Latvijā 7000 bērnu ir šķirti no saviem īstajiem vecākiem. Trīs veidi, kā tu vari palīdzēt
Pavisam nesen veikts apjomīgs pētījums par audžuģimenēm Latvijā. Mūsu valstī nedaudz vairāk par 7000 bērnu atrodas šķirti no saviem bioloģiskajiem vecākiem. Tajā pašā laikā četras piektdaļas no šiem bērniem dzīvo ģimeniskā vidē.
Aizbildnis bērnam aizvieto vecākus, adoptētājs – reāli kļūst par vecāku. Audžuģimene ir starpposms pirms bērna atgriešanās ģimenē vai ejot uz adopciju. Kopumā interese par vietējo adopciju Latvijā pakāpeniski pieaug. Tas nozīmē, ka ģimenes ir gatavas uzņemt savā mājās arī svešus bērnus. Labklājības ministrs Jānis Reirs ir uzsvēris, ka jau tuvāko gadu laikā plānots veidot specializētās audžuģimenes, kas nodrošinātu bērniem papildu izglītību un emocionālo atbalstu grūtā brīdī. Tāpat tiek strādāts, lai šajā sfērā būtu pieejams lielāks finansiālais nodrošinājums un sociālās garantijas.
Kas ir audžuģimene?
Audžuģimenes visā pasaulē ir radušās, lai veidotu alternatīvu bērnunamiem un speciālām bērnu aprūpes iestādēm. Sākotnēji audžuģimene bija kā alternatīva un bērnu tiesības dzīvot ģimeniskā vidē. Audžuģimenes Latvijā ir īslaicīga alternatīva (tā gan var kļūt arī ilglaicīga), kas bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam nodrošina aprūpi līdz brīdim, kamēr bērns var atgriezties savā bioloģiskajā ģimenē vai, ja tas nav iespējams, tiek adoptēts, vai bērnam tiek nodibināta aizbildnība
Kas ir aizbildnis?
Aizbildnis ir persona, kas iecelta vai apstiprināta Civillikumā noteiktajā kārtībā, lai nodrošinātu bērna tiesību un interešu aizsardzību. Aizbildnis aizvieto saviem aizbilstamajiem vecākus, kā arī pārstāv bērnu personiskajās un mantiskajās attiecībās.
Ja bērns dažādu iemeslu dēļ palicis bez vecāku aizgādības un viņam nepieciešama aizsardzība, šādu bērnu uztic aizbildņa gādībai, kurš pārstāv bērna intereses. Aizbildnības lietas pārzina bāriņtiesas. Būtībā aizbildņi atvieto saviem aizbilstamajiem vecākus.
Aizbildnim sevišķi jāgādā par sava aizbilstamā audzināšanu ar tādu pašu rūpību, kā rīkotos apzinīgi vecāki. Aizbildnis pats var uzņemties audzināšanu vai arī uzticēt to kādai citai personai, kam ir vajadzīgās spējas. Bet arī šajā gadījumā aizbildnim jāuzrauga šā bērna audzināšana. Visas aizbildnības lietas pārzina bāriņtiesas, kuras ieceļ bērnam aizbildni, ja vecāki nav zināmi; ir pazuduši vai miruši; ilgstošas slimības gadījumā nespēj realizēt aizgādību; vecākiem atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības.
Kas ir viesģimene?
Viesģimene ir laulāts pāris vai persona, kas uz laiku uzņem savā dzīvesvietā bērnu aprūpes iestādē ievietotu bērnu. Ir iespējams arī, ka šādas viesģimenes neuzņem bērnu savās mājās, bet bērnu aprūpes iestādē kontaktējas ar tur ievietotu bērnu
Kā kļūt par audžuģimeni?
Lai pretendētu uz audžuģimenes statusu, jābūt vecumā no 25 līdz 60 gadiem. Izņēmuma kārtā, ja tas ir bērna interesēs, uz audžuģimenes statusa piešķiršanu var pretendēt laulātie vai persona, kas neatbilst šim vecumam. Šādā gadījumā ir obligāti nepieciešams psihologa atzinums par šādu cilvēku piemērotību audžuģimenes statusam.
Lai kļūtu par audžuģimeni, jāvēršas dzīvesvietas bāriņtiesā, uzrādot personu apliecinošus dokumentus, jāiesniedz iesniegums noteiktā formā par audžuģimenes statusa piešķiršanu, ārsta izziņu par veselības stāvokli. Bāriņtiesa mēneša laikā izskata dokumentus, izpēta dzīves apstākļus, motivāciju un spējas audzināt bērnu, pēc kā bāriņtiesa sniedz savu atzinumu par konkrēto cilvēku piemērotību, lai veiktu audžuģimenes pienākumus.
Topošā audžuģimene bez maksas noklausās mācību kursu, pēc tam bāriņtiesa mēneša laikā veic pārrunas ar audžuģimenes statusa pretendentiem un pieņem lēmumu par šāda statusa piešķiršanu vai atteikumu. Kad piešķirts audžuģimenes statuss, informāciju par to iekļauj audžuģimeņu reģistrā un mēnesi publicē Labklājības ministrijas mājaslapā. Ievietojot bērnu audžuģimenē, noslēdz līgumu starp audžuģimeni un pašvaldību.
Kā kļūt par viesģimeni?
Lai kļūtu par viesģimeni, bāriņtiesā jāiesniedz iesniegums par šāda statusa piešķiršanu. Mēneša laikā bāriņtiesa izvērtē situāciju, informē, kādi dokumenti vēl iesniedzami. Kad viesģimenes statuss piešķirts, jādodas uz bērnunamu, lai kopīgi ar bērnunama darbiniekiem izšķirtos, tieši kuram bērnam kļūt par viesģimeni.
Bāriņtiesa izvērtē motivāciju, savstarpējās attiecības ģimenē, spējas aprūpēt bērnu, pārbauda un izvērtē sadzīves un materiālos apstākļus. Pretendentiem vajadzīgs ģimenes ārsta atzinums par veselības stāvokli un psihologa atzinums. Sodu reģistrā tiek pieprasīta informācijua par tajā iekļautajām ziņām par pretendentiem.
Kā kļūt par aizbildni?
Persona, kas vēlas kļūt par aizbildni, bāriņtiesā iesniedz iesniegumu. Bāriņtiesa nosaka, kādi dokumenti iesniedzami papildus, un raugās, lai personai būtu aizbildņa pienākumu pildīšanai nepieciešamās spējas un īpašības, izvērtē motivāciju, attiecības ģimenē, nodarbinātību, dzīves apstākļus, spēju pārstāvēt bērnu personiskajās un mantiskajās attiecībās.
Izvērtējot atbilstību aizbildņa pienākumu pildīšanai, bāriņtiesa ņem vērā atzinumus par personas veselības stāvokli, ko sniedz ģimenes ārsts, kura veselības aprūpē persona bijusi vismaz sešus mēnešus, kā arī psihiatrs un narkologs. Un tikai tad bāriņtiesa pieņem lēmumu, vai piešķirt aizbildņa statusu.
Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock