Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ksintija Hoka

"Kad izdzirdēju, ka ārste bija piedzērusies, mana pasaule sabruka" - mirušas grūtnieces ģimeni Francijā pēc 6 gadiem satriec patiesība 1

Sievietēm
13. oktobrī 06:25 2020. gada 13. oktobrī 06:25
  Jauns.lv
Francijā jau sešus gadus tiek izmeklēta lieta par britu grūtnieces Ksintijas Hokas (28) nāvi pēc neatliekama ķeizargrieziena. Pagājušajā nedēļā tiesas sēdē atklājušies prātam neaptverami fakti - anestezioloģe, kura atbildēja par narkozi un Ksintijas dzīvības uzturēšanu operācijas laikā, bijusi rūdīta alkoholiķe, vēsta "The Guardian".

Traģiskie notikumi risinājušies 2014.gada septembrī. Ksintija tolaik gaidīja savu pirmo bērnu. Lai gan sieviete vēlējās dabiskas dzemdības, viss nenoritēja tik raiti, un ārsti nolēma veikt ārkārtas ķeizargriezienu.

Neilgi pēc operācijas Ksintija nokļuva komā un pēc četrām dienām nomira, tā arī nekad nepaturot rokās savu mazuli.

Māte: "Es domāju, ka viņa pamodīsies"

Pēc franču valodas studiju pabeigšanas Londonas Universitātē Ksintija pārcēlusies uz Franciju, kur iepazinusies ar savu dzīvebiedru Janniku.

2014.gada martā pāris atlidojis uz Lielbritāniju pie Ksintijas ģimenes un paziņojis, ka gaida pirmdzimto. "Tas bija pamatīgs pārsteigums," atminas Ksintijas māte Klēra. Ksintijas tēvs Freizers savu meitu atceras kā vienmēr jautrības pārpilnu. "Dzīve viņai ritēja ap laimi un radošumu, labām vibrācijām un lieliski pavadītu laiku. Viņa bija piedzīvojumu kāra un vienmēr centās izplest savus spārnus," viņš stāsta.

Ksintija kopā ar Janniku

Tuvojoties meitas dzemdību dienai, Klēra devās uz Franciju, lai sniegtu palīdzīgu roku. Ksintija gribējusi dabiskas dzemdības un tādas arī noorganizējusi. "Viņa ar Janniku trešdien devās uz slimnīcu, bet es paliku mājās, lai pabeigtu sedziņu manam mazdēlam. Tas bija manis iecerētais pārsteigums," atceras Ksintijas māte.

Piektdien, 2014.gada 26.septembrī, Ksintija zvanījusi mātei un uztraukti teikusi, ka dzemdības tiks ierosinātas. "Es viņai teicu, lai neuztraucas, un kopš tā brīža no viņas vairs neko nedzirdēju," stāsta Klēra. Vēlāk piezvanījis Janniks un teicis, ka bērniņš ir piedzimis, bet Ksintija jūtas pavisam slikti. Klēra pati savas divas meitas - Ksintiju un Airisu - laidusi pasaulē mājdzemdībās, tāpēc viņa pat nevarēja iedomāties, ka slimnīcā, profesionāļu pavadībā, varētu atgadīties kas nelāgs.

Nākamās dienas ģimenei aizritējušas nemierīgi. "Lielāko daļu laika pavadīju ar domu, ka viņai viss būs kārtībā. Kā saka, cerība ir mūžīga. Es domāju, ka viņa pamodīsies," saka Klēra. Kad Ksintijas tēvs piezvanījis uz slimnīcu, jau pēc reanimatologa balss viņš sapratis, ka kaut kas ir nogājis greizi.

Ksintijas tēvs Freizers devies uz Franciju, lai kopā ar sievu apraudzītu meitu slimnīcā. 

Mirušās Ksintijas māte Klēra, tēvs Freizers un māsa Airisa (Foto: AFP/Scanpix)

Tur ārsti paziņojuši traģisku vēsti - Ksintijas smadzenes ir mirušas, un viņa jau drīzumā tiks atslēgta no dzīvības uzturēšanas iekārtām, kas viņu tur mākslīgajā komā.

"Viņi būtībā pateica, ka neko nevarēja vairs izdarīt. Mēs iegājām palātā un turējām viņas rokas," stāsta mirušās sievietes tēvs. "Es biju sagatavojis sevi sliktākajam, un tas arī notika. Bet to, kas notika patiesībā, mēs atklājām tikai daudz vēlāk."

