Padomi bērnu vecākiem, kā ierobežot nevēlamu "draudzību" internetā
Padomi sarunai ar bērnu par pavedināšanu internetā. Draudzība internetā vai pāridarījums? Nevainīgi jautājumi vai pavedināšanas mēģinājums?
Jebkurš bērns neatkarīgi no vecuma, dzimuma, interesēm, pašsajūtas un citiem faktoriem. var saskarties ar pavedināšanu internetā. Daži bērni var būt vairāk pakļauti šim riskam, jo cieš no uzmanības trūkuma, ikdienā nesaņem atbalstu no ģimenes, ir depresīvi, viņiem neveidojas draudzīgas attiecības ar vienaudžiem, vieglāk izrunāties un uzticēt savas problēmas svešam cilvēkam, nevis tuviniekam. Tomēr jāpatur prātā, ka arī bērns, kurš ikdienā jūtas labi un ir priecīgs, var kļūt par pavedināšanas upuri.
Pārrunājiet ar bērnu, kāda ir atšķirība starp draudzību internetā un draudzību reālajā dzīvē.
Svarīgi bērnam izstāstīt, ka jaunais draugs, kas iepazīts internetā, tomēr ir un paliek bērnam svešinieks, neraugoties uz to, cik jauks viņš ir vai cik ilgi bērns ar viņu ir sazinājies internetā.
Sarunu ar bērnu sāciet, uzdodot vairākus jautājumus:
Kāda ir atšķirība starp cilvēkiem, kurus tu pazīsti tikai internetā, un cilvēkiem, kurus pazīsti reālajā dzīvē?
- Kā tu zini, ka vari kādam uzticēties? Kāda ir atšķirība starp uzticēšanos internetā un reālajā dzīvē?
- Draudzība un iepazīšanās internetā nav nekas slikts un var būt jauka, tomēr, tavuprāt, kad tā var kļūt bīstama? Kādas pazīmes par to varētu liecināt?
- Vai tu zini, kā ziņot sociālajos tīklos un bloķēt personu? Vai esi kādreiz to darījis?
- Pie kā tu vērstos pēc palīdzības, ja internetā kaut kas tevi satrauktu vai ar tevi notiktu kaut kas nepatīkams?
Brīdiniet par “sarkanajiem karogiem” jeb pazīmēm, kas var liecināt, ka bērnu internetā kāds mēģina pavedināt. Izstāstiet, ka šādos gadījumos ir svarīgi, lai bērns ziņotu par personu, pārtrauktu saziņu un izstāstītu par notikušo uzticamam pieaugušajam.
Pazīmes, kas var liecināt par bīstamu draudzību internetā. Jābūt vērīgiem, ja kāds:
- bērnu uzrunā privātā sarakstē;
- vilina bērnu uz tiešās video saziņas platformām;
- mēģina panākt, lai bērns atklāj personisku informāciju;
- uzdod intīma rakstura jautājumus;
- prasa, lai bērns sūta savus fotoattēlus vai video;
- aicina bērnu satikties reālajā dzīvē;
- piekodina bērnu nevienam neatklāt par viņu draudzību un saraksti, aicina bērnu šo draudzību paturēt noslēpumā.
- Parādiet bērnam, kur atrodas ziņošanas un bloķēšanas pogas.
Sociālo tīklu platformas un spēļu lietotnes piedāvā ziņošanas un bloķēšanas rīkus. Par tiem vairāk varat uzzināt Drossinternets.lv Sociālo tīklu drošības ceļvedī, kurā apkopoti palīdzības rīki problēmsituācijās.
Atgādiniet bērnam, ka esat gatavs palīdzēt un ka viņš jums var uzticēties. Uztraucoties par to, kā reaģēs vecāki vai citi pieaugušie, bērns var izvairīties meklēt palīdzību. Pārliecinieties, ka bērns zina – neatkarīgi no tā, kas ir noticis, jūs esat gatavs viņam palīdzēt.
Ja bērns nāk pie jums un stāsta par savu saziņu internetā ar pieaugušo, ka ir sūtījis kādam savus foto vai kāds izsaka viņam seksuāla rakstura piedāvājumus u. tml., par to nekavējoties jāziņo Valsts policijai.
Par internetā pieejamiem bērnu seksuālu izmantošanu un no bērniem izvilinātu kailfoto saturošiem materiāliem aicinām ziņot Drossinternets.lv Ziņojumu līnijai.
Ziniet, kur meklēt atbalstu
Bērni un pieaugušie problēmsituācijās var saņemt psihologa bezmaksas atbalstu un konsultāciju, zvanot pa Bērnu un jauniešu uzticības tālruni 116111, vai vietnē uzticibastālrunis.lv, rakstot čatā.
Notestējiet bērna draudzību interneta vietnē saitē sos.drossinternets.lv
Ja bērns jums stāsta par savu draudzību internetā un jūs vēlaties saprast, vai viņš nav piedzīvojis pavedināšanu internetā, jūs varat kopā ar bērnu izpildīt testu šeit un saņemt atbildes un ieteikumus, kā rīkoties.