Kāju un pēdu labsajūta var ietekmēt tavu veselību
Skaistām kājām un pēdām nevajadzētu būt tikai estētiskai sezonas parādībai. Lai arī kāju nagi un koptas kājas ar mirdzošu, maigu ādu var kalpot kā izsmalcināts vasaras basenītēm pieskaņots aksesuārs, par pēdu veselību un labsajūtu vajadzētu piedomāt regulāri un veltīt tam īpašu uzmanību.
Austrumos atbilstoši holistiskai dzīves uztverei cilvēka ķermeni ārstē, iedarbojoties uz pēdām. Šī senā dziedniecības tehnika balstās uz domu, ka kāju pēdās katra zona ir saistīta ar kādu ķermeņa daļu un, pareizi iedarbojoties uz attiecīgajām zonām, var tikt ietekmētas visas ķermeņa funkcijas un procesi. Loģiski domājot, tas nozīmē arī to, ka drošības labad kājas būtu jāuztur maksimāli ideālā stāvoklī, lai neapgrūtinātu papildu vai vēl ļaunāk – dies’ pasarg! – nesaslimdinātu kādu ķermeņa daļu kaut kāda uz pēdas esoša sabiezējuma, noberzuma vai varžacs dēļ. Šķiet vienkārši, bet izrādās, ka ekonomiski attīstītajās valstīs apmēram 70 % iedzīvotāju slimo ar dažādām pēdu vai kāju slimībām. Pirmkārt, jau nepiemērotu apavu valkāšanas dēļ. Nepiemēroto apavu kategorijā ietilpst visas kurpes, kuru papēži neiekļaujas 2–5 cm augstumā (tātad skaistākās), šaurās kurpes un iešļūcenes jeb - lielākā daļa sieviešu apavu. Bet neelpojoša, sintētiska apavu odere (tas var draudēt arī vīriešiem) vai sintētisku zeķu valkāšana var izraisīt sēnīšu infekcijas.
Pedikīra meistari nu jau pamazām ir atmetuši domu pārliecināt valkāt kājām draudzīgus apavus un cenšas rast kompromisu – apmācīt, kā pareizi kopt savas daudz cietušās ekstremitātes mājas apstākļos profilaktiski vai atbilstoši individuālajām kaitēm, ja tādas ir, jo ar pedikīra procedūrām salonā vienu reizi 2-3 nedēļās, protams, nepietiek.
Pieredzējusī meistare Mārīte Krīgere uzskata, ka vienīgais pedikīra instruments (bet toties neaizvietojams), kas nepieciešams kāju kopšanai mājās, ir pēdu vīle, ar ko regulāri jānovīlē ādas sacietējumi. Par ienadžu šķērītēm, knaiblītēm vai speciālajām pēdu žiletēm būtu jāaizmirst uz visiem laikiem, jo vairumā gadījumu pašdarbība beidzas ar ievainojumiem vai nepareizībām, kas attiecīgi var izraisīt dažādas kaites – ieaugušus nagus, vēl straujāku sabiezējumu atjaunošanos, infekcijas slimības (starp citu, ne tikai sēnīšu, bet arī B un C hepatītu).
Pēc pēdu apvīlēšanas kāju var apstrādāt ar pīlingu (speciālajās kājām domātajās kosmētikas līnijās parasti tas ir sāls un eļļu maisījums), noskalot, rūpīgi nosusināt un iemasēt krēmu. Ideālā variantā būtu jālieto divi krēmi vienlaicīgi: kā likums, sausajai pēdu ādai – mīkstinošs, barojošs sviestkrēms, bet kājām – atsvaidzinošs, mitrinošs krēms, emulsija vai želeja. Pīlingu jālieto apmēram divas reizes nedēļā, bet ar krēmu kājas jāiesmērē katru dienu. Jūsu pasaules staigātājas būs pateicīgas arī par kādu masku – parasti to uzklāj uz nakti, virsū uzvelkot kokvilnas zeķītes.
Plašajās mājas lietošanai domātajās kosmētikas līnijās kāju kopšanai ir sastopami arī specifiskākas iedarbības līdzekļi – pretsēnīšu un antibakteriālas želejas un krēmi, sāls kāju vannošanai, pūderis kājām, dezodoranti. Par to nepieciešamību un pareizu (!) lietošanu vislabāk ir konsultēties ar pieredzējušu un zinošu pedikīra meistaru, jo aplama kopšana ir otrs izplatītākais kāju un pēdu slimību cēlonis.
Kasjauns.lv / Foto: All Over Press