
Māmiņa satraukta: uz motocikla vests bērns. Vai tā drīkst?

Laikam kļūstot siltākam, ielas pieskandina motociklu rīboņas. Kādu sievieti samulsinājis redzētais - uz motocikla aizmugurē vests salīdzinoši mazs bērns. Vai bērnu vispār drīkst vest uz motocikla, un, ja drīkst, kādi ir noteikumi, lai nodrošinātu viņu drošību?
Kā mammamuntetiem.lv skaidro VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” Komunikācijas departamenta vadītāja pienākumu izpildītājs Mārtiņš Mālmeisters, saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu 25. punktu, vadot motociklu, mopēdu, triciklu vai kvadriciklu, gan vadītājam, gan pasažieriem obligāti jālieto aizsprādzēta aizsargķivere. Tas attiecas arī uz bērniem – bez ķiveres bērnu pārvadāt nedrīkst.
Kad bērnu nedrīkst vest
Noteikumu 189.3. punkts nosaka, ka ar divriteņu motociklu, mopēdu, triciklu, kvadriciklu vai sniega motociklu aizliegts pārvadāt bērnus, kuru augums nepārsniedz 150 cm.
Izņēmumi – kad bērnu vest drīkst
Pārvadāšana ir atļauta, ja:
- Bērns spēj pats noturēt līdzsvaru;
- Bērns aizsniedz kāju atbalstus;
- Bērns sēž vecumam un svaram atbilstošā sēdeklītī, ja tāds tiek izmantots.
Citiem vārdiem sakot – ja bērns ir pietiekami liels, lai sēdētu droši, pats turētos un būtu atbilstoši ekipēts (ieskaitot ķiveri), pārvadāšana ar motociklu ir atļauta.
Padomi ekipējuma izvēlē
Ja meklējat bērnu motociklu ekipējumu Latvijā, ir vairāki specializēti veikali, kas piedāvā plašu drošības aprīkojuma klāstu – no ķiverēm līdz aizsargvestēm un cimdiem.
Ķivere: Pārliecinies, ka tā ir CE sertificēta un atbilst bērna galvas izmēram.
Aizsargaprīkojums: Izvēlies pilnu aizsargkomplektu – muguras, krūšu, ceļu un elkoņu sargus.
Cimdi un zābaki: Nodrošina papildu aizsardzību braukšanas laikā.
Domājiet par bērna drošību!
Ceļu satiksmes drošības direkcija aicina vecākus būt īpaši piesardzīgiem, lemjot par bērna pārvadāšanu ar motociklu. Pat ja likums atļauj, bērna drošība vienmēr ir pirmajā vietā.
Kā iepriekš intervijā norādīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas virsārsts Basels Jakubs Vahbe, vecākiem ir nopietni jāattiecas pret bērna drošību visos vecumos - smadzenes nomainīt nevar. Pietiek tikai ar vienu neveiksmīgu kritienu vai triecienu, lai cilvēka dzīve neatgriezeniski mainītos.
Lai izskaidrotu galvas traumu nopietnību, ārsts uzsvēra, ka atšķirībā no citiem orgāniem smadzenes nav iespējams aizvietot: "Ja apstājas sirds – to var nomainīt. Ja nieres vairs nefunkcionē – tās var pārstādīt citam cilvēkam. Bet smadzenes ir tas, ko mēs nevaram aizvietot nekā. Mums ir tikai vienas smadzenes, ar kurām jānodzīvo visu dzīvi."
Tieši tāpēc jebkura trauma var kļūt liktenīga, un tās sekas var ietekmēt cilvēku ne tikai fiziski, bet arī emocionāli un intelektuāli. Cilvēka ķermenis var atgūties no daudzām citām traumām, bet galvas smadzeņu bojājumi var neatjaunoties un radīt nopietnas veselības problēmas visā dzīves garumā. Plašāk par ķiveres lietošanas nozīmību (gan vedot bērnu uz motocikla, gan tam ļaujot pārvietoties ar divriteni, skrejriteni vai citiem braucamrīkiem) lasi šeit.