Spoguļu īpašā enerģētika: vai vispār ir jelkāds pamatojums šai mistikai?
Nesen izvirzīta hipotēze, ka gan Mēness, gan spoguļu atstarotā polarizētā gaisma spēj spēcīgi iespaidot cilvēka psihi, pat radīt mainītu apziņas stāvokli. Taču mēs šo priekšmetu, kam piemīt pārdabisks spēks, izniekojam lūpu krāsošanai.
Cita pasaule

Spoguļu īpašā enerģētika: vai vispār ir jelkāds pamatojums šai mistikai?

Jauns.lv

Spogulis ir viena no pirmās nepieciešamības precēm, jo mūsdienu cilvēkam ir svarīgi zināt, kā viņš izskatās. Mēs pie spoguļiem esam pieraduši kā pie ūdens un maizes un pat nenojaušam to nozīmīgumu cilvēces vēsturē – kultūras pētnieki uzskata, ka tieši spogulis ir attīstījis cilvēka personības apziņu, veidojis mentalitāti, mainījis uzvedības manieres, ietekmējis ģērbšanās stilu, mākslu, kultūru, zinātni.

Spoguļu īpašā enerģētika: vai vispār ir jelkāds pa...

Un vienmēr spoguļi bijuši saistīti ar kaut ko mistisku. Vai tiešām neskaitāmajiem ticējumiem, kas saistīti ar spoguļiem, ir jel kāds pamatojums?

Stikla spoguļi, kādos esam pieraduši skatīties, ir izgudroti salīdzinoši nesen. Līdz 13. gadsimta vidum, kad stiklam iedomājās uzliet svina kārtiņu, cilvēki spoguļojās pulēta metāla plāksnēs. Taču līdz pat 17. gadsimtam, kad Venēcijas alķīmiķi stikla un dzīvsudraba amalgamas spoguļus sāka ražot vairumā, tie bija ārkārtīgi ekskluzīva prece – maksāja daudz dārgāk par itāļu slavenāko mākslinieku gleznām. Klasiskie, ar sudraba kārtu pārklātie spoguļi tika ieviesti vien 19. gadsimta vidū, bet mūsdienās ar tik dārgu metālu vairs nešķiežas – lielākā daļa cilvēku sevi aplūko alumīnija pārklājuma spoguļos, un tie ir arī izturīgāki pret koroziju.

Spoguļu ietekme uz cilvēka psihi ir pētīta krustām šķērsām, un nesen noskaidroti četri īpatnēji fakti:

•    Kādā psiholoģiskā eksperimentā pierādīja, ka spoguļattēls spēj ietekmēt rīcību. Uz galda, pie kura sēdēja eksperimenta dalībnieki, tika nolikts spogulis un divi šķīvji – vienā bija veselīgs ēdiens, otrā – neveselīgs. Redzot sevi spogulī, cilvēki sāka rīkoties apzinīgāk nekā parasti (sevi neredzot no malas) – visi izvēlējās veselīgo ēdienu.

•    Daudzus gadus pētot spoguļa un cilvēka mijiedarbību, ir atklāts, ka ilga spoguļošanās nav vēlama. Cilvēki, kuri piedalījās izpētē, atzinās, ka pēc spoguļa priekšā pavadītām trim minūtēm sākuši izjust neizskaidrojamu nogurumu, viņiem arī pasliktinājās atmiņa.

•    Sejas attēls, ko jūs redzat alumīnija jeb parastajā spogulī dienas gaismā vai pie baltajām spuldzēm, neatbilst īstenībai – jūsu āda nav tik bāla un pūtītes nav tik izteiktas – spogulis dod zilganu atblāzmu, un dabā (apkārtējo acīs) jūs izskatāties labāk.

