Ziemassvētku džemperis: Latvijā topā, Igaunijā to velkā retāk
Ziemassvētku laiks ir bagāts ar dažādām tradīcijām, kas gadu gaitā veidojušās, dažādām valstīm aizgūstot ieražas cita no citas. Viena no jaunākajām tradīcijām Rietumvalstīs ir Ziemassvētku džemperu valkāšana, kas pamazām kļūst populāra arī Latvijā.
Pašlaik 27 % Latvijas iedzīvotāju jau ir Ziemassvētku džemperis, un vēl 17 % plāno tādu iegādāties, liecina pētījumu aģentūras "Norstat" veiktais "Eiropas pulsa aptaujas" rezultāti. Biežāk Ziemassvētku džemperis ir sievietēm (32 %) un gados jaunākiem cilvēkiem no 18 līdz 49 gadiem (40 %).
“Ziemassvētku džempera tradīcija sakņojas Skandināvijas valstu un Islandes senajos adījumos, savukārt pēc 2. pasaules kara vairākās valstīs šis apģērbs kļuva par svētku modes tendenci. Pagājušā gadsimta 80. un 90. gados džemperis ar Ziemassvētku simboliku bija populārs apģērbs dažādos TV šovos un filmās, piemēram, “Viens pats mājās”, bet vēlāk kļuva par ironisku "neglīto džemperu" ballīšu simbolu. Mūsdienās Ziemassvētku svīteris daudzviet ir kļuvis par neatņemamu svētku svinību sastāvdaļu, rīkojot īpašus pasākumus, kas veltīti to valkāšanai vai atbalstot dažādas labdarības iniciatīvas,” stāsta "Norstat Latvija" vadītāja Linda Ezera.
No aptaujātajām valstīm visizplatītākā Ziemassvētku džempera valkāšanas tradīcija ir Lielbritānijā un Īrijā, kur šāds apģērbs ir attiecīgi 60 % un 54 % iedzīvotāju. Savukārt vismazāk Somijā (22 %) un mūsu kaimiņvalstī Igaunijā (20 %).
Saskaņā ar veikto aptauju 41 % Latvijas iedzīvotāju patīk Ziemassvētku laiks un vēl tikpat (40 %) uzskata, ka šie svētki ir skaista un mīļa tradīcija, bet 4 % Latvijas iedzīvotāju tik ļoti patīk Ziemassvētki, ka būtu gatavi tos svinēt katru dienu visa gada garumā.
Starp Latvijā iecienītākajiem svētku simboliem iedzīvotāji izvēlējušies pašu svētku atmosfēru (38 %), Ziemassvētku eglīti (35 %) un svētku maltīti (28 %). Lietuvā iedzīvotājiem visvairāk patīk mājīguma radīšana iekštelpās, bet Igaunijā – svētku tradīcijas.
Tikmēr katram desmitajam aptaujātajam Latvijā (11 %) Ziemassvētki neko daudz nenozīmē un svētkus atzīmē tikai ģimenes dēļ, 3 % atzīst, ka tos nesvin, bet 1 % aptaujāto domā, ka Ziemassvētki ir viena vienīga izlikšanās un šādi svētki vispār nebūtu jāsvin nevienam.