Desmit dalībnieces sacentīsies skaistumkonkursā. Tikai viens āķis - neviena no viņām nav īsta sieviete
Desmit sieviešu dalība skaistumkonkursā nav nekas jauns, taču tradicionālo skaistumkonkursu ēra, šķiet, ir beigusies. Šajā skaistumkonkursā neviena sieviete nav īsta - viņas visas ir radījis mākslīgais intelekts.
Katrai no šīm sievietēm ir autors vai autoru komanda, kas izmanto tādas programmas kā Open AI DALL-E 3, Midjourney vai Stable Diffusion, lai no teksta norādēm ģenerētu sieviešu attēlus. Šīs 10 konkursa dalībnieces ir izvēlētas no vairāk nekā 1500 pretendentēm, lai iekļūtu "Miss AI" finālā, kas notiks jūnija beigās un ko tiešsaistē pārraidīs konkursa organizatori "The World AI Creator Awards".
Iesaistītajiem dalībniekiem šis pasākums ir iespēja demonstrēt tehnoloģiju neparastās spējas, taču citiem tas nozīmē turpmāku nereālu skaistuma standartu izplatīšanos, kas bieži vien ir saistīti ar rasu un dzimumu stereotipiem, un ko veicina arvien pieaugošais digitāli uzlabotu attēlu skaits tiešsaistē.
"Es domāju, ka mēs arvien vairāk sākam zaudēt saikni ar to, kā izskatās nerediģēta seja," uzskata Kembridžas Universitātes Leverhulma Inteliģences nākotnes centra pētniece Kerija Makinernija.
Katrai dalībniecei ir unikāla un atšķirīga personība, kā arī seja. Tāpat kā reālās skaistumkonkursu dalībnieces, arī daži mākslīgā intelekta avatāri popularizē konkrētus mērķus. Tā, piemēram, Aijana atbalsta LGBTQ kopienu, bet Anne Kerdi iestājas par okeānu attīrīšanu.
"Viņas visas ir skaistas, taču, atsaucoties uz realitāti, kas raksturo lielāko daļu mūsdienu skaistumkonkursu "Miss USA" uzvarētāju kopš konkursa pirmsākumiem 1921. gadā, vairums no viņām ir baltādainas, tievas, ar gariem matiem un simetriskām iezīmēm,” norādīja socioloģe un grāmatas "Here She Is: The Complicated Reign of the Beauty Pageant Reign in America" autore Hilarija Levija Frīdmena.
Tas tāpēc, ka rasu un dzimumu aizspriedumi, kas iesakņojušies skaistumkopšanas standartos, iekļūst arī programmās, kuras izmanto mākslīgo intelektu, lai ģenerētu attēlus, jo tās ir "mācījušās" no internetā pieejamo datu krājumiem, kuros šie aizspriedumi jau ir iekļauti.
Lielākā daļa modeļu, kas iekļautas "Miss AI" kandidātu sarakstā, ir ļoti gaišas ādas krāsas, tievas un ļoti neatšķiras no skaistumkonkursu pieņemtajām normām.
Konkursa organizatori gan mierina, ka dalībnieki tiks vērtēti ne tikai pēc skaistuma, bet iegūs arī punktus par to, kā to autori izmanto mākslīgā intelekta rīkus, kā arī par viņu ietekmi sociālajos medijos.