•    Atrasta atbilde, kāpēc tik daudziem cilvēkiem nepatīk savs attēls fotogrāfijās. Izrādās, viņi sev šķiet mazliet nepareizi, jo ikdienā pieraduši sevi redzēt tādus, kā rāda spogulis. Taču tas rāda otrādi! Par to liecina arī kāda leģenda, kura vēsta, ka tas, ko cilvēks redz spogulī, nemaz nav viņš, bet gan dubultnieks, kurš dzīvo paralēlajā pasaulē. Un, ja cītīgāk ieskatās, var pamanīt atšķirības...

Starojums, kas iet cauri sienām

Daļa pētnieku uzskata, ka spogulī patiešām saglabājas informācija (kas noticis tā priekšā), un noteiktos apstākļos tā var izstaroties atpakaļ (ne velti cilvēkiem, kuri iegādājas lietotus spoguļus, iesaka tos kārtīgi nomazgāt).
Daļa pētnieku uzskata, ka spogulī patiešām saglabājas informācija (kas noticis tā priekšā), un noteiktos apstākļos tā var izstaroties atpakaļ (ne velti cilvēkiem, kuri iegādājas lietotus spoguļus, iesaka tos kārtīgi nomazgāt).
Kāds no ticējumiem māca: spogulī nedrīkst atspoguļoties gulta – gulētājs ar miegu neuzņems enerģiju, tā aizplūdīs prom, un sāksies veselības problēmas.
Kāds no ticējumiem māca: spogulī nedrīkst atspoguļoties gulta – gulētājs ar miegu neuzņems enerģiju, tā aizplūdīs prom, un sāksies veselības problēmas.

Ja apkopotu visu tautu ticējumus par spoguļiem, sanāktu varen bieza grāmata. Bet, zinot par polarizēto atspulgu un vēl citiem neizpētītiem starojumiem, ko cilvēki izjutuši, daži ticējumi, iespējams, būtu jāņem vērā. Turklāt daļa pētnieku uzskata, ka spogulī patiešām saglabājas informācija (kas noticis tā priekšā), un noteiktos apstākļos tā var izstaroties atpakaļ (ne velti cilvēkiem, kuri iegādājas lietotus spoguļus, iesaka tos kārtīgi nomazgāt).

•    Fenšui padomos teikts, ka telpas virsmas (sienas, griestus, īpaši guļamistabā, bērnistabā, tualetē un vannas istabā) nevajadzētu dekorēt ar spoguļflīzēm – sadrumstaloti spoguļi sašķeļ labās enerģijas plūsmu (piemēram, būs miega traucējumi).

•    Spogulis ne tikai optiski, bet arī psiholoģiski visu dubulto, tāpēc nevajadzētu to likt vietā, kur atspoguļojas nekārtība, atkritumi, netīrā veļa. Ir ticējums – ja spogulī atspīdēs tualete, māja būs allaž piegružota.

•    Pēc sevis aplūkošanas spogulī, uzsmaidiet savam atspulgam un novēliet sev veiksmi. Lai tas dubultojas!

•    Ja esat slims vai noguris, centieties pēc iespējas retāk ieskatīties spogulī. Un nenosodiet spogulī savu izskatu!

•    Spogulī nedrīkst atspoguļoties gulta – gulētājs ar miegu neuzņems enerģiju, tā aizplūdīs prom, un sāksies veselības problēmas.

•    Austrumu valstīs pieņemts pie namdurvīm nolikt spoguli, lai visa negatīvā enerģija atstarotos un nespētu iekļūt mājā. Savukārt Eiropā ar tādu pašu nolūku radies ticējums, ka spogulis jātur uz palodzes, pavērsts pret sliktajiem kaimiņiem (arī pret iestādēm, kurās valda negatīvas domas, piemēram, cietumu, slimnīcu).

•    Zintnieki neiesaka spoguli likt uz āderes, jo var rasties atstarotā ādere, kas var vairākas reizes pārsniegt īstās āderes izmērus.

Izmantotā informācija: dokumentika.org, studija.lv, dissercat.com, elkvme.ucoz.com, la.lv

Ārija Lipska, žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta" / Foto: Shutterstock


Tēmas