24 padomi sausas un jutīgas ādas kopšanai ziemā
Ziema rit pilnā sparā un tas nozīmē, ka mūsu āda ir pakļauta aukstumam, vējam, apkurei un citiem faktoriem, kuri negatīvi to ietekmē.
Aukstajā laikā jebkura ādas tipa kopšanai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība, taču sausai un jutīgai ādai šis ir vissarežģītākais periods. Šajā rakstā tu iepazīsies ar iemesliem, kāpēc āda kļūst sausa un/vai jutīga, kā šos ādas tipus pareizi kopt, kādiem produktiem dot priekšroku un no kādiem izvairīties, lai āda justos komfortabli.
Sausas un jutīgas ādas pazīmes
Sausa āda izskatās nespodra, apsārtusi, plēkšņaina un dažreiz pat ieplaisājusi. Parasti tā tiek pavadīta arī ar velkošu sajūtu.
Sausa āda rodas tad, kad organismā pietrūkst ūdens, aminoskābes vai hialuronskābes. Rezultātā ādas šūnas nespēj pienācīgi atjaunoties, tām nepiekļūst nepieciešamais mitruma daudzums, un tās nespēj aizsargāt sevi no brīvajiem radikāļiem.
Jutīga āda ir ļoti mainīga un neparedzama - vienu dienu tā ir maiga un gluda, bet nākamajā var kļūt apsārtusi, nespodra un sausa.
Jutīga āda signalizē par iekšēju disbalansu. Ādas dabīgais aizsargslānis nestrādā kā nākas un tādi ārējie faktori kā gaisa piesārņojums, putekļi un UV radiācija spēj nodarīt lielu kaitējumu. Jutīgu ādu ietekmē gan ārējie faktori - gaisa kondicionieri, apkure, krasas temperatūras maiņas un kosmētiskie līdzekļi, gan iekšējās hormonu izmaiņas bērna gaidīšanas laikā, pusaudžu gados un menopauzē.
Ko darīt?
Ja tev ir sausa āda:
1. izvēlies bagātīgas tekstūras produktus. Sejai lieto krēmu uz eļļas bāzes, bet ķermeņim - eļļu vai sviestu;
2. meklē produktus ar sekojošām sastāvdaļām: glikolskābe (Glycolic acid) - maigs eksfoliators, kurš palielina mitruma līmeni ādā, pienskābe (Lactic acid) - atjauno ādas elastību, glicerīns (glycerin) - saglabā mitruma līmeni un padara ādu maigu, hialuronskābe (hyaluronic acid) - piesaista un notur ūdeni ādas slāņos;
3. izvēlies produktus ar Šī sviestu to sastāvā - tas ir bagāts ar vitamīniem A un E un spēj apgādāt ādu ar nepieciešamajiem taukskābēm;
4. lieto termālo ūdeni vai līdzekļus ar peptīdiem acu zonā. Tie stimulē kolagēna un elastāna izstrādi, padarot ādu tvirtāku un pasargājot no grumbiņu rašanās;
5. katru dienu uzklāj uz sejas saules aizsargkrēmu, jo UV stari sausina ādu;
6. vienmēr nēsā līdzi roku krēmu, kuru lieto pēc katras roku mazgāšanas reizes;
7. lieto maigu skrubi ne biežāk kā 1 reizi divās nedēļās.
Ja tev ir jutīga āda:
1. attīri ādu ar maigiem produktiem, piemēram, micelāro ūdeni;
2. meklē produktus ar sekojošajām sastāvdaļām: pantenols (panthenol), alveja (aloe vera) un cinks (zinc), kuri spēj nomierināt sakairinātu ādu, kā arī niacinamīdu (niacinamide) un linolīnskābi (linoleic acid), kuri palielina ādas mitruma līmeni un padara to gludāku;
3. palutini ādu ar nomierinošu masku 1 reizi nedēļā;
4. izvēlies pīlingu ar augļskābēm (fruit acids) vai enzīmiem (enzymes) to sastāvā;
5. mazgājies mēreni siltā ūdenī;
6. noskalojies dušā uzreiz pēc sporta nodarbībām, jo svīšana var kairināt ādu;
7. lieto uzturā produktus bagātus ar Omega-3 un Omega-6, piemēram, zivis, valriekstus, avokado, linsēklas, kuri palīdz ādai nostiprināt tās dabīgo aizsargbarjeru, kā arī antioksidantiem bagātās godži ogas un avenes, kuras palīdz cīņā pret brīvajiem radikāļiem un mazina iekaisumu.
Ko nedarīt?
Ja tev ir sausa āda:
1. izvairies no vieglas teksūras ādas attīrīšanas līdzekļiem - putām un gēliem;
2. nemazgā seju un ķermeni ar ļoti karstu vai aukstu ūdeni;
3. sejas attīrīšanai vienmēr izmanto maigu pieniņu un vates plāksnīti (nevis tikai ūdeni);
4. izvairies no ķīmiskiem pīlingiem;
5. neberzē ādu ar dvieli un nenosusini to līdz galam;
6. nemazgā seju biežāk kā 2 reizes dienā;
7. izvairies no attīrošajām sejas maskām (skin purifying masks), jo tās ļoti sausina ādu. To vietā izvēlies mitrinošās un nomierinošās maskas.
Ja tev ir jutīga āda:
1. izvairies no spēcīgiem attīrošajiem līdzekļiem, kuri kopā ar grimu un netīrumiem noņem arī dabīgo eļļas kārtiņu;
2. turies pa gabalu no ķīmiskiem pīlingiem un skrubjiem ar lieliem graudiem;
3. vannas vietā izvēlies dušu un nemazgājies karstā ūdenī, jo tas ļoti sausina ādu;
4. neberzē ādu ar dvieli, bet maigi nosusini, piespiežot to ķermenim un sejai;
5. izslēdz no uztura ātrās uzkodas un neveselīgus našķus, jo tie var veicināt iekaisuma procesus ķermenī.
Vairāk informācijas par ādas kopšanas līdzekļiem apskati ŠEIT!
Raksts tapis sadarbībā ar Douglas.