Patiesība par suši. Ko tirgotāji noklusē
Eksistē viedoklis, ka zivīs ir daudz dzīvsudraba, un tāpēc bieži uzturā tās lietot ir kaitīgi.

Patiesība par suši. Ko tirgotāji noklusē

Jauns.lv

Daudzi no jums ir sev uzdevuši jautājumu,- vai suši ir veselīgs ēdiens. Šajā rakstā mēģināsim tikt skaidrībā, vai suši tiešām ir tik kaitīgs, ņemot vērā to, ka gatavošanas procesā tiek izmantotas svaigas zivis, sāls, un citas sastāvdaļas.

Patiesība par suši. Ko tirgotāji noklusē...

Zinātnieki to arī nemaz neslēpj, un pateicoties laboratorijā veiktajām analīzēm ir noteikts, ka zivīs ir dzīvsudrabs, arī tajās zivju sugās, kuras izmanto suši gatavošanai. Taču lieta ir tāda, ka šis dzīvsudraba daudzums vienā porcijā ir tik niecīgs, ka cilvēka veselība netiek apdraudēta. Ja mēs pieņemsim, ka jūs suši ēdat katru dienu, tad jūsu apēstais zivs daudzums ir apmēram 140 – 160 grami, suši pamatsastāvu veido rīsi, ūdensaugi, omlete un dārzeņi.

Tuncis un citas Atlantijas okeāna lielās zivis visbiežāk ir pakļautas dzīvsudraba ietekmei. Taču, ja mēs pieņemsim, ka zivis, kuras tiek pildītas suši rullīšos ir saindētas ar dzīvsudrabu, tad, lai nekaitētu savai veselībai, ,,saindētos,, suši lietojiet uzturā ne biežāk kā reizi trijās nedēļās.

Vai ir iespējams uzbaroties no rīsiem, kurus izmanto suši pagatavošanai?

Rīsi nemaz nav tāds mazkaloriju produkts, kā mēs esam iedomājušies. Rīsos ir daudz ogļūdeņražu, un dažkārt pat tādi, kuri sadalās praktiski uzreiz. Taču, ja mēs salīdzinam suši ar ikdienas pusdienām, tad vidējā suši porcijā ir apmēram 350 kkl un 3,6 gr tauku.

Kur slēpjas suši kaitīgums?

Sojas mērce, kura tiek pasniegta kopā ar suši, lūk, tajā arī slēpjas viss apdraudējums. Sāls ir suši galvenais bīstamais komponents. 2 – 3 tējkarotēs sojas mērces ir apmēram 1 gr sāls. Cilvēkam pieļaujamā sāls dienas norma ir ne vairāk kā 6 gr.

Suši kaitīgā ietekme uz cilvēka organismu

Dietologi uzskata, ka suši, kura sastāvā ir nori, bieža lietošana uzturā var nelabvēlīgi ietekmēt vairogdziedzera darbību. Tas ir saistīts ar to, ka nori satur pārāk daudz joda. Viena suši rullītī ir apmēram 90 – 100 mkg joda. Cilvēkam pieļaujamā joda diennakts deva ir tikai 150 mkg. No tā mēs varam secināt, ka, lai nekaitētu savam organismam, mēs drīkstam apēst ne vairāk kā divus suši rullīšus dienā.

Vai ēdot suši, mēs varam inficēties ar parazītiem?

Šī ir pati galvenā akūtā problēma. Daudzi cilvēki uzskata, ka lietojot suši, kura sastāvā ir zivs, organismā nokļūst liels skaits parazītu. Suši, tāpat kā jebkurš cits termiski neapstrādāts, vai minimāli termiski apstrādāts produkts, var kļūt par iemeslu bīstamu baktēriju infekcijai. Ir jāsaprot, ka ilgi vai nepareizi uzglabāts suši var novest pie neskaitāmām kuņģa un zarnu trakta saslimšanām. Suši ir potenciāls dažādu tārpu un lenteņa invāzijas avots. Atcerieties, ka suši uzglabāšanas laiks nedrīkst pārsniegt 5 – 6 stundas. Vairums cilvēku uzskata, ka mērču vai vasabi lietošana kopā ar suši, iznīcina kaitīgās vielas. Taču diemžēl, tas tā nav, un šīs piedevas esošo problēmu neatrisina.

BonAppetit.lv / Foto: Shutterstock