Cigoriņi - kafijai un salātiem. Kas ir šie eksotiskie un piemirstie dārzeņi?
No cigoriņiem gatavo ne tikai salātus, bet arī siltos ēdienus un uzkodas. Savukārt cigoriņu saknes virtuvē bijušas pazīstamas sen, sen un līdz Otrajam pasaules karam izmantotas galvenokārt kā kafijas aizstājējas.

Cigoriņi - kafijai un salātiem. Kas ir šie eksotiskie un piemirstie dārzeņi?

Jauns.lv

Lai gan cigoriņi ir tipisks rudens un ziemas dārzenis, pēdējā laikā veikalā tie pieejami cauru gadu. No tiem gatavo ne tikai salātus, bet arī siltos ēdienus un pikantas, interesantas uzkodas.

Cigoriņi - kafijai un salātiem. Kas ir šie eksotis...

Cigoriņi, kādus mēs tagad liekam salātos un sautējam pannā, salīdzinājumā ar citiem dārzeņiem ir ienākuši virtuvē pavisam nesen, 19. gadsimta vidū, Briselē. Šīs pilsētas botāniskā dārza virsdārznieks nejauši pamanījis, ka sakņu cigoriņiem ziemā tumšā pagrabā izdīguši bālgani pumpuri. Viņš tos pagaršojis, atzinis par labiem un sācis speciāli audzēt, vismaz tā vēsta nostāsts. Daudzviet Eiropā cigoriņu salāti pazīstami arī kā Briseles salāti. Savukārt cigoriņu saknes virtuvē bijušas pazīstamas sen, sen un līdz Otrajam pasaules karam izmantotas galvenokārt kā kafijas piedeva vai kafijas aizstājējas.

Kā samazināt cigoriņu rūgto piegaršu?

Tie, kuriem nepatīk cigoriņu rūgtenā garša, var to samazināt, ja izgriež balto kātiņu (1–2 cm) vai arī blanšē (applaucē) tos verdošā sālsūdenī. Taču blanšētie cigoriņi diemžēl zaudē arī svaigumu un kraukšķīgumu. Pēdējos gados gan ir radītas arī tādas cigoriņu šķirnes, kurām rūgtā piegarša nav tik izteikta.

Kā apieties ar cigoriņiem?

* Pirms lietošanas cigoriņus nav nepieciešams cītīgi mazgāt. Pietiek, ja atdala ārējās lapas un dzinumus noskalo aukstā ūdenī.

* Salātiem cigoriņus sagriež īsu mirkli pirms pasniegšanas galdā un nekavējoties samaisa ar mērci, citādi tie kļūs brūni un neglīti.

* Lai vārot cigoriņi saglabātu krāsu, ūdenim pievieno nedaudz citronu sulas vai mazliet piena, kurā iejaukti milti.

* Jārēķinās, ka, karsējot sarkanos cigoriņus, tie zaudē skaisto krāsu un kļūst brūngani.

* Cigoriņus, ietītus pārtikas plēvē, var kādu nedēļu uzglabāt ledusskapja dārzeņu nodalījumā. Galvenais – lai tiem netiktu klāt gaisma, jo tad dzinumi kļūs zaļi un pavisam rūgti.

Ātrā cigoriņu uzkoda

Cigoriņu galviņai nogriež augšu un apakšu, lai lapas vienkārši atdalās cita no citas. Tās kārto uz liela lēzena šķīvja. Tad katrs ņem pa lapai, iemērc mērcē un nokož pa gabaliņam. Uz lapām var likt virsū dažādus pildījumus, galvenais – lai tie nebūtu šķidri.

Krējuma un anšovu mērce

300 g skābā krējuma samaisa ar sīki sakapātām bazilika lapiņām, 2–3 smalki sakapātām anšovu filejām un 1 ēdk. sakapātu valriekstu. Pirms pasniegšanas galdā iecilā pāris karotes sakulta saldā krējuma.

Mērce sarkano cigoriņu salātiem

Sarkanvīna etiķi sakuļ ar olīveļļu vai riekstu eļļu attiecībā 1:1, pikantām sinepēm, caur spiedi izspiestiem ķiplokiem, sāli, maltajiem pipariem. Ja vēlas, var pievienot nedaudz bieza, laba balzametiķa.

Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: Shutterstock