Kas jāzina, pirms ved savu bērnu uz vingrošanas nodarbībām
5 svarīgie jautājumi, uz kuriem noteikti jāzina atbildes, pirms savu bērnu ved uz fitnesa nodarbībām.
Vienota kritērija, kas palīdzētu to izvērtēt, nav. Pavēro savu bērnu pēc fitnesa nodarbībām. Ja viņš ir pārāk saguris, sakaitināts vai zudušas koncentrēšanās spējas, tad to uztver kā signālu pārslodzei. Ja tavs mazulis brīvajā laikā pēc skolas iesaistījies dažādos pulciņos, papildu fizisko aktivitāti varbūt nemaz nevajag meklēt. Slodze muskuļu attīstībai, nostiprināšanai un tonusam ir pietiekama arī ar sporta stundām bērnudārzos vai skolās. Turklāt, ja visa ģimene esat aktīva dzīvesveida piekritēji, arī pārgājieni svaigā gaisā un garas pastaigas brīvdienās bērna fiziskajai attīstībai nāks tikai par labu. Ļauj arī bērnam izvēlēties!
2. Kādu vingrošanu izvēlēties, ja bērnam ir stājas asimetrija?
Vingrošana fitnesa klubā, kur vienā nodarbībā treneris strādā ar 10 vai vairāk bērniem, cenšoties uzlabot viņu stāju, lielus stājas uzlabošanas rezultātus nesniegs. Ieteicama ir ārstnieciskā vingrošana, peldēšana, jāšana uz zirgiem trenera pavadībā (ne vairāk kā trīs cilvēki grupā). Pozitīvi, ka pēc ārstnieciskās vingrošanas speciālists katram bērnam izstrādā arī noteiktu vingrošanas programmu, kuru kopā ar vecākiem bērns var pildīt arī mājās. Šādi rezultātus iespējams sasniegt ātrāk. 40 minūšu ārstnieciskā vingrošana divreiz nedēļā, protams, dos nelielu efektu, taču jauki, ja arī mājās savu bērnu vari pieskatīt. Aizrādi, ja viņš atkal apsēdies šķībi, raugies, lai uz skolu viņš dodas ar mugursomu, nevis pleca somu. Labvēlīgi uz stājas asimetriju iedarbojas arī peldēšana, jo tās laikā vienmērīgi tiek nodarbinātas visas muskuļu grupas. Ja ir nopietna muguras asimetrija, tad arī peldēšana jāveic speciālista uzraudzībā, jo viņš sekos līdzi, lai peldēšanas kustības tiek veiktas pareizi. Peldot tā, kā bērnam vieglāk, asimetrija var tikt vēl vairāk pastiprināta.
Pasakot speciālistam, ka bērnam ir plakanā pēda, viņš vingrošanas programmā izveidos arī atsevišķus vingrinājumus tikai pēdas muskuļu nostiprināšanai. Mājās pēdas muskuļus varat trenēt, izvēloties dažādas staigāšanas virsmas (čiekurus, mazus akmentiņus, smiltis) un atbalsta punktus (staigāt uz pirkstgaliem, papēžiem, iekšmalām vai ārmalām). Iespējams, ka ikdienai profilaksei speciālists ieteiks arī speciālos kurpju sutinātājus, kurus ieklāt kurpēs, lai staigājot būtu pareizs pēdas izliekums.
4. Cik ilgā laikā iespējams koriģēt stāju?
Stājas kvalitāte uzlabojas jau pēc dažām koriģējošajām vingrošanām – tā kļūst lepnāka un staltāka. Bet asimetrija mazinās pēc ilgāka laika. Ja rūpīgi ievēroti fizioterapeita ieteikumi, rezultātus varētu redzēt jau pēc trim mēnešiem. Jāskatās gan, cik nopietna ir muguras asimetrija. Reizēm skoliozes veidošanos ar ārstnieciskās vingrošanas palīdzību var tikai apstādināt, nevis veikt lielas korekcijas. Cik bieži nedēļā un cik ilgi savu bērnu vest uz ārstniecisko vingrošanu, to ieteiks speciālists.
Aptuveni līdz 10 gadu vecumam, kad zēniem organisms sāk izdalīt vīrišķos hormonus, slodzi vienādi var pielāgot gan meitenēm, gan puišiem. Tikai pēc 10 gadu vecuma zēni kļūst spēcīgāki, tāpēc viņiem nodarbību laikā pieļaujama intensīvāka slodze.
Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock