Bietes -  ādas skaistumam un veselībai. 2 biešu ēdienu receptes vakariņām
Bietēm ir iedarbīgs bioķīmisks saturs, kas uzlabo arī ādas skaistumu.

Bietes - ādas skaistumam un veselībai. 2 biešu ēdienu receptes vakariņām

Jauns.lv

Bietes ir nepienācīgi novērtēti dārzeņi. Bet tās var sniegt ļoti daudz, kaut vai palīdzēt tikt pie skaistas ādas.

Bietes - ādas skaistumam un veselībai. 2 biešu ēd...

Bietes nereti tiek dēvētas par garlaicīgiem dārzeņiem, un tās ēd vai nu marinētas, vai arī gatavo boršču aukstajiem ziemas vakariem. Taču bietes var lieliski izmantot salātos, gatavot no tām biezeņus, tvaicēt, spiest sulu un pat taisīt saldumus un kūkas! Jāteic, ka šis necilais sakņaugs ir ne tikai daudzpusīgs produkts virtuvē, bet, pateicoties tā iedarbīgajam bioķīmiskajam sastāvam, noder arī skaistas ādas iegūšanai.

Ādas skaistumam

Bietes satur īpaši svarīgu bioloģiski aktīvu vielu grupu, ko dēvē par betalaīniem. Viens no pazīstamākajiem ir betacianīns, kas piešķir bietēm tumši violetu krāsu un nereti nosmērē visu, ar ko bietes nonāk saskarē. Betacianīns ir lielisks toniks ādai, jo stimulē aktīvāk darboties aknas. Un jo labāk strādā aknas, jo skaistāka izskatās āda. To var izskaidrot tā, ka tad, kad aknas ir pārslogotas ar toksīniem, āda tiek izmantota kā ātrākais toksīnu izvades veids. To derētu atcerēties arī cilvēkiem, kas cieš no dažādām ādas slimībām, piemēram, ekzēmas. Kad ir runa par veselīga izskata ādu, vispirms pēc iespējas ātrāk jātiek vaļā no organisma atkritumproduktiem. Lai arī varētu šķist, ka nākamajā rītā pēc kārtīgas ballītes kāds kebabs vai hotdogs būtu lieliska izvēle, bietes vai biešu salāti būtu daudz piemērotāki.

Biete ir spēcīgs antioksidants, kas cīnās pret apkārtējās vides kaitīgo ietekmi.
Biete ir spēcīgs antioksidants, kas cīnās pret apkārtējās vides kaitīgo ietekmi.

Antioksidantu loma un labie nitrāti

Bietes satur arī ļoti daudz iedarbīgu antioksidantu, piemēram, zeaksantīnu, kas pasargā zemādas audus no bojājumiem.  Būtiskus bojājumus šiem audiem var nodarīt brīvie radikāļi, kuru dēļ āda nokarājas un zaudē mirdzumu. Taču šie pigmenti spēj daudz ko vairāk. Laboratoriskie pētījumi liecina, ka bietēs esošajiem savienojumiem ir augsta šūnu antioksidatīvā aktivitāte, kas potenciāli var samazināt pat hronisku slimību risku, piemēram, vēzi. Bietes satur arī daudz nitrātu. Ja mēs uzņemam nitrātus no dabīgiem produktiem, tie organismā tiek pārvērsti par slāpekļa oksīdu, ko dabīgi izdala šūnas, kas veido asinsvadu iekšējās sieniņas. Slāpekļa oksīda uzdevums ir sazināties ar muskuļiem, kas veido asinsvadu sieniņas, lai tie dotu signālu pārējiem, blakus esošajiem muskuļiem atslābt. Kad apkārt esošie muskuļi atslābst, asinsvadi izplešas un asins plūsmas spiediens tajos samazinās.

2 idejas vakariņām

Ceptas biešu daiviņas ar avokado un mārrutku mērci

Ar šo ēdienu nekad nevar nošaut greizi. Mazliet neierastā garšu kombinācija ir gluži kā no debesīm nākusi, un šis ēdiens noteikti kļūs par vienu no vakariņu topa ēdieniem.

Sastāvdaļas (2–4 personām)

4 lielas bietes, sagrieztas daiviņās

2 lieli gatavi avokado

3–4 tējkarotes mārrutku mērces

2 tējkarotes olīveļļas

sula, kas izspiesta no ½ citrona

Pagatavošana

1. Uzlieciet biešu daiviņas uz pannas, apslakiet ar olīveļļu un pārkaisiet ar šķipsniņu sāls.

2. Pannu novietojiet uz augšējās iedaļas iepriekš uzkarsētā krāsnī (200 grādi) un cepiet aptuveni 20–25 minūtes, līdz bietes kļūst mīkstas.

3. Sablendējiet avokado mīkstumu, citrona sulu, mārrutku mērci un olīveļļu, līdz izveidojas viendabīga masa.

4 Pasniedziet izceptās bietes kopā ar pagatavoto mērci. Labi garšo gan siltas, gan atdzesētas.

Biešu, sarkano sīpolu un kazas siera šķēlītes

Jums atliks tikai vienu reizi nobaudīt šo fantastisko ēdienu, lai tas jums iegaršotos uz mūžu. Tas ir tik gards, ka pat gatavošanas procesā mēdz pazust daļa pildījuma, jo tas vienkārši tiek apēsts.

Sastāvdaļas (2–4 personām)

1 liels sarkanais sīpols

1 ēdamkarote medus

kārtainā mīkla*

4 lielas vārītas bietes

150 g kazas vai fetas siera

Pagatavošana

1. Uzlejiet uz pannas mazliet olīveļļas, uzberiet sagrieztu sīpolu un sautējiet, līdz sīpoli mīksti. Tad pievienojiet medu un turpiniet sautēt, līdz tie karamelizējas.

2. Izrullējiet kārtaino mīklu un lieciet to apaļas formas veidnē (25 cm diametrā), piespiežot pie formas maliņām.

3. Uzkarsējiet krāsni līdz 200 grādiem un lieciet iekšā cepamo trauku ar mīklu. Pa virsu mīklai uzklājiet cepamo papīru un noslogojiet to ar sauju nepagatavotu pupiņu. Tas nepieciešams tādēļ, lai mīkla nedaudz izceptos un nepiesūktos ar pildījumu.

4. Aptuveni pēc 10 minūtēm noņemiet cepamo papīru un pupiņas un uz izceptās mīklas lieciet karamelizētos sīpolus, kam jānoklāj visa mīklas pamatne.

5. Sagrieziet vārītās bietes un pārberiet ar sīpoliem.

6. Sadrupiniet sieru un arī pārberiet pāri sīpoliem un bietēm.

7. Lieciet cepamo trauku atpakaļ cepeškrāsnī vēl uz 10 minūtēm vai līdz brīdim, kad mīkla kļūst zeltaini brūna un siers mīksts un apbrūnināts.

* Var izmantot gatavu kārtaino mīklu, taču, ja nelietojat glutēnu saturošus produktus, pagatavojiet mīklu paši.

Teksts: Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock