Lai taupītu naudu, arvien populārāk kļūst pievērsties minimālismam. Bet ko tad, ja esat ģimene ar maziem bērniem?
foto: Shutterstock
Minimālisms ir dzīvesveids, kas fokusējas uz vienkāršību un lieko lietu atsacīšanos, lai pievērstos tam, kas patiesi ir nozīmīgs un pievieno vērtību dzīvei.
Dzīvesstils

Lai taupītu naudu, arvien populārāk kļūst pievērsties minimālismam. Bet ko tad, ja esat ģimene ar maziem bērniem?

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Pieaugošās izmaksas un vēlme taupīt resursus liek arvien vairāk cilvēkiem izvēlēties minimālisma dzīvesveidu. Minimālisms piedāvā apzinātu izvēli par to, kas nepieciešams ikdienas dzīvei, un aicina atbrīvoties no liekā, koncentrējoties uz patiesām vērtībām. Taču kā šādu pieeju īstenot ģimenē ar bērniem, īpaši tad, ja mājās ir trīs mazie, kuri ir bērnudārza un skolas vecumā?

Lai taupītu naudu, arvien populārāk kļūst pievērst...

Šeit ir padomi un ieteikumi, kā praktizēt minimālismu ģimenē, vienlaikus taupot naudu un mācot bērniem svarīgas dzīves vērtības.

Kas ir minimālisms?

Minimālisms ir dzīvesveids, kas fokusējas uz vienkāršību un lieko lietu atsacīšanos, lai pievērstos tam, kas patiesi ir nozīmīgs un pievieno vērtību dzīvei. Šis dzīvesveids mudina izvērtēt katru mantu un ieradumu, lai noteiktu, vai tas patiešām nepieciešams un vai rada ilgstošu labumu. Daudzi cilvēki, kas pievērsušies minimālismam, atzīst, ka tas ne vien palīdz ietaupīt naudu, bet arī uzlabo dzīves kvalitāti, ļaujot pievērsties sev svarīgajam.

Kā minimālisms palīdz ietaupīt naudu?

Minimālisms ir lielisks veids, kā sakārtot finanses un izvairīties no nevajadzīgiem tēriņiem. Šis dzīvesveids aicina izvēlēties kvalitatīvas lietas, kuras nepieciešams iegādāties retāk, bet kas kalpo ilgāk. Mazāk lietu nozīmē arī mazāk izdevumu par uzturēšanu, remontiem un uzglabāšanu. Samazinot iepirkumu impulsivitāti un pievēršoties nepieciešamajam, ir vieglāk plānot budžetu un atbrīvot līdzekļus kam patiesi būtiskam.

Praktiski padomi, kā ģimenēm ar bērniem pievērsties minimālismam

Minimālisms ģimenē ar bērniem var šķist izaicinājums, bet tas ir iespējams un sniedz daudz priekšrocību gan vecākiem, gan bērniem. Lai ieviestu minimālismu ģimenes ikdienā, varat ievērot šos padomus:

  • Mazāk rotaļlietu, vairāk kvalitātes
    Bērni bieži spēlējas tikai ar dažām rotaļlietām, un minimālisms aicina izvēlēties mazāku rotaļlietu skaitu, bet tās iegādāties kvalitatīvas un izglītojošas. Tā vietā, lai pirktu daudz jaunu rotaļlietu, varat koncentrēties uz ilglaicīgiem materiāliem, piemēram, koka rotaļlietām, kas attīsta iztēli un radošumu. Mazāk rotaļlietu atvieglo arī kārtības uzturēšanu.

  • Kvalitatīvs un praktisks apģērbs
    Bērni ātri aug, tāpēc apģērbu iegādājieties apdomīgi – izvēlieties praktiskus un kvalitatīvus apģērbus, kurus iespējams kombinēt un izmantot vairākām sezonām. Neitrālas krāsas un izturīgi materiāli nodrošina, ka apģērbs ir noderīgs ilgāk, samazinot izdevumus un samazinot nepieciešamību bieži iepirkties.

  • Koplietošana un apmaiņa
    Minimālisms mudina uz koplietošanu – dalieties rotaļlietās, apģērbā un grāmatās ar citiem vecākiem. Šis princips ne vien palīdz ietaupīt, bet arī sniedz iespēju dažādot bērnu rotaļlietas un nodarbības, neaizpildot māju ar liekām mantām. Draudzīgu attiecību veicināšana caur mantu koplietošanu arī rada pozitīvu piemēru bērniem.

  • Iesaistiet bērnus izvēlē un skaidrojiet minimālisma priekšrocības
    Lai veicinātu apzinīgu patēriņu, iesaistiet bērnus lēmumu pieņemšanā un izskaidrojiet, kāpēc dodaties ceļā uz minimālismu. Varat viņiem pastāstīt, ka, izvēloties mazāk lietu, viņi palīdz dabai un vienlaikus mācās novērtēt to, kas viņiem ir. Šī pieeja arī palīdzēs attīstīt bērnu atbildību un cieņu pret lietām.

  • Veiciniet kopīgus piedzīvojumus, nevis mantu krāšanu
    Ģimenes kopīgi pavadīts laiks un pieredzes bieži vien ir vērtīgākas nekā jaunas rotaļlietas. Plānojiet kopīgas pastaigas, izbraucienus vai vienkāršas mājas aktivitātes, kas sniedz bērniem izklaidi un izglītību bez papildu izdevumiem. Bērni daudz labāk atcerēsies īpašus piedzīvojumus nekā ikdienas rotaļlietas.

  • Ieviesiet “viena lieta iekšā – viena ārā” principu
    Palīdziet bērniem saprast, ka vienmēr nav nepieciešams uzkrāt jaunas lietas. Ieviesiet vienkāršu noteikumu: ja mājās ienāk jauna rotaļlieta vai apģērbs, kāda cita lieta tiek ziedota vai atdota. Tas iemācīs vērtību un palīdzēs uzturēt kārtību mājās.

  • Rūpējieties par mantām, lai tās kalpotu ilgāk
    Māciet bērniem rūpēties par lietām, kuras viņi izmanto. Parādot piemēru, kā pareizi uzturēt un kopt mantas, tiek nodrošināts to ilglaicīgums. Tas palīdz arī veidot atbildīgu attieksmi pret īpašumiem un uzturēt minimālistisku pieeju ikdienā.

Kāpēc minimālisms ir aktuāls šodien?

Mūsdienu pasaulē, kur resursi kļūst arvien ierobežotāki, minimālisms piedāvā iespēju dzīvot ilgtspējīgāk. Tā vietā, lai radītu atkritumus un uzkrātu lietas, kas nereti paliek neizmantotas, minimālisms rosina apdomīgu pieeju un apzinātu izvēli. Tāpat arī tas palīdz veicināt harmoniskāku dzīvi, samazinot ikdienas stresu un ļaujot koncentrēties uz vērtīgo un nozīmīgo.

Praktizējot minimālismu kā ģimene, jūs ne vien ietaupīsiet naudu, bet arī mācīsiet saviem bērniem dzīves vērtības, kas sniegs pozitīvu ietekmi nākotnē. Minimālisms var kļūt par kopīgu ģimenes mērķi, kas palīdzēs stiprināt attiecības un dzīves kvalitāti, dodot iespēju dzīvot ar mazāk un būt apmierinātākiem ar to, kas patiesi svarīgs.