Apkārtējie neskaidri runā. Varbūt ir dzirde jāpārbauda?
foto: Shutterstock
Dabiska dzirdes pasliktināšanās saistīta ar novecošanu. Nereti cilvēki noliedz to, ka vairs labi nedzird, aizbildinoties, ka apkārtējie neskaidri runājot. Ja pašiem sāk šķist, ka kaut kas nav kārtībā un arī apkārtējie sāk to norādīt, ieteicams lūgt speciālista konsultāciju.
Dzīvesstils

Apkārtējie neskaidri runā. Varbūt ir dzirde jāpārbauda?

"100 Labi Padomi"

Iemeslu, kāpēc pasliktinās dzirde, ir pietiekami daudz. Pārejošus dzirdes traucējumus var izjust, ceļojot lidmašīnā, kad, mainoties augstuma starpībai, mainās gaisa spiediens vidusausī un ausis aizkrīt. Konsultē Veselības centra 4 ausu, kakla, deguna ārste Ilze Dobele.

Apkārtējie neskaidri runā. Varbūt ir dzirde jāpārb...

Dzirde var ciest, piemēram, auss iekaisuma, traumas, asinsrites un vielmaiņas traucējumu, arī iedzimtības dēļ. Tā var pasliktināties pēkšņi, tad ir steidzami nepieciešama otorinolaringologa (ausu, kakla, deguna ārsta) konsultācija.

Dabiska dzirdes pasliktināšanās saistīta ar novecošanu. Nereti cilvēki noliedz to, ka vairs labi nedzird, aizbildinoties, ka apkārtējie neskaidri runājot. Tas izraisa domstarpības attiecībās, strīdus ģimenes un draugu lokā.  

Ja pašiem sāk šķist, ka kaut kas nav kārtībā un arī apkārtējie sāk to norādīt, ieteicams lūgt speciālista konsultāciju. Speciālists uzdos precīzus jautājumus par dzirdes pasliktināšanās apstākļiem, ilgumu un pacienta vispārējo stāvokli, blakus slimībām un lietotajiem medikamentiem. Tieši šī saruna ir svarīga, jo tā ļaus izveidot cilvēkam vispiemērotāko izmeklējumu plānu. Piemēram, ja dzirde pasliktinājusies, piedaloties šaušanas mācībās, nav nepieciešamas ne asins analīzes, ne galvas magnētiskās rezonanses izmeklējums, ne galvas un kakla asinsvadu pārbaude.

Visiem pieejama dzirdes izmeklēšanas metode ir skaņas attāluma noteikšana – attālums, kādā pacients dzird čukstus balsi. Nākamā jau informatīvāka metode ir dzirdes pārbaude ar kamertoņiem, kurā novērtē dzirdes nerva funkciju, salīdzina skaņas kaula un gaisa vadāmību.

Tad seko dzirdes sliekšņa audiometrija, kurā nosaka skaņas uztveres slieksni. Veicot audiometriju, pacients atrodas klusā telpā vai labāk speciālā, skaņu izolējošā kabīnē, kurā nav dzirdami fona trokšņi. Pacientam vispirms uz ausīm, pēc tam aiz tām uz dzirdes kaula paugura uzliek austiņas, kurās tiek raidīti dažāda skaļuma un augstuma skaņas signāli. Dzirdot skaņas signālu, pacients nospiež atbildes pogu. Viņa atbildi speciālists redz monitorā un fiksē, veidojot dzirdes sliekšņa ilustratīvo līkni – audiogrammu.  

Ja ar šīm subjektīvajām dzirdes pārbaudēm nepietiek, specializētos audioloģiskos centros var veikt objektīvās dzirdes izmeklēšanas, piemēram, valodas audiometriju, otoakustisko emisiju, noteikt galvas smadzeņu dzirdes potenciālu.

Atceries, ka dzirdes traucējumu ārstēšana un rehabilitācija ir atkarīga no to cēloņa un ikdienas vajadzībām, tāpēc iesaku laikus apzināties dzirdes problēmas un, konsultējoties ar medicīnas profesionāļiem, kopīgi rast labāko risinājumu.

Zināšanai

● Veselības centrā 4 dzirdes pārbaude ar kamertoņiem maksā 4,50 eiro, audiogramma – 15 eiro.

Tēmas