Maza bērna ārā vešana: ģērbšanās ABC ziemas spelgonī
Ziema nav šķērslis, lai laiku ar bērnu pavadītu ārā. Tas ir veselīgi gan mazulim, gan mammai, ja ņem vērā dažus vienkāršus padomus. Stāsta ārsts pediatrs homeopāts Edgars Mednis.
Bērns jāradina pie pastaigām jebkuros laikapstākļos, izņemot stipri vējainu laiku, stipru lietu un gaisa temperatūru zem mīnus 15 °C.
Vairumā gadījumu mazuli pirmo reizi uz brīdi izved ārā, kad dodas mājās no slimnīcas.
Pēc tam pirmās pastaigas ziemā, visticamāk, nebūs pārāk garas – kamēr vecāki paši apradīs ar jauno situāciju. Ja laikapstākļus vecāki vērtē kā patīkamus, lai ārā uzturētos ilgstoši, tad pirmās pastaigas var būt aptuveni pusstundu, turpmāko pāris nedēļu laikā to ilgumu pagarinot līdz pusotrai divām stundām. Galvenais, lai vecākiem ir komfortabli un bērns ir saģērbts atbilstoši laikapstākļiem.
Pastaigām aukstā laikā derīgs silts guļammaiss. Ja guļammaisa nav, bērnu, ārā vedot, var satīt siltā segā un galvā viņam uzlikt siltu adītu cepuri. Ja ir ļoti auksts vai drēgns laiks, pāri ratu kulbai var pārlikt vieglu, elpojošu autiņu, tā veidojot „telti”.
Zīdaiņus līdz trīs mēnešu vecumam var vest ārā, ja gaisa temperatūra ir līdz mīnus 10 °C. Lielākus bērnus – ja temperatūra ir līdz mīnus 15–20 °C.
Aukstajā sezonā jāraugās: ja ir sauss, auksts un saulains laiks, tas ir labāk nekā – ja ir siltāks, taču drēgns un mitrs.
Savukārt, ja ārā ir pārāk auksts, mazuli var likt gulēt istabā pie atvērta loga. Tad zīdaini saģērbj kā uz ārā iešanu un novieto ratiņus aizvējā. Galvenais rūpēties, lai bērns ir apģērbts atbilstoši laikapstākļiem.
To uz zīdaiņa vaigiem uzklāj aptuveni 20–40 minūtes pirms došanās ārā. Vēsākam laikam labāk izvēlēties treknākus krēmus.
kas veidos siltāku gaisu zem tās, taču jāseko līdzi, lai segas stūris nekļūtu mitrs un neapsaldētu mazuļa sejas ādu.
Ja mugura un skausts ir sauss un silts, viss ir kārtībā. Savukārt mazuļa rokas un deguns var būt vēsāki, jo tās ir no sirds tālākas ķermeņa daļas. Taču atceries – netausti zīdaiņa muguru, ja pašam rokas ir aukstas!
jānoslēdz salonā vēsāka temperatūra vai bērnam jānovelk kāda apģērba kārta, lai izvairītos no sasvīšanas.
Mazuļa apģērbam jābūt tādam, kas laiž cauri gaisu, bet tajā pašā laikā pasargā no siltuma zaudēšanas.
Ar gripu inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus, vai nonākot saskarē ar priekšmetiem, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti.
Raugies, lai to dara arī lielie bērni un pārējie ģimenes locekļi. Mašīnā izmanto mitrās salvetes.
Svaigs gaiss uzlabo arī mazuļa elpošanu.