Vai princese Ketrīna mantos karalienes Elizabetes II ārkārtīgi reto 800 000 mārciņu vērto kroni?
Šo ārkārtīgi reto kroni visā Lielbritānijas vēsturē galvā likušas tikai četras karalienes.
Mūžībā aizgājušās karalienes Elizabetes II juvelierizstrādājumu kolekcija ir iespaidīgākā pasaulē. Viņas rīcībā bija viss, sākot no mirdzošām diadēmām līdz dimantiem rotātiem kroņiem, pērļu virtenēm un vēl daudz ko citu.
Karalienes Elizabetes II Briljantu kronis. Arī uz naudas, pastmarkām un vaska figūrai
Viens no unikālākajiem izstrādājumiem Kroņa dārglietu kolekcijā, kurā ietilps 23 578 rotu, ir karaļa Džordža IV valsts kronis, kas oficiāli pazīstams kā “Briljantu diadēma” jeb “Briljantu kronis”. Karalis Džordžs IV 1820. gadā kompānijai “Rundell & Bridge” pasūtīja izgatavot kroni par 8216 sterliņu mārciņām. Tiek lēsts, ka šodien tā vērtība sasniedz gandrīz 800 000 sterliņu mārciņu, un tas ir viens no simboliskākajiem kroņiem britu karaļnama dārglietu kolekcijā.
Briljantu kronis ir viens no karalienes atpazīstamākajiem kroņiem. Tas ir redzams karalienei galvā uz Lielbritānijas un Sadraudzības valstu monētām, pastmarkām un banknotēm – lai gan karaliene to sabiedrībā uzlika ārkārtīgi reti.
Šī kroņa replika redzama Viņas Majestāti galvā arī 2012. gadā tapušajai karalienes vaska figūrai, kas izlikta ekspozīcijā Tiso kundzes muzejā Londonā.
Elizabete II savas valdīšanas laikā šo kroni nēsājusi vairākkārt. Viņa to lika galvā uz savu pašu pirmo parlamenta atklāšanas sēdi 1952. gadā un dodoties ceļā uz kronēšanas ceremoniju Vestminsteras abatijā 1953. gadā. Šis kronis ir ļoti īpašs, jo ir strikti rezervēts tikai valdniekiem un karalienēm konsortēm.
Kura būs nākamā, kas galvā liks Briljantu kroni?
Maz ticams, ka mirdzošais ar dimantiem rotātais kronis tuvākajā laikā būs redzams galvā kādai no karaļnama pārstāvēm. “The Royal Collection Trust” norāda, ka kopš 19. gadsimta šo kroni nēsājušas tikai četras karalienes: karalienes Viktorija, Aleksandra, Mērija un Elizabete II.
Visticamāk, ka šo izteikti sievišķīgo kroni nākamā galvā varētu likt karaļa Čārlza III sieva karaliene konsorte Kamilla, nevis pats monarhs.
Britu karaļnama fani varētu sagaidīt, ka 75 gadus vecā karaliene konsorte to varētu likt galvā, pavadot vīru uz parlamenta atklāšanas sēdēm vai gaidāmajā kronēšanas ceremonijā.
Kad princis Viljams kļūs par karali, viņa sieva mantos Kamillas titulu un kļūs par karalieni konsorti. Tad Velsas princesei Ketrīnai būs privilēģija rotāties ar tikai monarham atvēlētajām Kroņa dārglietām, to skaitā ar Briljantu kroni.
Šim no zelta un sudraba darinātajam kronim ir šaura divu pērļu rindu mala, virs kuras atrodas četri krusti un četri augu motīvi, kas attēlo Anglijas, Īrijas un Skotijas nacionālās emblēmas - rozi, āboliņa lapu un dadzi.
Kronis ir rotāts ar 1333 briljantiem, to skaitā četru karātu gaiši dzeltenu briljantu priekšējā krusta centrā. Šo kroni iepriekšējie monarhi parasti lika virs samta cepurītes, taču Elizabete II izvēlējās to likt vienu pašu.