Anestezioloģe noveļ vainu uz iekārtu

Sešus gadus pēc Ksintijas nāves, 2020.gada 8.aktobrī, tiesas priekšā stājusies Beļģijā dzimusī anestezioloģe, savulaik par "izcilu" medicīnas studenti dēvētā Helga Votersa (51), kurai bija jāatbild par Ksintijas dzīvības uzturēšanu ķeizargrieziena laikā.

Anestezioloģe Helga Votersa (Foto: AFP/Scanpix)

Kā teikts tiesas materiālos, Votersa sākotnēji izsaukta grūtniecei veikt epidurālo injekciju pret sāpēm. Pēc vairāku stundu neveiksmīgas dzemdību stimulēšanas ārsti pieņēmuši lēmumu veikt ķeizargriezienu. Otrā izsaukuma brīdī Votersa jau bija devusies mājās un malkojusi vīnu kopā ar kaimiņu.

Votersa tiek apsūdzēta par elpošanas caurules ievadīšanu nevis Ksintijas elpceļos, bet gan barības vadā. Anestezioloģe nav spējusi reaģēt arī brīdī, kad Ksintija palikusi zila, sākusi vemt un kliegusi. Galu galā, jaunās māmiņas sirds apstājusies.

Lai gan Votersa atzinusi "daļu atbildības" neveiksmīgajā operācijā, lielāko daļu vainas Ksintijas nāvē viņa noveļ uz ventilatoru, kas neesot darbojies pareizi. Tomēr eksperti vēlāk nākuši klajā ar informāciju, ka iekārta bija ideālā darba kārtībā.

Slimnīcas kolēģi pavēstījuši, ka Votersas elpā saoduši alkohola dvašu, turklāt anestezioloģe neesot reaģējusi pat tad, kad reanimācijas zālē izskanējusi trauksme. Tiesa, anestezioloģe trauksmes brīdī operāciju zālē nav atradusies viena, turklāt, lai gan arī ķirurgs jau savlaicīgi pamanījis, ka grūtnieces āda kļūst zilgana, neatliekamā medicīniskā palīdzība sievietei tika veikta tikai stundu pēc pirmā iegriezuma izdarīšanas.

Ksintija Hoka

Votersa bijusi rūdīta dzērāja

Izmeklējot notikušo, anestezioloģes Votersas mājā veikta kratīšana, un tajā atrastas 14 tukšas degvīna pudeles. Viņas automašīnā atrasta plastmasas pudele ar ūdens un degvīna maisījumu. 

Anestezioloģe izmeklētājiem sacījusi, ka pirms darba iedzer, lai "novērstu roku trīcēšanu". Vairākas dienas pēc traģiskā ķeizargrieziena policija Votersas izelpā darba laikā 10 no rīta konstatējusi alkohola daudzumu, kas vairākas reizes pārsniedzis atļauto. Tāpat tiesai tika paziņots, ka smagās dzeršanas dēļ Votersa varētu zaudēt darbu citā dzemdību klīnikā.

Anestezioloģe Helga Votersa ar savu advokātu (Foto: AFP/Scanpix)

Votersa vēlāk policijai atzinusi, ka viņai ir problēmas ar alkoholu, turklāt viņa jau vairākkārt ārstējusies rehabilitācijas klīnikā. Izmeklētāji atklājuši, ka šī nelāgā paraduma dēļ viņa jau zaudējusi divus iepriekšējos darbus Beļģijā, bet nezināmu iemeslu dēļ par speciālisti nav ziņots augstākām instancēm, un viņai nav liegta iespēja strādāt par ārstu Francijā.

Arī 2014.gada 26.septembrī Votersa bija dzērusi jau kopš paša rīta, tomēr, kā apgalvo viņa pati, viņa "neesot bijusi piedzērusies".

Votersa tiek apsūdzēta par slepkavību vainu pastiprinošos apstākļos, un, ja viņu notiesās, viņa varētu tikt ieslodzīta uz trim gadiem. Tiesā Votersa atsaucās uz tiesībām klusēt, bet vēlējās sniegt ziņojumu, kurā atzina, ka vairākus gadus ir bijusi alkoholiķe.

