Dabas spēks tavam skaistumam. Kosmētika ar augu hormoniem
Augu ekstrakti un eļļas kosmetoloģijā tiek izmantotas jau sen, bet produkti ar fitohormoniem ir jaunākas paaudzes kosmētika. Uzzini, cik efektīva un droša tā ir.
Ļauj uzziedēt kā puķei
Fitohormoni ir no augu ekstraktiem un eļļām izvilktas smalkas, molekulāri sīkas bioloģiski aktīvas vielas. Tie ir augšanas hormoni, kas nepieciešami, lai augs iegūtu savu specifisko formu un lielumu, savukārt, izmantoti kosmetoloģijā, tie stimulē cilvēka ādas šūnu aktivitāti un veicina ādas atjaunošanos.Viens no fitohormonu uzdevumiem ir palēnināt auga lapu novīšanu, pasargāt tās no izžūšanas. Arī mūs, sievietes, var uztvert kā ziedus, ko nepieciešams ik pa laikam atsvaidzināt – ar kosmētiskajiem līdzekļiem, kas satur fitoestrogēnus (vienu no fitohormonu paveidiem). Tiem piemīt līdzīga iedarbība kā mūsu sievišķajiem hormoniem estrogēniem, kuru daudzums ar gadiem ķermenī samazinās. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc, tuvojoties menopauzei vai sasniedzot to, ādas novecošanās procesi uzņem ātrgaitas kursu. Āda sāk izskatīties pelēcīga, nogurusi, tā arvien vairāk noslīd, kļūst ļengana, parādās krunciņas, jo, samazinoties estrogēnu daudzumam, ādas šūnām pietrūkst stimula atjaunoties. Fitoestrogēni spēj to stimulēt, kā arī parūpēties par to, lai fibroblasti strādātu aktīvāk un ražotu pienācīgu daudzumu kolagēna, vienlaikus pasargājot kolagēna šķiedras no sabrukšanas.
Pirmajām krunciņām
Kosmētika ar fitoestrogēniem ir īpaši piemērota ādai, kurai manāmas pirmās novecošanās pazīmes, jo augu hormoni visefektīvāk iedarbojas profilaktiski. Sievietēm ar nobriedušu sejas ādu, kam nepieciešama noslīdējuša sejas ovāla un dziļo grumbiņu korekcija, vajadzīgi kosmētiskie produkti jau ar lielāku augu hormonu koncentrāciju, kas parasti tiek iegūta no vesela augu kompleksa, kurā daudz fitoestrogēnu. Šāda produkta mērķis ir ne tikai samazināt ādas sausumu, pelēcību un izlīdzināt smalkās krunciņas, bet arī piešķirt sejai liftinga efektu. Diemžēl, lai samazinātu produkta izmaksas, kosmētikas ražotāji bieži vien liftinga efektam izmanto nevis fitohormonus, bet citas aktīvās vielas, kas ķīmiski sintezētas.
Nomierina un dziedē
Fitohormoniem ir ne tikai anti-age efekts, tiem piemīt arī pretiekaisuma iedarbība – fitoestrogēni spēj nomierināt jutīgu, sausu un sakairinātu ādu, uz sejas sašaurināt ādas kapilārus un samazināt apsārtumu. Fitoestrogēni bagātīgi atrodami alvejā, kaķpēdiņā, kumelītē, liepziedos – augos, kuru ekstraktus visbiežāk izmanto nomierinošos ādas kopšanas līdzekļos. Savukārt flavonoīdi, kas ir fitohormonu paveids, ir spēcīgi antioksidanti, tāpēc tos pievieno arī ikdienas mitrinošajiem vai barojošajiem sejas krēmiem, maskām un attīrošajiem līdzekļiem. Piesārņotās un stresa pilnās vides dēļ uz mūsu ādas atrodas brīvie radikāļi, kas pasliktina ādas stāvokli un pat paātrina tās novecošanās procesus, un antioksidanti tos palīdz neitralizēt.
Signāls šūnām
Par kosmētiku ar augu hormoniem patiesi var teikt skanīgo frāzi – iesūcas dziļi ādā, jo to molekulas ir pietiekami mazas, lai pārvarētu ādas dabisko aizsargbarjeru un nokļūtu epidermas dziļākajos slāņos, no kurienes ietekmē šūnu darbību dermas līmenī. Fitohormonu kosmētikas efekts parādās lēni, ne ātrāk kā pēc trīs, četras nedēļas ilgas lietošanas, taču tas ir ilgstošs, un, ja konkrēto līdzekli pārtrauc lietot, efekts izzūd lēnām. Fitohormonu uzdevums nav sniegt ādai ātru, īslaicīgu virspusēju komfortu, bet gan sarunāties ar šūnām ādas dziļākajos slāņos. Augu hormoni ir spējīgi aktivizēt ādas receptorus un caur tiem nodot signālu šūnām, mudinot tās aktīvāk pildīt savas funkcijas – atjaunot, aizsargāt, dziedēt vai koriģēt atkarībā no tā, kādi fitohormoni ir kosmētikas sastāvā.
Kā atšķirt?
Kā gan zināt – ir produktā fitoestrogēni vai nav? Daži kosmētikas ražotāji uzsver, ka viņu produktā atrodami augu hormoni, un uz iepakojuma skaidri un gaiši norāda “ar fitohormoniem” vai “ar fitoestrogēniem”. Sastāvā tiek minēti konkrēti augu ekstrakti vai eļļas, no kā hormoni iegūti. Visbiežāk par fitoestrogēnu ieguves avotu izmanto sojas vai kviešu dīgstu vai jebkura cita graudaugu asnu eļļu. Izmanto arī granātābola sēkliņas, linsēklas, dateļu palmu sēklu ziedputekšņus un priežu ziedputekšņus. Tieši sēkliņās un dīgstos, kas gatavojas savam augšanas procesam, fitohormonu koncentrācija ir vislielākā. Ir arī kosmētika ar fitoestrogēniem, kas iegūti no lucernām, sarkanajām aļģēm, arī no arnikas un sarkanā āboliņa ziediem.
Teksts: žurnāls OK/Foto: Shutterstock