Mazais atkal slims? Uzzini, kā novērst biežu saaukstēšanos bērnudārzniekiem
Klepus, iesnas, galvassāpes un temperatūra – bērns atkal slims. Kā panākt, lai bērnudārznieks vai skolēns mazāk slimotu, galvas lauza daudzi vecāki. Un kā nu ne, jo bērns slimo ne tikai pats, bet aplipina arī pārējos mājiniekus; slimniekiem nākas kavēt skolu un darbu.
Pirmais gads bērnudārzā – visgrūtākais
Liela loma ir tam, cik vecu bērnu vecāki nolēmuši laist bērnudārzā. Jo ātrāk tas notiek, jo biežāk un ilgāk bērns slimos, tāpēc ka viņa imunitāte nav nobriedusi un veidojas vīrusu un citu infekciju ietekmē. Ja līdz šim bērnam ārpus ģimenes īsti nav bijis komunikācijas ar citiem cilvēkiem, tas nozīmē, ka nav notikusi arī mikrofloras apmaiņa un bērns būs uzņēmīgāks pret vīrusiem. Mazulis tikai pamazām pierod pie pārējo grupas biedru un bērnudārza mikrofloras, to ieelpojot, sataustot. Un viņš to visu aiznes arī mājās, tāpēc bieži vien ne tikai pats, bet arī pārējie ģimenes locekļi sāk slimot. Vissarežģītākais parasti ir tieši pirmais gads bērnudārzā – šajā periodā mazais cilvēks var slimot vairāk nekā desmit reižu. Tomēr pamazām viņa organisms pierod, izstrādājas antivielas pret dažādiem vīrusiem, ar ko viņš jau ir iepazinies.
Jāģērbj tā, lai nesakarst
Bērni ir aktīvi. Ja tu savu atvasi pārāk silti saģērb, viņš sasvīdīs, un tad ir daudz lielāka iespēja, ka mazais apaukstēsies. Te var mest akmeni arī bērnudārza audzinātāju lauciņā. Kad grupiņa plāno iet ārā pastaigāties, bērnus vajadzētu ģērbt vienmērīgi – vispirms visiem bikses, pēc tam jakas, tad šalles, cepures un tikai beigās zābakus un āra jakas. Tad neveidosies situācija, kad bērni, kuri ir pilnībā apģērbti pirmie, sasvīst, kamēr gaida pārējos.
Parūpējies par bērna veselību
Sākot bērnudārza vai skolas gaitas, svarīgi sekot līdzi arī tam, lai bērns būtu vakcinēts pret slimībām, kas iekļautas vakcinācijas kalendārā. Pašlaik diezgan plaši plosās garais klepus, un ir vecāki, kuri savulaik savus bērnus pret to nav vakcinējuši.
Dodoties uz skolu, vajadzētu konsultēties ar acu ārstu. Ja bērns sliktāk redz, viņš to nevar pateikt, jo viņam nav, ar ko salīdzināt. Ja skolotājs viņu nosēdina klases beigās, bērns ir spiests sasprindzināt acu muskuļus, lai varētu redzēt uz tāfeles rakstīto. Regulāri sasprindzinot muskuļus, saspringuma dēļ var attīstīties galvassāpes, bet tās dažreiz var izprovocēt temperatūras paaugstināšanos.
Ja bērnam ir vīruss
* Palīdzēt var, simptomātiski ārstējot iesnas, klepu un samazinot temperatūru, ja tā ir pārāk augsta.
* Svarīgi, lai bērns pietiekami daudz dzertu. Ja slimnieciņš dzer un čurā, tad simptomi mazināsies ātrāk, jo viņš neatūdeņosies, bet toksīni kopā ar šķidrumu tiks izvadīti no organisma.
* Jau no mazām dienām jāmāca bērniem pareizi klepot un šķaudīt. Agrāk mācīja klepot un šķaudīt plaukstā, bet vai pēc tam kāds bērns nomazgā rokas? Plaukstā paliek vīrusa daļiņas, kas nonāk uz virsmām, kam bērns pieskaras: uz durvju roktura, telefona, planšetes. Un tad var saslimt arī pārējie ģimenē. Tāpēc jāmāca šķaudīt elkonī.
* Svarīgi regulāri vēdināt telpas. Kad ārā ir vēss, izved bērnu no telpas un izvēdini to. Un izvēdini visas telpas mājās!