Atvaļinājums beidzies. Kā ieiet darba ritmā?
foto: Shutterstock
Ideālā gadījumā atgriezies mājās no atvaļinājuma trīs dienas pirms tam, kad jādodas uz darbu. Pirmajā dienā, iespējams, būsi apjukusi, otrajā sāksi noorientēties, ka jāpāriet citā režīmā.
Dzīvesstils

Atvaļinājums beidzies. Kā ieiet darba ritmā?

Dzīvesstila nodaļa

"100 Labi Padomi"

Augustā, kad daudzi vēl joprojām ir atvaļinājumā, atgriezties normālā režīmā ir krietni grūtāk nekā rudenī, kad pārrodies mājās no ceļojuma siltajās zemēs.

Atvaļinājums beidzies. Kā ieiet darba ritmā?...

Ikdiena mums visiem paiet lielā skrējienā, tāpēc būtu labi atvaļinājuma laikā nonākt sociālās intensitātes nomalē. Bet pēc atvaļinājuma atkal jāsagatavojas ikdienas straujajam ritmam.

Robežas iezīmē rudens

Augustā, kad daudzi vēl joprojām ir atvaļinājumā, atgriezties normālā režīmā ir krietni grūtāk nekā rudenī, kad pārrodies mājās no ceļojuma siltajās zemēs. Vasaras nogalē gribas pagarināt atvaļinājuma sajūtu, tomēr septembris nāk ar atšķirīgu noskaņojumu – mums ir iemācīts, ka 1. septembris saistās ar jauna gada, cita ritma sākumu. Sevišķi to izjūt cilvēki, kuriem ir bērni. Palīdz arī tas, ka Latvijā diezgan skaidras robežas iezīmē gadalaiki, un septembris ir rudens sākums, lai arī, ja paveicas, mēs vēl piedzīvojam atvasaru. Septembris ir labs brīdis, kad atskatīties un savilkt vasaras bilanci ar pateicību par piedzīvoto, ar pozitīvu sajūtu, ka atvaļinājumā baterijas ir uzlādētas. Brīdī, kad tas ir noticis, pilnajām baterijām vienkārši jādara savs darbiņš. Un tas ir labi, tāpēc ka pienākumi mums dod tonusu, liek saņemties. Tomēr, ja jaunajam darba cēlienam nenoskaņojas un neiesildās, pāreja var būt grūta.

Atvadas no brīvdienām

Ideālā gadījumā atgriezies mājās no atvaļinājuma trīs dienas pirms tam, kad jādodas uz darbu. Pirmajā dienā, iespējams, būsi apjukusi, otrajā sāksi noorientēties, ka jāpāriet citā režīmā. Šajās dienās no jauna pieraksties savās mājās, kur turpmāk ritēs tava ikdiena, – izmazgā grīdu, izrevidē ledusskapi, aizej uz veikalu pēc svaigiem produktiem, sašķiro un ieziemo vasaras drēbes. Proti, tev jāaizver atvaļinājuma durvis un jāatver darba durvis. Trešajā dienā jau sāc domāt, kāds būs darba cēliena sākums, cikos būsi darbā un ķersies pie saviem pienākumiem. Tas dos apzināti izveidotu saņemšanās prieku, lai neietu uz darbu gariem zobiem.

Šajās dienās izdomā un sagatavo sev kaut ko jaunu, lai atgriešanās darbā būtu iedvesmojoša. Bērniem ir jauna skolas soma, burtnīcas, penāļi, zīmuļi un daudz kas cits. Tas sapurina, iedod iedvesmu. Dari tu tāpat, piemēram, nopērc jaunu rokassomu, nomaini matu griezumu, nopērc vāzi, kuru aiznesīsi uz darbu, novietosi uz rakstāmgalda un reizi nedēļā tajā ieliksi svaigus ziedus.

Kā plānot pirmās darba dienas?

Visi savu darba saturu nevar kontrolēt un paši organizēt. Ja tas ir iespējams, rīkojies atkarībā no tā, kurā dienas daļā esi visproduktīvākā. Ja tas ir rīts, tad jau no rīta sāc strādāt un paveic svarīgākos darbus, savukārt mazāk būtiskos atstāj pēcpusdienai. Ja tu neesi rīta cilvēks, rīkojies pretēji. Un paturi prātā, ka tas darbojas tikai tad, ja tu esi atbildīga un proti labi organizēt savu darbu.

Nepadarītu darbu kalni

Diemžēl nereti, atgriežoties no atvaļinājuma, jāsecina, ka tevi gaida nepadarītu darbu kalni, jo vai nu tevi neviens neaizvietoja, vai arī šis cilvēks nav paveicis to, kas viņam bija uzticēts. Neizšķied enerģiju, par to dusmojoties. Plāno atbildīgi – vispirms paveic degošos darbus. Kad ugunsgrēks nodzēsts, ķeries pie nākamajiem svarīgākajiem. Tiklīdz sāksi strādāt, vienkārši paveic darbus citu pēc cita, bet neforsē! Strādā vēsu prātu, necel paniku, jo tas paņem ļoti daudz spēka. Turklāt, secīgi strādājot, būs sajūta, ka tu vadi procesu, nevis process tevi. Un vēl – tu būsi daudz produktīvāka, ja darba laikā patiešām strādāsi, nevis ik pēc pāris stundās ar kolēģiem iedzersi kafiju, lai arī aprunāties ir patiešām patīkami.