Kuri istabas augi vislabāk attīra gaisu un uzlabo veselību?
Liela daļa cilvēku 80–90% laika pavada slēgtās telpās: dzīvokļos, birojos, veikalos. Savukārt telpās, kur uzturas daudz cilvēku un kas reti tiek vēdinātas (nevēdināšana, bet gan gaisa regulēšana ar kondicionieri vispār ir tīrās šausmas!), istabas augi reizēm ir teju vienīgais līdzeklis, kā glābt veselību.
Istabas augi uzlabo enerģiju telpā un absorbē kaitīgās vielas, kas, cilvēkam pašam neapzinoties, nonāk gaisā no paklājiem, sienas un grīdas krāsām, mēbelēm. Daudzas līmvielas satur formaldehīdu, polsterētās mēbeles – trihloretilēnu, cigarešu dūmi (ja smēķē telpā) izdala benzolu un vēl citas kaitīgas vielas.
Cik daudz augu vajag telpā, lai attīrītu gaisu?
Speciālisti iesaka vienu vidēji lielu augu (apmēram 1 m augstu) uz 12 kvadrātmetriem, taču īstenībā – jo vairāk augu telpā, jo labāk, bet, protams, jāvadās pēc savām izjūtām.
Noteicošais faktors, cik lielā mērā augs spēj attīrīt gaisu, ir auga vitalitāte un vieta, kur tas nolikts. Jo labāk augs jūtas, jo spējīgāks tas ir neitralizēt indes un uzlabot vidi. Piemēram, augs, kam nepieciešams daudz gaismas, gaisa attīrīšanas funkciju vislabāk spēs veikt, ja dzīvos uz palodzes vai citā telpas visgaišākajā vietā.
Kuri augi vislabāk attīra gaisu?
* Alveja telpā neitralizē tik daudz formaldehīda kā neviens cits augs
*
ir ideāls telpaugs birojam un darbistabai, jo papildus gaisa attīrīšanai uzlabo atmiņu un palielina koncentrēšanās spējas.
* Podiņš ar efeju būtu nepieciešams katrā mājā un katrā birojā, jo visefektīvāk no visiem (līdz šim izpētītajiem) augiem neitralizē benzolu, kas jo sevišķi izplatās ar cigarešu dūmiem.
*
, kallu dzimtas augs, ir lielisks benzola un trihloretilēna likvidētājs.
* Citronmelisas aromāts papildus gaisa attīrīšanai uzlabo vispārējo labsajūtu un veicina hormona veidošanos, kas atbildīgs par sāpju remdēšanu.
*
jo sevišķi ieteicama birojos, jo smarža neitralizē kaitīgos izdalījumus no biroju mēbelēm.
* Pušķu hlorofīts ir kā radīts telpām, kur uzturas daudz cilvēku, jo absorbē oglekļa dioksīdu un rūpējas par svaigu gaisu.
*
ļoti labi neitralizē oglekļa monoksīdu un benzolu, turklāt ir viens no augiem, kas lieliski pacieš gaismas trūkumu un tomēr krāšņi aug.
* Dracēna ļoti labi absorbē formaldehīdu, trihloretilēnu un arī benzolu. Labi jūtas arī patumšā vietā.