Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Wikimedia Commons

Viņas bija tā sakropļotas, ka pat nevarēja kļūt par mātēm. Nu palikušas vien 23 "komforta sievietes" 2

Sievietēm
6. februārī 06:02 2019. gada 6. februārī 06:02
Jauns.lv
Aizvadītajā nedēļā no šīs pasaules atvadījās 93 gadus vecā Dienvidkorejas iedzīvotāja Kima Bok-donga. Viņa bija viena no pēdējām tā sauktajām "komforta sievietēm", kuras Otrā pasaules kara laikā nokļuva seksa verdzībā. Visu savu mūžu Kima Bok-donga veltīja cīņai par sieviešu tiesībām, vēstī "Reuters".

Dienvidkorejā ir palikušas vairs tikai 23 sievietes, kuras bijušas spiestas pārdzīvot "komforta sievietes" likteni. Kima Bok-donga bija viena no pirmajām, kura publiski sāka runāt par savu un vēl tūkstošiem sieviešu dzīves traģēdiju, kad viņas Japānas okupācijas gados tika pārvērstas par seksa verdzenēm.

Bijusī "komforta sieviete", vēlāk cilvēktiesību aktīviste Kima Bok-donga. (Foto: AFP/Scanpix)

Bok-donga asi kritizēja pirms 3 gadiem panākto Japānas un Dienvidkorejas vienošanos, kurā Seula apsolīja Tokijai, ka klusēs - apmaiņā pret atvainošanos un miljardu Japānas jenu (7,94 miljonu euro) kompensāciju.

Kima Bok-donga paziņoja, ka pat ar 10 miljardiem būtu par maz, kamēr daži Japānas politiķu atļaujas paziņot, ka sievietes seksa verdzībā ir nokļuvušas pēc savas vēlēšanās. Viņu un citus upurus ļoti aizvainoja Seulas vienošanās publiskajā retorikā nesaukt viņas par bijušajām seksa verdzenēm, tā vietā izmantojot japāņu radītu eifēmismu - "komforta sievietes".

Bijusī "komforta sieviete", vēlāk cilvēktiesību aktīviste Kima Bok-donga. (Foto: AFP/Scanpix)

Būdama teju 14 gadu veca, viņa pārdzīvoja seksa verdzenes likteni un vēlāk traumu dēļ nevarēja ieņemt bērnus un kļūt par māti. Pēc tam Kima līdz pēdējām elpas vilcienam karoja par to, lai viņas un citu upuru ciešanas netiktu aizmirstas, un pēdējie viņas teiktie vārdi bija, ka Japānai ir obligāti jāatvainojas, vēstī "Reuters".

Kima Bok-donga mūžībā devās janvāra beigās Seulas slimnīcā, un līdz pat savai nāvei viņa bija viena no aktīvākajām iknedēļas protestētājām pie Japānas vēstniecības. Kopā ar citiem upuriem un cilvēktiesību cīnītājiem viņa nepagurstoši cīnījās, pieprasot patiesu Japānas atvainošanos un kompensāciju.

Kā raksta "Reuters", Kimas domubiedri, kuri viņai bija līdzās līdz pēdējiem mirkļiem, pēc cīņubiedrenes nāves stāsta: viņa tā arī nepiedeva Japānai, un viņas vieni no pēdējiem vārdiem bija: "Mums bija jācīnās līdz galam".

Atvadas no bijušās "komforta sievietes" Kimas Bok-dongas izvēršas par demonstrāciju 1. februārī Seulas ielās. (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Kima Bok-donga bija viena no 24 izdzīvojušajām Dienvidkorejā reģistrētajām bijušajām tā sauktajām "komforta sievietēm". Ar šo eifēmismu tiek apzīmētas sievietes, kuras pirms Otrā pasaules kara un pēc tā tika piespiestas nodarboties ar prostitūciju. Viņas tika arī seksuāli izmantotas armijas publiskajos namos Japānas okupētajās teritorijās.  

Kima Bok-donga seksa verdzībā nokļuva, kad viņai bija vien 14 gadu. Tad viņa pirmoreiz tika nosūtīta uz armijas publisko namu, kur piespiedu kārtā bija jāsniedz seksa pakalpojumi Japānas karavīriem. Vēlāk viņa tika nosūtīta apkalpot japāņu karavīrus Ķīnā, Indonēzijā, Malaizijā un Singapūrā.

Atvadas no Kimas Bok-dongas 1. februārī. (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Cilvēktiesību aktīvisti aizvadītajā piektdienā Kimas piemiņai rīkoja gājienu, kurā plakāts ar viņas foto tika aiznests iepretī ēkai, kurā atrodas Japānas vēstniecība Dienvidkorejā. Šis mītiņš pamatīgi pasliktinājis starpvalstu attiecības.

Kima ar savu stāstu 1993. gadā ir uzstājusies ANO cilvēktiesību organizācijas sēdēs un citos starptautiskos pasākumos. Tāpat viņa arī aicinājusi aizstāvēt sieviešu tiesības visā pasaulē, tikusies ar aktīvistiem no ASV, Japānas, Eiropas valstīm. 2012. gadā viņa nodibinājusi starptautisku nevalstisku organizāciju "Taureņa fonds", kas visā pasaulē palīdz sievietēm, kuras cietušas no izvarošanas un citiem seksuāliem noziegumiem kara laikā.

Foto: EPA/Scanpix

Pēc Kimas Bok-dongas nāves Dienvidkorejā vairs ir palikušas vien 23 bijušās "komforta sievietes". Tās visas ir cienījama vecuma kundzes, tāpēc centieni panākt formālu Japānas atvainošanos un kompensāciju ir vēl steidzamāki. Tiek vēstīts, ka burtiski dažas stundas pēc Kimas došanās aizsaulē mirusi vēl viena bijusī "komforta sieviete".

Saistītās ziņas

Latviešu meitene apprecas ar korejieti un Cēsīs uzsāk suši biznesu. VIDEO 105
Atklājas skumja patiesība par daudzu tik iemīļoto Ziemeļkorejas daiļavu armiju 98
Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna sievas noslēpumainā dzīve 28

Citi šobrīd lasa

Tā izskatās dārgākās kurpes pasaulē
Pasaules slavenākā cīkstone, filmējoties kulta seriālā, gandrīz norauj pirkstu 1
Skaudrs stāsts par to, ko bērnam nozīmē gadiem neredzētu tēti satikt uz ielas - jau kā bomzi
Skatīt visus komentārus

Похудевшая после родов герцогиня Меган нанесла неожиданный визит в благотворительную организацию

"Если она считает, что это порядочно...": Игорь Крутой резко высказался в адрес Лаймы Вайкуле 1