foto: Pexels.com
Toksiska draudzība var ietekmēt ikvienu cilvēku jebkurā viņa dzīves posma laikā.
Toksiska draudzība var ietekmēt ikvienu cilvēku jebkurā viņa dzīves posma laikā.
Bērni

Bērns un toksiska draudzība. Kā palīdzēt?

Jauns.lv

Diemžēl ne visas draudzības veidojas veselīgi. Dažas ir toksiskas un neveselīgas attiecības, kas sagrauj bērnu pašcieņu, līdz viņi jau var sākt apšaubīt, kas viņi ir un kāpēc kāds vispār vēlas būt viņu draugs.

Bērns un toksiska draudzība. Kā palīdzēt?...

Katrs vecāks vēlas, lai viņu bērniem būtu cieša draudzība ar vienaudžiem, ar kuriem viņi var pavadīt laiku, dalīties pārdzīvojumos un sajūtās. Veselīga draudzība apmierina cilvēku vajadzības, sniedzot atbalstu un mierinājumu. Ciešas attiecības ļauj jūsu bērniem attīstīt uzticību, komunikāciju un kompromisu. Funkcionālā draudzībā viņi var justies vajadzīgi, pieņemti un saprasti, vēsta psychologytoday.com.

Toksiska draudzība var ietekmēt ikvienu cilvēku jebkurā viņa dzīves posma laikā. Vienīgā atšķirība tāda, ka pieaugušie spēj daudz ātrāk to pamanīt, kontrolēt un novērst. Bērni var arī šādu draudzību uztvert ar domu, ka vaina ir manī, es esmu slikts, tāpēc draugs vai draudzene tā pret mani izturas. Tas var novest pie pazeminātas pašapziņas, nevēlēšanās kontaktēties ar citiem draugiem, kā arī nomāktības. Zinot, ko bērnam var nodarīt toksiska draudzība, ir vērts viņam palīdzēt, pirms tā sabojā viņa pašcieņu.

foto: Pixabay

Toksiski draugi var būt visās formās un vecumos. Šeit ir saraksts ar tipiskākajiem toksisko draugu veidiem, ar kuriem jūsu bērns var saskarties:

• Ļaunā draudzene: tā ir draudzene, kas ir jauka tikai tad, kad esat divatā. Tiklīdz ierodaties skolā vai atrodaties daudzu citu cilvēku tuvumā, viņa kļūst nejauka, zemiska un noniecinoša.

• Dubultie standarti: ar šo draugu pastāv izteikti dubultstandarti. Draugam var būt daudz panākumu savā dzīvē, bet ne otram! Tavas labās ziņas viņu sāpina, un viņš, tā vietā, lai priecātos par tevi, cenšas tavus panākumus atspēkot vai pārspēt. Vai vēl ļaunāk, pilnībā ignorēt tavus sasniegumus.

• Labi laikapstākļi: šīs attiecības draugam vajag tikai tad, kad nav nekā “labāka”. Viņš vai viņa ar tevi pavadīs laiku, taču brīdī, kad uzradīsies kaut kas cits, ko darīt, tevi aizmirsīs.

• Izmantošana: šis ir stāsts par draugu, kurš izmanto citu savu mērķu realizēšanai. Tu esi vajadzīgs tikmēr, kamēr kaut kā noder tavas zināšanas, prasmes. Tiklīdz „draugs” ir ieguvis to, ko viņam vajadzēja, viņš pazūd bez pēdām.

 • Oportūnists: šis draugs vienmēr meklē, kā gūt labumu sev, un parasti uz draugu rēķina. Viņi neievēro robežas un var paņemt visu, ko vēlas, — no drēbēm, draugiem un jūsu simpātijām. Citi viņiem ir tikai instruments vai veids, kā iegūt to, ko viņi vēlas.

foto: Pixabay

Visas šīs attiecības rada vienu un to pašu: tiek sabojāts jūsu bērna paštēls, pašcieņa un uzticēšanās citiem.

Šeit ir daži padomi, kas palīdzēs jums palīdzēt bērnam atbrīvoties no toksiskām attiecībām:

1. Atpazīšana: iemāciet bērnam atpazīt toksiskas draudzības pazīmes. Sākumā var būt grūti tos identificēt. Izmantojiet iepriekš minētos aprakstus kā ceļvedi. Ne visas draudzības jau sākumā ir toksiskas, tās var mainīties.

2. Izkļūšana: ja jūsu bērnam ir toksiska draudzība, palīdziet viņam pēc iespējas ātrāk pārtraukt attiecības.

3. Atjaunošanās: palīdziet bērnam attīstīt un veidot iekšējās noturības prasmes, uzlabot pašapziņu un uzticību citiem. Tas ir īpaši nepieciešams, ja toksiska draudzība ir bijusi vairākus mēnešus vai ar augstu intensitātes pakāpi.

4. Jaunas draudzības: atbalstiet savus bērnus jaunu draudzības veidošanā ar bērniem, kuri vēlas veidot veselīgas attiecības.

5. Runājiet par to: ja jūsu bērns vēlas atrisināt problēmas ar savu draugu, tas ir tikai apsveicami. Noteikti runājiet ar viņiem par draudzību, veselīgām un neveselīgām attiecībām, attiecību agresiju un to, kad pārtraukt draudzību.

Ciešas draudzības var būtiski mainīt mūsu dzīvi, nodrošinot mums nepieciešamo drošības un pieņemšanas sajūtu.