
Mikrobi tavā kosmētikā. Pētījumā noskaidrotais nepatīkami pārsteidz

Daudzas sievietes, lietojot kosmētiku, neaizdomājas, kas varētu mitināties krēmu tūbiņās, uz acu zīmuļiem un citos skaistumkopšanas līdzekļos un piederumos.
BBC žurnāliste Nazanina Motamedi nolēma to pārbaudīt un devās uz Londonas universitāti, kur bioloģijas doktores Marijas Pilāras Boteijas-Salo vadībā izanalizēts vairāk nekā 70 priekšmetu – skropstu tuša, lūpu krāsa un spīdumi, tonālie krēmi, otiņas, sūkļi u.c.
Visvairāk acu zīmulī
Pētnieki noņēma paraugus, novietoja tos barotnēs ar agaru, un atklājās, ka kosmētika bijusi pilna ar mikrobiem. “Visnetīrākais bija acu zīmulis: tur bija ievērojami vairāk baktēriju nekā citos priekšmetos,” žurnālistei pastāstījusi doktore Boteija-Salo. Uz zīmuļa nokļūst baktērijas no ādas, tostarp stafilokoki, jo šis skaistumkopšanas rīks saskaras ar plakstiņiem.
Kā daudzas sievietes, žurnāliste savu kosmētiku glabā vannas istabā un bieži vismaz uz dažām minūtēm atstāj neaizvākotu. Doktore norāda, ka kosmētika šādā vidē uzsūc mitrumu, kas paātrina mikrobu vairošanos.
Stafilokoki var radīt gan vieglu ādas kairinājumu, gan nopietnas infekcijas, tomēr Motamedi neko tādu nav piedzīvojusi. Boteija-Salo skaidro: “Ja āda nav bojāta, tā kalpo par nopietnu barjeru, un nekas nenotiek. Bet ja jums ir iegriezums, zilums vai iekaisums, šajā vietā baktērijas var iekļūt dziļāk un nodarīt kaitējumu. Vēl viena problēma var būt novājināta imunitāte.”
Izlec no klozetpoda
Pirms ķerties pie kosmētikas, svarīgi nomazgāt rokas, uz kurām var būt lērums mikrobu. Tas ir īpaši svarīgi, ja krēmus vai ko citu uzklāj ar pirkstiem. Boteija-Salo atklāj, ka dažiem paraugiem atrastas pat enterobaktērijas no zarnu trakta, kas liecina par fekālo piesārņojumu – tātad pēc tualetes apmeklējuma nav kārtīgi nomazgātas rokas vai trāpījušas šļakatas no klozetpoda.
Pētījumi liecina, ka, nolaižot ūdeni, aerosola tipa daļiņas pāris sekundēs uzlido līdz pat divu metru augstumam, tātad var piezemēties arī uz kosmētikas – kopā ar nevēlamiem pasažieriem. Tāpēc ir svarīgi pirms tam aizvērt klozetpoda vāku.
Analīzēs uz kosmētikas atrasta arī rauga sēnīte no Candida ģints, kas izraisa infekciju vagīnā. Vislielākais mikrobioloģiskais piesārņojums un arī bioloģiskā daudzveidība atrasta skropstu tušā un šķidrajā tonālajā krēmā, līdz ar to arī otiņās un sūkļos to uzklāšanai.
Neignorējiet derīguma termiņu
Birmingemas Astonas universitātē pārbaudīti 500 kosmētikas paraugi, un dažādi parazīti atrasti 79 līdz 90 procentos. Doktore Amrina Bašira norāda, ka tas uzreiz nedraud ar slimību, taču baktērijas caur sīku brūcīti vai muti var iekļūt organismā, tāpēc svarīgi ievērot higiēnu.
Arī derīguma termiņam ir nozīme, tas rāda, cik ilgi konservanti var aizkavēt mikrobu vairošanos. Īpaši apdraudēta ir kosmētika ar augstu ūdens saturu – kā visām mums zināmajām dzīvības formām tas ir svarīgs baktērijām un sēnītēm.
“Ja uz kosmētikas nav derīguma termiņa, es ieteiktu to izmest trīs mēnešus pēc iepakojuma atvēršanas vai uzreiz pēc tam, kad tajā varēja iekļūt piesārņojums, piemēram, tas nokritis zemē vai izmantojis kāds cits,” teic Bašira.
Ko der ievērot
Doktore Boteija-Salo iesaka:
* nomazgāt rokas, pirms ķerties pie kosmētikas;
* neizmantot veikalos piedāvātos izmēģinājumu paraugus;
* regulāri mazgāt otiņas un sūkļus ar ziepēm, pēc tam rūpīgi izžāvēt un glabāt atsevišķā maisiņā;
* neglabāt kosmētiku vannas istabā – mikrobiem patīk tumša un mitra vide;
* vienmēr noslēgt kosmētiku ar vāciņiem vai korķiem;
* pievērst uzmanību derīguma termiņam, var pielīmēt zīmīti ar atgādinājumu, kad vajadzēs izmest;
* nedot savu kosmētiku un piederumus citiem.