Vēsā, saldā laime. 3 atsvaidzinošas saldējumu receptes
Saldējums ir jāizbauda un attiecīgi jāpasniedz, lai šis mazais mirklis, kad atsvaidzināmies, pārvēršas notikumā.

Vēsā, saldā laime. 3 atsvaidzinošas saldējumu receptes

Jauns.lv

Skrīveru mājas saldējumu iemīļojuši zaļo tirdziņu un tiem radniecisku pasākumu cienītāji. Rīdziniekiem šis kārums pieejams Berga bazārā, taču vari mēģināt atsvaidzinošo gardumu pagatavot pati.

Vēsā, saldā laime. 3 atsvaidzinošas saldējumu rece...

Skrīveru saldējuma saimniece Lelde Sotniece ir diplomēta pārtikas tehnoloģe, kuras saldējuma apsēstība jau septiņus gadus savā varā tur arī pārējos draudzīgās ģimenes pārstāvjus. Nesen Skrīveru mājas saldējums par latvisku garšu ieviešanu saldējuma gatavošanā saņēma Latviskā mantojuma kultūras zīmi.  “Esmu atradusi saldējuma receptes arī vairāk nekā simts gadu senās pavārgrāmatās, tāpēc mani vienmēr ir nodarbinājis jautājums par saldējuma latviskajām garšām. Mums nekādā veidā nevajag taisīties pakaļ itāļiem, mums ir jāstrādā ar to, kas ir mūsu, kas ir pašu. Tāpēc mēs gatavojam lazdu riekstu un kaņepju saldējumu, taisīsim kaņepju nutellu," stāsta Skrīveru saimniece.   Arī šovasar Rīgā, Berga Bazārā, būs Skrīveru mājas saldējuma rezidence Buržuja brokastis, taču īstās saldējuma mājas vienmēr ir un paliks Skrīveri – tā apgalvo Lelde, kura ir ģimenes uzņēmuma ideju ģenerators ar tik trenētām garšas kārpiņām, ka sajutīs sintētikas klātbūtni pat tad, ja tā saldējumam tikai līdzās stāvējusi. “Paši savu saldējumu raksturojam tā –treknākais ir plombīrs, obligāti klāt jābūt olu dzeltenumam un saldajam krējumam. Tālāk – piena saldējums, kuru gatavojot saldais krējums tiek aizstāts ar treknu pienu, ir arī jogurta saldējums, garšā skābenāks, taču tajā ir daudz saldā krējuma, tomēr ar pienskābajām baktērijām, kas ir labas mūsu organismam. Tie, kas ļoti seko līdzi kalorijām, var izvēlēties paniņu saldējumu – tas gan ir viens beztauku produkts! Vienā ziņā esam priekšā visai pasaulei – ar sāļajiem saldējumiem, piemēram, ar mārrutku, ķiploku, siera un estragona, tomātu vai bazilika sorbetu. Mēs strādājam pie sinepju saldējuma, kas aizstātu majonēzi un kečupu,” stāsta Lelde.

Plombīra saldējumam ir dažādas variācijas.
Plombīra saldējumam ir dažādas variācijas.

Plombīrs

Pamatu pamats, ko var pagatavot ātri. Var baudīt, vienkārši priecājoties par bērnības garšu, bet var arī uzlabot, piemēram, ar šļakstu ruma vai stipras kafijas, var iemaisīt caur sviestu izberztu smalku biezpienu, avenes vai aveņu ievārījumu, jogurtu, iecukurotu citronmiziņu, rozīnes. Svarīgākais, kas jāiegaumē, – pievienotajam produktam pēc iespējas mazāk jāsatur ūdens, jo tas sasalstot bojās plombīra viendabīgo glāsmainumu.

4 personām

10 minūtes pagatavošanai + vismaz 1½ stundas saldētavā

1–2 lauku vistas olas dzeltenumi

4 ēdamkarotes cukura

70 ml saldā krējuma

1    vaniļas pāksts

1.     Pāršķel gareniski vaniļas pāksti, izkasi sēkliņas un mīkstumu, pievieno tos saldajam krējumam.

2.     Vienā traukā kārtīgi sakul saldo krējumu ar 1 ēdamkaroti cukura, otrā – olas dzeltenumu un 3 ēdamkarotēm cukura.

3.     Olas dzeltenumus lēnām, no augšas uz apakšu, iecilā saldā krējuma putās.

4.     Liec pa porcijām trauciņos vai arī vienā lielā traukā un ievieto saldētavā, palaikam apmaisot.

Piparmētru saldējums

Ja spēj pagatavot plombīru, spēsi pagatavot arī piparmētru saldējumu!

4 personām

10 minūtes pagatavošanai + vismaz 1½ stundas saldētavā

1–2 lauku vistas olu dzeltenumi

4 ēdamkarotes cukura

70 ml saldā krējuma

1 mazs piparmētras zariņš, tikko plūkts

1 tējkarote iecukurotas citronmiziņas, smalki rīvētas

1.     Vienā traukā kārtīgi sakul saldo krējumu ar 1 ēdamkaroti cukura, otrā – olas dzeltenumu un 3 ēdamkarotēm cukura. Olas dzeltenumus lēnām, no augšas uz apakšu, iecilā saldā krējuma putās. Iecilā citronmiziņu.

2.     Liec trauku saldētavā, palaikam apmaisi. Kad saldējums tikpat kā sastindzis, pievieno sīki saplēstas vai sakapātas piparmētras lapiņas. Viegli izmaisi. Mirkli ļauj garšām sajaukties, tad vari pasniegt.

Rabarberu sorbets

To var pagatavot no jebkuras sulas. Vislabāk ir svaigas ogas pārkaisīt ar cukuru un atstāt uz nakti, lai atsulojas, un sorbets nebūs ne par skābu, ne par saldu, jo odziņa būs paņēmusi tik daudz cukura, cik tai nepieciešams, bet ne vairāk. Taču sorbetam var izmantot jau gatavu sulu.

4 porcijas

10 minūtes + nakts atsulošanās + 1½ stundas saldēšanai

500–600 g rabarberu

70 g cukura

1.     Rabarberus nomizo un sagriez nelielos gabaliņos.

2.     Pārkaisi ar cukuru un atstāj uz nakti, lai atsulojas. Vai arī – sasaldē un atlaidini, jo arī šajā gadījumā rabarberi labi atsulosies.

3.     Ja esi atlaidinājusi rabarberus, samaisi ar cukuru (tā vajadzēs mazāk, nekā gatavojot bez saldēšanas), lej īpašās plastmasas formiņās, kuras var iegādāties lielveikalos, vai vienkārši skaistās glāzītēs un liec saldētavā. Vari darīt kā bērni – kad sorbets jau gandrīz sacietējis, iespraud tajā tējkaroti, kas kalpos par savdabīgu kociņu.

Teksts: žurnāls OK/Receptes Lelde un Dzidra Sotnieces, Skrīveru mājas saldējums/Foto Andris Tone

Tēmas