“Tā pilsēta ir ļoti maza. Visi visu zina,” - Alises stāsts par negaidītu grūtniecību 15 gadu vecumā

Kad Alise uzzināja, ka ir stāvoklī, viņai bija tikai 15 gadi. “Man sākumā bija šoks, mammai bija šoks,” viņa stāsta. Ziņa par grūtniecību ne tikai mainīja viņas ikdienu, bet lika saskarties ar milzīgām bailēm un neziņu.
Kā Alise stāsta TV3 ziņām, viņa slēpās zem lielām drēbēm, un ģimene nolēma mainīt dzīvesvietu: “Tā pilsēta ir ļoti maza. Visi visu zina.”
Par abortu viņa pat nedomāja – atbalsts no ģimenes bija nepārprotams. “Visi bija saprotoši. Citām māmiņām ir arī stāsti, ka izmet no mājas ārā. Ir ļoti liels nosodījums no vecākiem, bet man tā nebija,” viņa piebilst.
Alisei šajā grūtajā laikā palīdzēja Bērnu slimnīcas fonda mentore – cilvēks, kurš nekritizē, bet vienkārši ir blakus.
Mentoru programma: palīgs, nevis tiesnesis
Linda Berga, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas fonda Mentoru programmas vadītāja, stāsta, ka ideja par atbalsta sistēmu nāca no ārstiem, kuri redzēja – meitenes bieži vien neapzinās situācijas nopietnību, neapmeklē ārstus, neveic analīzes. “Sapratām – ar medicīnisko aprūpi nepietiek. Vajadzīgs arī emocionāls atbalsts,” uzsver Berga.
Programma šobrīd pastāv, tikai pateicoties ziedotājiem. Meitenēm tiek nodrošināti arī vitamīni, medikamenti un praktiska palīdzība. Berga atzīmē, ka Skandināvijā šāds atbalsts ir valsts nodrošināts – to Latvijā vēl tikai cer ieviest.
Statistika: nepilngadīgo grūtniecību nav maz
Katru gadu Latvijā par mammām kļūst gandrīz 100 meitenes, kas nav sasniegušas pilngadību. Vēl vairāk – ap 200 izvēlas pārtraukt grūtniecību. Taču, kā norāda vecmāte Linda Veidemane, grūtniecība šādā vecumā ir liels risks ne tikai fizioloģiski, bet arī sociāli.
“Man ir zvanījusi pat 12 gadus jaunas meitenes mamma,” dalās Veidemane. Viņa ar kolēģiem šobrīd strādā pie informatīva dokumenta ārstiem, sociālajiem un izglītības darbiniekiem – tāda kā ceļveža, ko darīt, saskaroties ar nepilngadīgu grūtnieci.
“Ideja ir tāda – ja meitene saka, ka nevar mācīties, es atveru sadaļu un redzu, kuras tālmācības skolas ir pieejamas. Ja nav dzīvesvietas – meklēju, kā palīdzēt,” paskaidro Veidemane.
Nākotnes cerība: atbalsts, nevis nosodījums
Lai gan sabiedrībā joprojām valda aizspriedumi, Alise tic, ka nākotnē nepilngadīgās mammas netiks atstumtas. Viņa pati mācās attālināti, aizraujas ar kūku cepšanu un sapņo par karjeru medicīnā. “Pēc vidusskolas gribu studēt un kļūt par ārsti,” viņa saka.
Katru gadu Latvijā tiek reģistrēti aptuveni pieci gadījumi, kad meitenes, kas nav sasniegušas 15 gadu vecumu, kļūst stāvoklī. Kopumā vairāk nekā simt nepilngadīgu meiteņu ik gadu kļūst par māmiņām.
Šādu gadījumu skaits gadu gaitā būtiski nemainās. Katra nepilngadīgās grūtniecības situācija ir nopietns pārbaudījums ne tikai pašai jaunajai sievietei, bet arī viņas tuviniekiem un sabiedrībai kopumā. Šīs grūtniecības bieži ir saistītas ar būtiskiem veselības un sociāliem riskiem, tāpēc tām ir nepieciešama pastiprināta uzmanība un atbalsts.
Speciālisti uzsver, ka lielākajā daļā gadījumu pusaudžu grūtniecības nav plānotas un tās var būtiski ietekmēt gan mātes, gan bērna nākotni. Lai to novērstu, ir būtiski risināt divus galvenos jautājumus – nodrošināt piekļuvi drošām un efektīvām kontracepcijas metodēm, kā arī būtiski uzlabot dzimumaudzināšanu izglītības iestādēs, sniedzot jauniešiem nepieciešamo informāciju un sagatavojot viņus atbildīgu lēmumu pieņemšanai.