzamās kapsētas ir butaforijas.

•    Akvafobija jeb bailes no ūdens vajā “Pludmales patruļas” aktrisi Karmenu Elektru. Peldēšana viņai sagādāja milzīgas mocības, bet ko padarīsi, ja slava un nauda nekrīt no debesīm...

•    Pats ironiskākais gadījums – plastisko operāciju un krūšu implantu skaistule Pamela Andersone cieš no bailēm ieraudzīt savu attēlu!  Viņa sirgst ar eisoptrofobiju – izvairās no skatīšanās spogulī, kā arī izslēdz televizoru, līdzko tajā pamana sevi.

Teksts: Ārija Lipska, žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock