Dzīvesstils
2020. gada 7. decembrī, 13:55
Ja Lūcijās skaidrs laiks, tad decembris būs sauss: dārza darbu kalendārs un senču ticējumi decembrim
Decembrī sakārto siltumnīcu, aprūpē palodzes dārzu un vēro laiku. Piemēram, ja Vilku dienā (9. decembrī) vilki gaudo un klīst tuvu mājām, būs sals, ja Lūcijās (13. decembrī) rīts ir skaidrs, pārējais decembris būs sauss, ja snieg – snigs līdz Ziemassvētkiem.
- Vēro laiku! Ja sniega nav, raugies, lai neizsaltu kaprīzāko krūmu u. c. augu saknes. Neaizmirsti apsegt rožu apakšdaļu – derēs lapas, salmi, nesatrūdējis komposts. Komposts noderēs arī tulpēm, kurām kailsals kniebj visniknāk. Savukārt, ja sniega daudz, tas jānopurina no krūmu zariem, lai tie nenolūztu. Mazākos kokus un krūmus apsien ar putnu tīklu – tas palīdz vienmērīgi sadalīt sniega svaru. Decembris ir piemērots laiks bukša, lauru ķirša un mūžzaļā akmeņozola apcirpšanai, nemaz nerunājot par sauso zaru izgriešanu ogu krūmiem. Atceries rododendrus, jo tiem var kaitēt stiprs sals un spilgta saule – apsedz tos ar egļu zariem.
- Mūsu senči rūpīgi vēroja dabu: ja Vilku dienā (9. decembrī) vilki gaudo un klīst tuvu mājām, būs sals, ja Lūcijās (13. decembrī) rīts ir skaidrs, pārējais decembris būs sauss, ja snieg – snigs līdz Ziemassvētkiem. Ja 22. decembrī saulains, arī vecā gada pēdējā diena būs skaidra un auksta, ja apmācies un sarma – jaunais gads sāksies ar atkusni. Un vēl – kāds vējš 25.decembrī, tāds pārsvarā pūtīs līdz pat pavasara Mārai, proti, 25. martam. Ja Vecgada vakarā snieg, nākamajā gadā labi spietos bites un būs laba ābolu raža, un, ja naktī debesis zvaigžņotas – būs jauka vasara.
- Sakārto siltumnīcu! Uz to parasti aizceļo pēdējie sala neizturīgie puķu ceri un dārzeņi... Pēc tam zeme jāuzrok, tajā iestrādā gan mēslus, gan kūdru un, ja nepieciešams, arī pelnus. Apgriez siltumnīcas vīnogām stīgas – jaunajiem dzinumiem pietiks ar 60 cm, bet sānu zariem – līdz diviem pumpuriem no galvenā stumbra. Ja vīnus neapgriezīsi laikus, sulos un vīnstīgas novārgs.
- Pārbaudi krājumus! Dari to regulāri, jo kartupeļi, burkāni, bietes un citi dārzeņi mēdz bojāties. Der pārbaudīt, vai arī kastēs, kurās salikti, piemēram, āboli, nav iemeties pelējums. Tādā gadījumā jāņem arī jauna kaste. Jānovērtē, vai smiltis, kurās glabājas burkāni, nav ne par slapju, ne sausu. Pārbaudi arī dāliju saknes – ja izskatās sažuvušas, ieliec tās ūdenī, līdz uzbriest, tad nosusini un turpini glabāt kā iepriekš.
- Neaizmirsti zivis! Tām netīk ledus, īpaši dīķī. Ieliec dīķī plastmasas kasti, un, lai tā neaizpeldētu, ievieto tajā akmeni – tā veidosies kabata, kurā nebūs ledus un no dīķa apakšas varēs izplūst indīgās gāzes. Šai misijai der arī stāvus nostiprināts salmu kūlis, pa kuru notiek gaisa apmaiņa.
- Aprūpē palodzes dārzu! Ja telpas ir siltas un sausas, iespējams, ka augi regulāri jārasina. Jāraugās, lai uz lapām nekrātos putekļi, bet uz augsnes neveidotos pelējums un neuzrastos kaitēkļi. Ja dienas tumšas un gaismas par maz pat uz palodzes, der padomāt par papildu apgaismojumu. Bet jebkurā gadījumā var sēt kressalātus uz mitras vates kārtiņas, un pēc dažām dienām būs izdīguši veselīgi zaļumi. Maziem dīgstiņiem der arī baziliks, bietes, pētersīļi, redīsi, jo nav jāgaida, līdz tie paaugsies un izstīdzēs, – ēšanas priekam der arī pavisam mazi zaļumiņi.