Vai pirmā abortu aizlieguma upure? Polija sēro par jaunas sievietes nāvi
Polijā pēc kādas grūtnieces nāves ar jaunu sparu uzjundījušas diskusijas un protesti pret valstī nesen pieņemto stingro abortu likumu, raksta CNN. Aktīvisti norāda, ka jaunā sieviete joprojām būtu dzīva, ja vien Polijā nebūtu noteikts gandrīz pilnīgs abortu aizliegums.
Desmitiem tūkstoši poļu nedēļas nogalē izgāja ielās, lai protestētu pret likumu, ka grūtniecības pārtraukšana jeb aborts ir iespējams vien izvarošanas vai incesta gadījumos, kā arī tad, ja grūtniecība apdraud mātes veselību vai dzīvību.
Savukārt veikt abortu tādēļ, ka auglim konstatēti kādi defekti, Polijā vairs nav atļauts.
Aktīvisti stāsta, ka jaunais likums novedis pie pirmās upures - 30 gadu vecā Izabella, kura bijusi 22. grūtniecības nedēļā, mirusi no septiskā šoka, jo ārsti gaidījuši brīdi, kad viņas vēl nedzimušā mazuļa sirds pārstās pukstēt.
Ar protestu Polijā piemin mirušu grūtnieci
Polijā pēc kādas grūtnieces nāves ar jaunu sparu uzjundījušas diskusijas un protesti pret valstī nesen pieņemto stingro abortu likumu, raksta ...
Polijas valdība gan norāda, ka sievietes nāvē nav vainojams pieņemtais abortu aizliegums, bet gan ārstu kļūda.
"Viņi gaidīs, kamēr tas nomirs"
Izabella septembrī tika aizvesta uz slimnīcu, jo viņai nogāja augļūdeņi. Augļa skrīningā iepriekš uzrādījušies vairāki defekti.
"Bērns sver 485 gramus. Pagaidām, abortu likuma dēļ, man ir vienkārši jāguļ. Un viņi neko nevar darīt. Viņi gaidīs, kamēr tas nomirs vai kaut kas notiks, un, ja nē, es varu gaidīt sepsi," rakstīts īsziņā, ko Izabella sūtījusi savai mātei.
Kad kārtējā skrīningā atklājās, ka auglis ir miris, ārsti Pščinas slimnīcā nolēma veikt Izabellai ķeizargriezienu.
Izabellas ģimenes advokāte Jolanta Budzovska norāda, ka ceļā uz operāciju zāli Izabellai apstājusies sirds. Viņa nomira no septiskā šoka, neskatoties uz centieniem viņu reanimēt. Bez mātes nu palikusi Izabellas meita.
"Es nespēju tam noticēt, man šķita, ka tā nav taisnība," poļu medijam TVN24 sacīja Izabellas māte Barbara. "Kā ar viņu kas tāds varēja notikt slimnīcā? Galu galā viņa uz turieni devās pēc palīdzības."
Budzovska ir ierosinājusi tiesvedību pret ārstiem sakarā ar Izabellai sniegto ārstēšanu, bet notikušo viņa arī nodēvējusi par nāvējošām "sprieduma sekām".
Pščinas slimnīcas paziņojumā izteikta līdzjūtība Izabellas piederīgajiem un apstiprināts, ka ārsti vadījušies, "ņemot vērā Polijā spēkā esošās tiesību normas un uzvedības standartus". Ārstiem Polijā par nelegāla aborta veikšanu paredzēts cietumsods līdz pat trim gadiem.
Piektdien slimnīca paziņoja, ka no amata atstādināti divi ārsti.
Pikets pie vēstniecības Latvijā pret abortu aizliegumu Polijā
Pie Polijas vēstniecības Rīgā šodien no plkst.18 līdz 18.30 notika pikets pret abortu aizliegumu Polijā. Pikets notika reaģējot uz Polijas ...
Vairs neviena
Plašāk sabiedrību par notikušo informējusi tieši advokāte Budzovska. Pēc viņas skaļajiem paziņojumiem Polijā sociālajos tīklos populāra kļuvusi mirkļbirka #anijednejwiecej jeb "vairs neviena", protestētājiem pieprasot izmaiņas pieņemtajā abortu likumā.
Polijas valdošā partija Likums un taisnīgums (PiS) gan noraida apgalvojumus, ka Izabellas nāvē būtu vainojams Konstitucionālā tribunāla spriedums, skaidrojot to ar ārstu kļūdu.
"Runājot par mātes dzīvību un veselību... ja tā ir apdraudēta, tad grūtniecības pārtraukšana ir iespējama un spriedums neko nemaina," piektdien sacīja premjerministrs Mateušs Moraveckis.
Varšavā turpinoties protestiem pret abortu aizliegumu, policija pielieto asaru gāzi
Tomēr aktīvisti norāda, ka pieņemtais likums iedvesis ārstos bailes pārtraukt grūniecību pat tad, ja apdraudēta mātes dzīvība.
"The Guardian" oktobra beigās ziņoja, ka ir zināms par vismaz 34 tūkstošiem Polijas sieviešu, kas meklējušas iespēju veikt abortus nelegāli vai ārvalstīs, kopš pirms gada valstī tika pieņemts teju pilnīgs abortu aizliegums.
Organizācija “Abortions Without Borders” (AWB), kas palīdz Polijas sievietēm rast iespēju veikt drošu abortu, vēsta, ka vairāk nekā tūkstotis Polijas sieviešu pēdējā gada laikā meklējušas iespēju pārtraukt grūtniecību otrajā trimestrī ārvalstu klīnikās. Vismaz 460 iedzīvotājas gada laikā aizceļojušas uz Lielbritāniju, kur abortu ļauts veikt līdz pat 24 grūtniecības nedēļai vai izņēmuma gadījumos vēl vēlāk.
Organizācija uzsvērusi, ka šie skaitļi patiesībā, domājams, ir lielāki.
Polijā protestē pret abortu aizliegumu
Agrā piektdienas rītā Varšavā sapulcējušies vairāki simti demonstrantu, protestējot pret Polijas Konstitucionālās tiesas pieņemto faktisko abortu aizliegumu. Vairāki simti cilvēku ...