Votersa tiesā teica: “Es apzinos savu atbildības daļu. Ārsta darbs liek man būt atbildīgam par savu pacientu dzīvību. Es kļuvu par ārstu, lai glābtu dzīvības. Es nekad nevarēju iedomāties, ka kādu dienu es varētu nodarīt kādam ļaunu. Es nevēlos sevi padarīt par upuri, bet mani ir pārņēmusi šī atkarība, kuru es joprojām nespēju kontrolēt, neskatoties uz visiem maniem centieniem. Es pieņemu, ka šī atkarība ir pretrunā ar manu profesiju, un man nevajadzēja tā riskēt ar savu pacientu dzīvību."

Viņa piebilda, ka šie pēdējie seši gadi ir bijuši "ellīgi". "Es varu apsolīt, ka esmu darījusi visu, ko spēju [par atkarību]. Es nožēlošu šo traģēdiju visu savu dzīvi. Katru minūti es ar sevi nesu Ksintijas Hokas nāvi. Es uzņemos savu atbildību, bet nedomāju, ka man būtu jādodas cietumā," uzskata anestezioloģe.

Votersas psiholoģiskajā aprakstā teikts, ka sieviete minimizē savu alkoholisma problēmu un "nepieņem faktus".

Ksintijas ģimene jūtas satriekta

Pagājušās nedēļas tiesas sēdē klāt bija arī mirušās Ksintijas māte, tēvs un māsa, kā arī Ksintijas dēla Īzaka tēvs Janniks.

Mirušās Ksintijas dzīvesbiedrs un dēla tēvs Janniks (Foto: AFP/Scanpix)

Tiesas sēdē gaismā nākusī patiesība bijusi baisāka, nekā viņi jebkad spēja iedomāties. "Kad es izdzirdēju, ka anestezioloģe bija piedzērusies, visa mana pasaule sabruka. Es jutos satriekta, tik ļoti saniknota," stāsta Ksintijas māte Klēra. "Ja kaut kas tāds notiek medicīniskas kļūdas dēļ, un tā mēdz notikt, tā ir traģēdija. Bet šis ir vissliktākais, ko es jebkad varētu iedomāties."

"Seši gadi ir pārāk ilgs laiks. Ir nežēlīgi tik ilgi likt gaidīt līdz tiesai," norāda Ksintijas māsa Airisa. "Sintijai nevajadzēja nomirt. Katru dienu man viņas pietrūkst. Ksintijas dzīve tika nodota Helgas Votersas rokās, kura pieņēma lēmumu uz darbu nākt alkohola reibumā. Šis lēmums tovakar nogalināja manu māsu. Votersa zināja, ka viņai ir problēmas. Viņa dzēra, lai novērstu roku drebēšanu."

Ģimene ir satriekta, ka Votersa pametusi Beļģiju, kur alkoholisma dēļ bija sabojāta viņas reputācija, lai turpinātu strādāt par anestezioloģi Francijā.

Mirušās Ksintijas piederīgie (Foto: AFP/Scanpix)

"Anesteziologa galvenais uzdevums ir uzturēt savus pacientus dzīvus. Viņa ir tieši atbildīga par manas māsas nāvi, un es vēlos, lai viņa to atzīst. Es vēlos, lai viņa pavadītu maksimālo laiku cietumā par Ksintijas dzīvības atņemšanu, un vēlos, lai viņai vairs nekad nebūtu ļauts strādāt par ārstu," saka Airisa.

Sieviete piebilst, ka cer, ka Votersa kādu dienu spēs pārvarēt alkoholismu un atvainoties ģimenei.

Saistītās ziņas

"Sajutu katru griezienu!" - britu sieviete operācijas laikā nesaņem pienācīgu anestēziju
Traģisks stāsts: cīņa ar Dzemdību namu 9 gadu garumā 2
Sāpju nauda no ārstiem. Kā to pieprasīt?

Pagājušajā sestdienā Ksintija tika ekshumēta un kremēta Francijā. Pēc sešiem gariem un sāpju pilniem gadiem ģimene beidzot varēs pārvest mirušās meitas pelnus uz dzimto Somersetu.

Tiesas process turpinās un gala spriedums tiks pasludināts 12.novembrī.

Citi šobrīd lasa

Hercogiene Ketrīna izdomājusi plānu gadījumam, ja nāktos šķirties no prinča Viljama 3
Pilnmēness radīs jaunu enerģiju - horoskops visām zodiaka zīmēm no 26.10. līdz 1.11.
38 gadu vecumā miris Brunejas princis Azims
Pievienot komentāru

В Сети обсуждают пикантное видео с участием герцогини Меган

«Она была у нас в гостях»: экс-жена Жигунова рассказала о его измене с Заворотнюк