Ēdam krāsaini! Špikeris krāsainu dārzeņu, augļu un ogu lietošanā
foto: Pixabay.com
Dzīvesstils

Ēdam krāsaini! Špikeris krāsainu dārzeņu, augļu un ogu lietošanā

"100 Labi Padomi"

Ēšanas, pēc tā dēvētā varavīksnes principa, pamatā ir svaigi augļi un ogas, turklāt dažādās krāsās – lai ēdiena krāsu paletē būtu vairāk varavīksnes toņu, jo tie zināmā mērā pilda krāsu terapijas lomu un rada labsajūtu un vieglumu.

Ēdam krāsaini! Špikeris krāsainu dārzeņu, augļu un...

Sarkanie. Stiprina imūnsistēmu, samazina risku iedzīvoties insultā un infarktā un regulē asinsspiedienu. Tiem piemīt sildoša un uzmundrinoša iedarbība, it sevišķi attiecībā uz sirdsdarbību. Tie stiprina gribasspēku, uzņēmību, pašapziņu, atvaira gurdumu un apātiju. Sarkano krāsu rada likopēns, kas lielā mērā pasargā no sirds un asinsvadu slimībām un atsevišķiem vēža veidiem, taču interesanti, ka tā nav zemenēs un ķiršos, toties ir arī tādos produktos, kas nav sarkani, piemēram, sparģeļos un pētersīļos.

Populārākie pārstāvji: tomāti, čili, sarkanā paprika, sarkanie salāti (radikjo), redīsi, sarkanās bietes, mežrozīšu augļi, granātāboli, jāņogas, brūklenes, dzērvenes.

*Ņem vērā! Par tomātiem! Ja tos karsē, likopēna daudzums palielinās, un koncentrētā veidā tas atrodams tomātu pastā un kečupā.

Zili violetie. Satur antociānus – tumši zilās un violetās krāsas pigmentus, kas šķīst ūdenī un veido gan sarkanu, gan violetu, gan zilu toni. Apslēptā formā tie atrodami arī banānos, sparģeļos, zirņos, bumbieros un pat kartupeļos. Tie aizkavē ādas novecošanos, pasargā no sirds un asinsvadu slimībām, regulē holesterīna līmeni, darbojas kā antioksidanti, uzlabo redzi un palīdz dziedēt iekaisumus. Violetā ir iedvesmas krāsa, stimulē dzīvības enerģiju, uzlabo garastāvokli; zilā palīdz atslābināties un nomierināties.

Populārākie pārstāvji: baklažāni, sarkanie kāposti (ko dēvē arī par zilajiem kāpostiem), vīģes, violetās pākšu pupiņas, mellenes, plūmes, upenes, vīnogas, aronijas, kazenes, violetie ziedkāposti, melnie rīsi.

Zaļie. Hlorofils, kas zaļajās lapās ir lielā daudzumā, attīra asinis, aizsargā šūnas, darbojas arī kā apetītes iegrožotājs. Zaļā ir harmonijas un dziedināšanas krāsa, vairo iekšējo mieru, apmierinātību ar dzīvi, veicina ķermeņa, gara un dvēseles atjaunošanos. Zaļajiem produktiem piemīt attīroša iedarbība.

Daudzi zaļie augi satur krāsvielu luteīnu, kas ir ļoti svarīgs acu veselībai un labai redzei. Vislielākajā koncentrācijā tas atrodams lapu kāpostos, spinātos, pieneņu lapās, svaigā bazilikā, brokoļos un – arī paprikas pulverī, ķirbī un saulē kaltētos tomātos. Ar saujas lieluma porciju lapu kāpostu, brokoļu vai ziedkāpostu pietiek, lai nodrošinātu vajadzīgo dienas devu.

Populārākie pārstāvji: lapu kāposti, spināti, visi zaļie salāti, zirņi, gurķi, zaļā paprika, avokado, Ķīnas kāposti, virziņkāposti, mangoldi, selerijas, brokoļi, nātres, ērkšķogas, kivi, visi zaļie garšaugi.

Oranžie. Satur bēta karotīnu, kas rūpējas par veselu ādu un gļotādu, sargā no brīvajiem radikāļiem, nāk par labu redzei; oranžā ir atvērtības, optimisma krāsa, vairo dzīvesprieku, veicina gremošanu un vielmaiņu, uzlabo nieru darbību. Labi noder brīžos, kad uzmācas negatīvas domas, pietrūkst prieka un radošuma, kā arī tad, ja ir pārmērīga pienākuma apziņa.

Populārākie pārstāvji: ķirbji, burkāni, oranžā paprika, aprikozes, persiki, mango, apelsīni, mandarīni, safrāns, kurkuma.

*Bet! Lielas bēta karotīna devas (ap 30 mg dienā) uztura bagātinātāju formā ir kaitīgas smēķētājiem, jo veicina plaušu vēža rašanos. Tas vien liecina, ka augu valsts bagātības – arī krāsu pigmentus – vislabāk un visdrošāk uzņemt tikai ar ēdieniem un dzērieniem.

Dzeltenie. Tajos arī ir karotinoīdi, kas palēnina ādas novecošanos, nāk par labu redzei, ādai, gļotādai un ir svarīgi imūnsistēmas nostiprināšanā. Dzeltenā krāsa ir saules krāsa; tā uzlabo noskaņojumu, silda ķermeni un dvēseli, nostiprina nervu sistēmu un paaugstina garīgās spējas.

Populārākie pārstāvji: ķirbji, kukurūza, banāni, dzeltenās plūmes, ananasi, vaniļa

* Ņem vērā! Papaija satur enzīmu papaīnu, kas veicina vielmaiņu un paātrina tauku sadedzināšanu.

Baltie. Tajos nav krāsu pigmentu, bet tik un tā tie ir ļoti vērtīgi! Sīpolos un ķiplokos ir vielas, kas veicina asinsriti un darbojas kā dabiskās antibiotikas. Gaišie sparģeļi satur asparagīnskābi, kas veicina vielmaiņu un palīdz organisma attīrīšanā. Fenhelī ir ēteriskās eļļas, kas palīdz pret saaukstēšanos.

Populārākie pārstāvji: ķiploki, sīpoli, ziedkāposti, mārrutki, sparģeļi, fenheļi.