Man bija jauns "tētis", bet viņa vairs nav... Kā bērni pārdzīvo pieaugušo attiecību izjukšanu
foto: Shutterstock
Psihoterapeiti iesaka rūpīgi pārdomāt brīdi, kad iepazīstināt bērnus ar jaunu partneri. Bērniem ir nepieciešama stabilitāte, un, ja attiecības ir vēl agrīnā posmā un nav zināms, cik ilgi būsiet kopā, iespējams, labāk ir nogaidīt, pirms bērni tiek iesaistīti.
Bērni

Man bija jauns "tētis", bet viņa vairs nav... Kā bērni pārdzīvo pieaugušo attiecību izjukšanu

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Bērni pieķeras ātri, īpaši tad, ja māmiņas jaunais draugs kļūst par daļu no viņu ikdienas dzīves. Taču, ko darīt, ja attiecības izjūk, un bērni zaudē cilvēku, kurš viņiem bija kā tēvs? Šī situācija ir sarežģīta, jo bērniem var ļoti sāpēt sirsniņa, it īpaši, ja cilvēks, kurš piedalījās viņu audzināšanā, pēkšņi pazūd no viņu dzīves. Kā vecākiem rīkoties, lai bērniem sniegtu nepieciešamo emocionālo atbalstu?

Man bija jauns "tētis", bet viņa vairs nav... Kā b...

Psihoterapeiti uzsver, ka, saskaroties ar šo problēmu, ir būtiski pievērst uzmanību bērnu emocionālajām vajadzībām un būt pieejamiem sarunām. Ir vairāki soļi, kas palīdzēs bērniem pārvarēt šo situāciju:

Nesteidzies jaunu partneri iepazīstināt ar saviem bērniem

Psihoterapeiti iesaka rūpīgi pārdomāt brīdi, kad iepazīstināt bērnus ar jaunu partneri. Bērniem ir nepieciešama stabilitāte, un, ja attiecības ir vēl agrīnā posmā, iespējams, labāk ir nogaidīt, pirms bērni tiek iesaistīti.

Saruna ar bērniem pirms iepazīstināšanas

Lai mazinātu emocionālās grūtības, ir būtiski bērniem izskaidrot situāciju un viņu nozīmi vecāku dzīvēs. Bērniem jāsaprot, ka pieaugušie dažreiz uzsāk un pārtrauc attiecības, un tas nav saistīts ar viņu uzvedību.

Atbalsta sniegšana pēc attiecību izjukšanas

Ja attiecības tomēr izjūk, ir svarīgi bērniem skaidri paskaidrot situāciju. Tas palīdzēs bērniem saprast, ka šī cilvēka aiziešana nav saistīta ar viņu vainu. Turklāt jāsniedz emocionāls atbalsts un jāatbild uz jautājumiem, kas bērniem varētu rasties.

Saglabāt stabilu vidi

Pat ja attiecības ar jauno partneri izjūk, vecākiem jācenšas nodrošināt stabilu vidi mājās. Rutīna un paredzamība sniedz bērniem drošības sajūtu, palīdzot vieglāk pārvarēt grūtības.

Izvairīties no negatīvas informācijas

Bērniem nav jādzird pieaugušo konflikti vai sūdzības par bijušo partneri. Tas var radīt papildu emocionālu slogu. Ir svarīgi saglabāt neitrālu un pozitīvu attieksmi pret bijušo partneri, ja vien nav situācijas, kurā tas ir neizbēgami.

Psihologa atbalsts

Dažos gadījumos bērniem var būt nepieciešams psiholoģisks atbalsts. Ja viņi izrāda pazīmes, ka izjūt ilgstošu trauksmi vai grūtības adaptēties jaunajai situācijai, ir vērts apsvērt iespēju konsultēties ar speciālistu.

Ja vecāki būs uzmanīgi un apdomīgi par šiem aspektiem, bērni varēs veiksmīgāk pārvarēt šādas grūtības, un pieaugušie varēs nodrošināt viņiem nepieciešamo atbalstu šajā sarežģītajā situācijā.