"Liek mutē banānu, glāsta..." latviešu ģimene dalās pieredzē par kādu bīstamu tendenci internetā
foto: Shutterstock
Bērni

"Liek mutē banānu, glāsta..." latviešu ģimene dalās pieredzē par kādu bīstamu tendenci internetā

Jauns.lv

Spēļu platformā aizsākas tiešsaistes draudzība, pēc tam tā pārvēršas privātā komunikācijā soctīklos. Bet kas tālāk? Izglītojošā kampaņa "Bīstamā draudzība internetā" pievērš uzmanību būtiskai problēmai – bērnu pavedināšanai internetā. Tā ir problēma, kas kļūst arvien aktuālāka.

"Liek mutē banānu, glāsta..." latviešu ģimene dalā...

Pērnā gada beigās Jolanta, kura ir 3. klases skolnieces mamma, pievērsa uzmanību tam, kā meita filmē savu naudasmaku. Vārds pa vārdam un noskaidrojies, ka meitene cenšas savas jaunās paziņas – Lindas dēļ, vēsta portāls "Rus.lsm.lv".

Arī Linda filmēja savu naudasmaku. Jolanta paprasīja meitu parādīt video. "Viņa filmēja, bet patiesībā tas nav viņas maks – tas bija liels sieviešu maks, pilns ar eiro un dolāru banknotēm," stāsta Jolanta.

Fonā dzirdzamas nesaprotamas skaņas. Visa sarakste notiek angliski, bet mammu tas nepārsteidza. Jolanta pamanīja ko citu:

"Atradu video, kur Linda filmē sevi ar banānu rokā – liek to banānu mutē, glāsta... Es jautāju – kas tas?" Meita atbildējusi – rādījām viena otrai savas rotaļlietas.

Tas Jolantu satrauca un viņa pajautāja, kādas vēl tēmas apspriež viņas meita. Izrādās, nepazīstamā interesējusies par meita ikdienas dzīvi – kur mācās, kā iet uz skolu un atpakaļ, kur dzīvo, un pat paprasīja nofilmēt dzīvokli.

"Es sāku panikot, kad izdzirdēju šādus jautājumus. Toreiz teicu bērnam, ka tā nebija Linda... Patiesībā tas varēja būt noziedznieks, vīrieši."

Jolanta vērsās "Drossinternets.lv", pārsūtot meitas saraksti ar nezināmo personu. Speciālistiem nebija šaubu – bērnam draud briesmas un ieteica vērsties policijā. Sieviete devās uz iecirkni tajā pašā vakarā.

"Daži video viņiem likās aizdomīgi, jo viņi runāja par kaut kādu priekšvēsturi. Un es sapratu, ka bija vēl gadījumi, kad kāds no vecākiem vērsās," stāsta sieviete.

Tomēr tā kā nebija nekādu pierādījumu, lietu neierosināja. Iesniegumu Jolanta neuzrakstīja, bet kad atnāca mājās, izdzēsa saraksti un nobloķēja numuru.

Bet "Linda" atkal sazinājās ar meitu caur spēli – šoreiz latviski. Pēc vēstules stila kļuvis skaidrs, ka teksts ir tulkots automātiskajā tulkotājā.

Abas vairākas reizes centās pazvanīt uz numuru, bet klausuli neviens necēla. Rezultātā, noticot mammai, meita pārtrauca visus kontaktus ar šo cilvēku. 

"Mans vēlējums vecākiem – reaģēt pirms policijai tiešām nāksies izmeklēt lietas, jo ja viņi ķersies klāt izmeklēšanai, tas jau nozīmē, ka bērns ir cietis," norāda "Drossinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska.

Viņa atzīmē, ka interneta pavedinātāji ir viltīgi: labi pārzina likumu, un ne vienmēr pirmais jautājums bērnam ir kailfoto nosūtīšana. Šo strātēģiju apstiprina arī policijā:

"Mēs redzam, ka saziņa ir pietiekami ilglaicīga un agrajos etapos ir pazīmes, ka ne pie kā laba tas nenovedīs, bet bērns turpina, viņš nevar īsti saprast, vai tas ir labi, nekas slikts taču nenotiek.

Tajā laikā viņam blakus nav pieaugušie, ar kuriem parunāt un pakonsultēties," skaidro Valsts policijas Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Oļegs Lavčinovskis.

Speciālisti rekomendē pastāvīgi interesēties, ar ko bērns draudzējas internetā. Tāpat saitā "Drossinternets.lv" pieejamas anketas, ar kuru palīdzību gan bērni, gan pieagušie var pārbaudīt, vai ir saskārušies ar seksuāla rakstura izsekošanu internetā.

Iepriekš ziņots, ka pēc "Drossinternets.lv" datiem, pērn ziņojumu par bērnu pornogrāfiju internetā skaits palielinājies teju sešas reizes. Bieži vien tas ir ārzemju vietņu saturs, kas izmanto Latvijas serverus.

Turklāt pēdējā laikā palielinājies pašu bērnu radīto nepieklājīgo materiālu apjoms, viņi dalās pēc pieaugušo iniciatīvas.