Smaids atklāj patiesību par cilvēka raksturu. Kādu?
Jau dažu mēnešu vecumā mazas meitenītes smaida biežāk nekā zēni – tātad tieksme smaidīt sievietēm ir ģenētiski noteikta. Taču, izrādās, sievietes karjerai smaids nenāk par labu.
Cita pasaule

Smaids atklāj patiesību par cilvēka raksturu. Kādu?

Jauns.lv

Smaids ir visvairāk pētītā sejas izteiksme no visām, un ne velti – bez smaida nav iespējams nedz nodibināt labas attiecības, nedz nodzīvot ilgu mūžu. Lūk, daži atklājumi!

Smaids atklāj patiesību par cilvēka raksturu. Kādu...

Cilvēki, kam ir plats smaids, dzīvo ilgāk

Nesen Amerikas zinātnieki sadomāja izpētīt senu beisbola spēlētāju reģistru, pievēršot uzmanību spēlētāju sejas izteiksmēm un viņu dzīves datiem. Secinājums pārsteidzošs – puiši ar platu, zobus atsedzošu smaidu bija nodzīvojuši par 4,9 gadiem ilgāk nekā tie spēlētāji, kam bija raksturīgs atturīgs smaidiņš, un par veseliem septiņiem gadiem ilgāk nekā tie, kuri nesmaidīja vispār. Kāds sakars smaidam ar dzīves ilgumu? Zinātnieki uzskata, ka vistiešākais – smaids smadzenēs atbrīvo endorfīnus, proti, laimes hormonus, savukārt pozitīvai attieksmei pret dzīvi ir cieša saikne ar stipru imūnsistēmu.

Ir divu veidu smaidi. Patiess un viltots

Interesanti, ka katrs no tiem saistīts ar atšķirīga veida neironu darbību. Pie šāda secinājuma zinātnieki nonākuši, pamanot, ka tie cilvēki, kuriem ir mehāniski bojāta noteikta smadzeņu daļa un kuri nespēj ar prātu kontrolēt lūpu kustības, reizēm tik un tā spontāni atplaukst platā smaidā. Zinātnieki uzskata – mūsu senču smadzenes evolūcijas gaitā bija spiestas attīstīt viltoto smaidu, lai izdzīvošanas nolūkā bīstamās situācijās slēptu bailes un dusmas.

Neīstu smaidu nodod acis un šķība seja

Kad kāds smaida ar sajūsmu, tiek iesaistīti muskuļi, ko sauc par acu gredzenmuskuļiem, – tie savelk krunciņās ādu ap acīm. Lielākā daļa cilvēku nespēj šo muskuli savilkt apzināti, tātad – ja āda ap acīm paliek gluda, smaids nepauž prieku, tas blefo. Ne velti saka – negodīgi cilvēki smaida tikai ar muti. Vērts pievērst uzmanību arī sejai kopumā – vai smaids tai nerada asimetriju. Izrādās, ar smaidu cenšoties slēpt patiesos nolūkus, vairāk darbojas labā smadzeņu puslode, un tā raida nervu impulsus galvenokārt kreisajai pusei. Tātad meļiem sejas kreisā puse smaidot var savilkties izteiktāk par labo. Savukārt, smaidot no sirds, abas smadzeņu puslodes darbojas saskaņoti un asimetrijas nav. 

Negribas smaidīt? Tātad esi valdonīga

Pētnieki atklājuši, ka šimpanzēm smaids kalpo par signālu, kas apliecina padevību; arī cilvēki ar smaidu vēsta, ka noskaņoti draudzīgi, un aicina arī citus būt tādiem pašiem. Turpretī personības, kas mūžam šķiet saīgušas vai agresīvas, – kā Vladimirs Putins vai Klints Īstvuds, nespēj un negrib paust nekāda veida padevību.

Smaids ar sakniebtām lūpām norāda uz vēlmi kaut ko noklusēt

Ja šāds smaids seko pozitīvam apgalvojumam, piemēram, tavs sarunu biedrs atsaucīgi izsakās par kādu personu un pēc tam pasmīn ar sakniebtām lūpām, neklausies teiktajā – klusībā viņš domā tieši pretēji. Arī biznesmeņi mēdz smaidīt līdzīgi, un tas nozīmē, ka viņi nekādos apstākļos negrasās dalīties savos veiksmes noslēpumos. Vari pat neprasīt!

Sievietes karjerai smaids... nenāk par labu

Jau dažu mēnešu vecumā mazas meitenītes smaida biežāk nekā zēni – tātad tieksme smaidīt sievietēm ir ģenētiski noteikta. Un ne velti – kurš cits, ja ne sievietes, vēstures gaitā centušās mierināt un samierināt! Smaids mūsu priekštecēm arī palīdzēja izdzīvot saskarsmē ar fiziski spēcīgākiem svešiniekiem – mazinot to agresivitāti. Tomēr mūsdienās šis mierinājuma signāls, kā liecina pētījumi, karjeras vidē mazina sievietes autoritāti vīriešu acīs. Tātad – ja tavs priekšnieks ir vīrietis, kas reti smaida, pielāgojies un savstarpējās sarunās esi tikpat nopietna kā viņš.

Smaids ir lipīgs

(Protams, ir izņēmumi – ir priekšnieki, kurus uz atbildes smaidu nedabūt ne par kādu cenu.) Kāda pētījuma dalībniekiem četras sekundes simtdaļas rādīja foto ar smaidīgu seju. Laika sprīdis bija tik īss, ka cilvēki attēlu pat nepamanīja – vismaz ar prātu ne. Bet, lūk, ko uzrādīja sensori, – visi īslaicīgi sajuta emocionālu pacēlumu. Salīdzinot pētījuma dalībniekus ar kontroles grupu, atklājās, ka viņi pasauli bija sākuši tvert labākā gaismā par citiem – monotons teksts šķita gana interesants, neitrāli attēli – jauki un viegli dzērieni likās garšīgāki nekā tiem, kuri smaidošās sejas redzējuši nebija. Ne velti pēdējos gados zinātnieki bieži piemin spoguļneironus – tie smadzenēs izraisa atbildes reakciju, atspoguļot redzēto. Gribam vai ne – mēs automātiski atdarinām visas sejas izteiksmes, ko redzam. Diemžēl tas nozīmē arī to, ka, sēžot starp drūmiem kolēģiem, arī pati kļūsi tāda – ja vien nepamanīsies pirmā aplipināt viņus ar smaidīgu attieksmi pret dzīvi.

Netici smaida spēkam? Pamēģini pati!

Piever acis, iedomājies ko patīkamu un pasmaidi. Tad, saglabājot pozitīvu sejas izteiksmi, domā par kaut ko negatīvu – kaut ko tādu, kas liek justies slikti. Nenolaid lūpu kaktiņus uz leju, turpini smaidīt! Vai pamanīji, cik grūti saglabāt sliktās domas? Kad tu smaidi, smadzenes saņem signālu, ka viss ir labi un dzīve ir skaista. Un ir taču arī. Tāpēc pasmaidi!

Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock