Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Princis Džons (1905-1919). (Foto: Charlotte Zeepvat/ILN/Mary Evans/Scanpix)

Britu karaļnams un "pazudušā prinča" skumjais noslēpums: kas bija princis Džons?

Sievietēm
2020. gada 7. jūlijā 05:42 2020. gada 7. jūlijā 05:42
  Jauns.lv
Princis Džons bija jaunākais Džordža V un karalienes Mērijas bērns, kuram četru gadu vecumā tika diagnosticēta epilepsija. Drīz vien viņš tika aizsūtīts prom no pils uz māju, kur līdz 13 gadu vecumam par viņu rūpējās auklītes. Zēnam bija smagas lēkmes. Tomēr viņa stāvoklis tika turēts noslēpumā. Par mazo Džonu bija tik maz informācijas, ka cilvēkiem radās dažādas baisas aizdomas.

Mūsdienās jauna informācija apliecina, ka zēns tika mīlēts un par viņu labi rūpējās. Taču gadiem ilgi viņa dzīvi apvija noslēpumi. Viņš tika dēvēts par "pazudušo princi".

Pirmie četri gadi
Džons Čārlzs Francis piedzima 1905. gada 12. jūlijā kā piektais dēls un jaunākais no sešiem karaļa Džordža V un viņa sievas, karalienes Mērijas bērniem. Ja Džons izdzīvotu, viņš būtu karalienes Elizabetes II onkulis, šā brīža monarhs.

Džons esot bijis gaišs, dzīvespriecīgs, veselīgs bērns savos pirmajos četros dzīves gados. Neesot bijis nekādu pazīmju par epilepsiju. Princis Džons bija daļa no neticamas karaliskās dinastijas. Viņš bija saistīts ar 20 monarhiem visā Eiropā: viņa vectēvs bija karalis Edvards VII, kurš valdīja pār visvarenāko impēriju.

Princis Džordžs un princis Džons 1909. gadā. (Foto: Mary Evans Picture Library/Scanpix)

Tomēr dzīve Džonam nebija viegla. Viņš kopā ar māsām un brāļiem uzauga stingrā karaļa Džordža V pārvaldībā. Tēvs spiedis bērnus izturēties kā pieaugušajiem. Karaliskajam pārim nepatika izrādīt emocijas. Un, lai gan vēsturnieki pārliecināti, ka viņi cits citu mīlēja, šī mīlestība tika izrādīta vien vēstulēs.

Lai gan ģimene dzīvoja milzīgā īpašumā, Džordžs uzstāja, ka bērniem jādzīvo atsevišķi nelielā kotedžā kopā ar vairākiem mājkalpotājiem un auklītēm. Bērni savu māti satika tikai stundu dienā un reti redzēja tēvu. Džordžs bija biedējoša tēva figūra ar asu raksturu. Viņš nemitīgi uzstādījis muļķīgus standartus un prasības, kā uzvesties vai ģērbties.

Princis Edvards ar saviem vecākiem karali Džordžu un karalieni Mēriju, 1911. gads. (Foto: Charlotte Zeepvat/ILN/Mary Evans/Scanpix)

Viņš nevēlējās būt ļauns, taču viņu aizvainoja, ja bērni nerīkojās pēc karaliskajiem standartiem. Skarbā mājas dzīve atstāja negatīvas sekas uz visiem bērniem. Tomēr visvairāk no tēva baidījās Džons, un tieši viņš drīz vien tikai izņemts no ģimenes.

1909. gadā Džonam sākās krampju lēkmes, un tika atklāta epilepsija. Kad viņa stāvoklis pasliktinājās, viņš tika turēts prom no sabiedrības acīm un nosūtīts dzīvot Sandringamas mājā, kur par viņu rūpējās auklītes.

Karaliene Mērija (1867-1953), 1902. gadā. (Foto: Illustrated London News Ltd/Mar/Scanpix)

Kad Edvards VII 1910. gada maijā nomira, princis Džons pievienojās ģimenei, lai vērotu bēru procesiju no balkona. Tomēr kopā ar saviem vecākiem viņu redzēja reti. Par epilepsiju sabiedrība uzzināja tikai pēc zēna nāves 1919. gadā. Tas noveda pie nebeidzamām spekulācijām, ka pret viņu slikti izturējās vai ka viņš nostumts malā kā apkaunojums.

Kā vēsta karaliskais biogrāfs Kristofers Vilsons, atsevišķos oficiālos Vindzoras ģimenes dzimtas kokos viņa vārds pat nav pieminēts. Laikā, kad Džons bija dzīvs, bija ļoti vāja izpratne par to, kas īsti ir epilepsija. Nebija arī efektīvas ārstniecības.

Karaliene Mērija uz žurnāla vāka ar savu mazmeitu - princesi Elizabeti (vēlāk karaliene Elizabete II) īsi pirms viņas pirmās dzimšanas dienas. (Foto: Illustrated London News Ltd/Mar/Scanpix)

Pret pacientiem bieži izturējās tā, it kā viņi būtu jukuši. Un vārds "epileptiķis" bija pazemojošs.  Vairāk nekā 80 gadus princis Džons tika reti pieminēts, līdz 1998. gadā Londonas neatkarīgais laikraksts vēstīja par atradumu – foto albumu, kas reiz piederējis Edvardam, Vindzoras hercogam.

Foto albumā, kas tika atrasts kādos bēniņos Parīzē, bija mazā prinča Džona fotogrāfijas. Tajās viņš redzams kā laimīgs un mīlēts bērns. Šis atradumus novedis pie televīzijas filmas "The Lost Prince" tapšanas. 

Īsā dzīve
Ārsti sacīja karalim un karalienei, ka Džons neizdzīvos līdz pieaugušam vecumam. Tāpēc tas nebija milzu šoks, kad viņš pēc smagas epilepsijas lēkmes 1919. gada 18. janvārī nomira. Karalis Džordžs sava dēla nāvi kādam draugam raksturojis kā "lielāko iespējamo žēlsirdību". 

Taču tieši informācijas trūkums par Džonu pēc viņa nāves lika vēsturniekiem un žurnālistiem spekulēt par viņa īso mūžu, raksta "honey.nine.com.au.". Karaliskā vēsturniece Šarlote (Zeepvat) norāda, ka cilvēki iztēlojās visļaunāko:  

Karaliene Elizabete II bērnībā kopā ar savu vecmāmiņu karalieni Mēriju, 1932. gads. (Foto: Illustrated London News Ltd/Mar/Scanpix)

"Veids, kādā par princi Džonu atceras, ir dīvains un nežēlīgs. Pastāv teorija, ka viņš bijis briesmonis, pārāk liels savam vecumam, taču visi, kas redzējuši fotogrāfijas, zina, ka tā nav taisnība. Vienā grāmatā rakstīts, ka viņam bijuši gari mati un nagi... bet tās ir pilnīgas muļķības. Mēs nekad neuzzināsim, vai Džona dzīve tika izrakstīta no karaliskās vēstures apkaunojuma vai ģimenes milzīgo sēru dēļ. Iespējams, visiem bija vieglāk, ja viņam vienkārši ļāva pazust..."

Karaļa Džordža un karalienes Mērijas bērni. Ap 1916. gadu. Princis Alberts, vēlāk karalis Džordžs VI, princis Edvards, vēlāk karalis Edvards VIII, princis Henrijs, princis Džons un karaliene Mērija. (Foto: Charlotte Zeepvat/ILN/Mary Evans/Scanpix)

Saistītās ziņas

Kā princis Viljams un hercogiene Ketrīna soda savus bērnus? 1
Britu princis Edvards paziņo, ka viņa bērni nepildīs karaliskos pienākumus 1
Princis Luiss nosvin divu gadu dzimšanas dienu - britu karaļnams to atzīmē ar burvīgiem jauniem foto

Citi šobrīd lasa

Alūksnes deputāts neapmierināts ar tūristu rīcību un rosina noteikt iebraukšanas maksu pilsētā 6
Putins jauniešus uzrunā no noslēpumaina bunkura, aiz kura logiem ne visai prasmīgi uzzīmēts mežs 14
Rīgā aiztur vīrieti, kurš izvarojis divus bērnus, ieslēdzis dzīvoklī, licis lietot narkotikas
Pievienot komentāru

Горько! Памела Андерсон вышла замуж в шестой раз

Лебедь на привязи: Бритни Спирс испугала фанатов зловещим намеком