Kā zināt, vai bērzu sulas vietā netiek iesmērēts cukurūdens?
Aprīlis ir sulu laiks un mēs gan tirdziņos, gan ceļmalās joprojām varam nopirkt bērzu sulas. Bet kā pārliecināties, ka tik tiešām nopērkam bērzu sulu, nevis ūdens, askorbīnskābes un cukura šķaidījumu. Atbilde vienkārša – pašam pircējam jābūt vērīgam un jāpērk „pārbaudīts produkts”.
Ne Eiropas normatīvi, ne kāds cits mūsu vietā nekontrolē, cik bērzu sulu tecinātāji ir godprātīgi. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbinieki teic - bērzu sulas tecina arī citur pasaulē, bet Latvija ir unikāla ar bērzu sulas cienītāju masveidīgumu (tāpat kā ar sēņu lasīšanu). Tā kā mūsu pašu rokās ir tas, lai bērzu sulas arī turpmāk saglabātu savu labo slavu.
PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Inese Levane atbildēja uz Kasjauns.lv jautājumiem, par to, kā Latvijā tiek regulēta tirdzniecība ar bērzu sulām.
- Prasības bērzu sulu iegūšanai (ražošanai) un tirdzniecībai nelielos apjomos regulē Ministru kabineta 2010. gada 1. jūnija noteikumi Nr. 499 „Higiēnas prasības augu izcelsmes produktu primārajai ražošanai un tiešajai piegādei galapatērētājam nelielā apjomā” (turpmāk tekstā – Noteikumi). Noteikumu izpratnē bērzu un kļavu sula ir svaiga nepasterizēta sula, kurai var būt pievienotas rozīnes, augu daļas, cukurs un medus. Noteikumu pielikumā norādīts sulu apjoms kalendārajā gadā - līdz 300 litri, kas reglamentē nelielo apjomu. Nelielo apjomu bērzu sulu ražotājiem nav jāreģistrējas PVD. Uz šiem sulu ražotājiem attiecas ierobežota produkta izplatīšana/tirdzniecība.
Ja plānots sulas izplatīt vairāk nekā 300 litrus kalendārajā gadā, ražotājam ir jāreģistrējas PVD kā augu izcelsmes produktu primārās ražošanas uzņēmumam. Sulu ieguves un pildīšanas procesā jāievēro higiēnas prasības, kas noteiktas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 852/2004 (2004. gada 29. aprīlis) par pārtikas produktu higiēnu I. pielikumā.
Savukārt, ja plānots bērzu sulu pasterizēt, tad šāda darbība uzskatāma par produkta pārstrādi, un sulu ražotājam, neatkarīgi no iegūstamā sulu daudzuma, ir jāreģistrējas PVD kā pārstrādes uzņēmumam. Pārstrādes uzņēmumam jāievēro Regulas Nr. 852/2004 par pārtikas produktu higiēnu II. pielikuma noteiktās prasības.
Reģistrācijas kārtība PVD noteikta 2010. gada 2. februāra noteikumos Nr. 104 „Pārtikas uzņēmumu atzīšanas un reģistrācijas kārtība” (turpmāk - Noteikumi Nr. 104). Saskaņā ar Noteikumiem Nr. 104, pirms darbības uzsākšanas uzņēmumam PVD teritoriālajā struktūrvienībā, kurā notiks darbības ar bērzu sulu, ir jāiesniedz iesniegums uzņēmuma reģistrācijai vai jānosūta tas pa pastu vai elektroniski.
- Saskaņā ar Noteikumiem nelielo apjomu bērzu sulu ražotājs sulu var tirgot tirgos, gadatirgos vai ielu tirdzniecības vietās. Šīs tirdzniecības vietas nosaka pašvaldība. Noteikumi atļauj sulas piegādāt arī mazumtirdzniecības uzņēmumam, kas tieši apgādā galapatērētāju.
Saskaņā ar Noteikumiem nefasētas bērzu un kļavu sulu realizē pircēja traukos vai – pēc pircēja lūguma – vienreizlietojamā iepakojumā, kurš atbilst normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma prasībām materiāliem un priekšmetiem, kas nonāk saskarē ar pārtiku. Nefasētas bērzu un kļavu sulas realizācijas vietā ir šāda informācija: norāde „Bērzu sula” vai „Kļavu sula”; sulas derīguma termiņš – „Izlietot līdz”; produktu ražotāja nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese.
Bērzu un kļavu sulu fasē vienreizlietojamā iepakojumā vai tīros stikla traukos, kuri atbilst normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma prasībām materiāliem un priekšmetiem, kas nonāk saskarē ar pārtiku. Fasētai bērzu un kļavu sulai uz etiķetes norāda nosaukumu, pievienotās sastāvdaļas, tilpumu, derīguma termiņu. Raudzētām sulām pievieno papildus norādi – „raudzēta”.
- Normatīvie akti nenosaka kvalitātes prasības bērzu sulām. Pērkot sulas pievērsiet uzmanību, kādos traukos sulas tiek tirgotas, kā tās vizuāli izskatās, vai ir nodrošināts marķējums, vai uz tā ir norādīta informācija par sulu ražotāju. Protams, pircējs var arī lūgt pagaršot sulu. Tādā gadījumā pārdevējam ir jābūt nodrošinātam ar vienreizlietojamajām glāzītēm un jāievēro degustācijas noteikumi. Vienkārši sakot – skaties, ko pērc un pie kā pērc!