Taizemes garšas
Garšas izjūtas katram ir atšķirīgas, tāpat kā temperimneti, tradīcijas un gaume. Šīs ir ļoti subjektīvas pārdomas par tajiešu virtuves savdabību, ko visīsāk ietērpt četros vārdos: man visbiežāk par asu!
Un ne jau tikai tur tā problēma, jo asās meksikāņu salsas humānās devās man ir pieņemamas. Garša, oža tomēr ir specifiskas padarīšanas, tātad šis ir jautājums nāsīm un garšas kārpiņām. Bet, ja reiz liela daļa taju ēdienu šķiet par asu, ko tad ēst? Zinu arī, ka neesmu vienīgais, kam taju virtuve nav no iecienītākajām, tāpēc ķeršos pie vispārpopulārām lietām, ko gardu muti nudien brūķē visi. Un tie ir augļi!
Ananass versus durians
Nu jau arī Latvijā vairākus gadus var nopirkt rambutanu, mangustīnu, pomelo, konservētus līčijus, par pazīstamākiem nemaz nerunājot. Tomēr Taizemes augļu karalis durians uz mūsu veikaliem neatbrauks. Nebūs pieprasījuma, turklāt arī ar transportēšanu var būt grūtības. Dzimtajā Taizemē to sauc par augļu karali! Šis savādais auglis, precīzāk, arbūzlieluma sīkpaugurainā un cietmizainā augļa ēdamā daļa, pēc atvēršanas smird (vai tad smaržo?)… pēc kakām. Nu, labi, atvaino, smalkjūtīgo lasītāj, daţi saka: pēc puvuša sīpola. Jo stiprāk smird, jo gatavāks ir auglis. Ne jau velti visas viesnīcas un citas sabiedriskas vietas grezno zīmējumi un uzraksti No durian fruits! Tos tur aizliegts ienest, jo klienti var pārprast. Bet svaigā gaisā, kur dažviet durianu pārdod (parasti gan celofānā iesaiņotu), to var pagaršot, un garša no smarţas, par laimi, atšķiras. Kaut kas starp saldskābmaizes mīkstumu, druscīt tiešām sīpolainu pastilu un pavecu bezgaršas pastēti. Lai noteiktu precīzāk, katram jāpagaršo pašam. Tajiem garšojot. Tā kā durians parasti ienākas tikai no aprīļa līdz jūnijam, pārējā laikā tas ir jāuzglabā, tāpēc cena pieaug. Novākšanas laikā jābūt īpaši uzmanīgiem, jo durians aug kokos un pārgatavojies var krist. Izmēra, biezās mizas un dzelkšņu dēļ nelaimīgas sakritības gadījumā iznākums var būt pat letāls. Lāsteku Taizemē nav, toties tur nedzird savu durianu! Arī krītošu kokosriekstu upuri tur atrodas ik gadu – nu, kur vēl nožēlojamāku nāvi!
Ārēji nedaudz līdzīgs ir džekfrūts – milzīgs, arbūzu pāraudzis, dzeltenzaļš, cietporains, skūts ezis. Tā ēdamās sēklas (kā nelieli dzeltenie pipariņi) ir saldskābi un nesmird, tas ir, nesmaržo nekā. Vēl ir pomelo – tas nudien ir labs! Kā milzīgs bāli zaļš greipfrūts, līdzīgs arī pēc garšas, taču daudz maigāks, ne tik rūgts. Laikam jau tas ir lielākais citrusauglis pasaulē. Visai saldeni bezgaršīgs, toties ar patīkamu smaržu apveltīts ir tā sauktais zvaigžņābols jeb karambola, kas, sagriezts šķēlītēs, tiešām atgādina zvaigznītes, bet taju ābolīši čomphu, kas pēc izskata nedaudz atgādina saldos piparus – šoreiz zaļus vai tumšsarkanus – negaršo ne pēc kā. Sakošļājams ūdens?
Nākamie trīs pieder patīkami slapji skābeno klasei. Pūķacs (angliski – dragon fruit), pateicoties sārtajai mizai un formai, nudien līdzinās mītiskā nezvēra acij, bet mazām magoņsēkliņām pildītais mīkstums nedaudz varētu atgādināt zemenes vai pārgatavojušos kivi, tikai krāsa tam ir pārskatāmi balta un izmērs šauracim pūķim piemērots. Rambutans savukārt atgādina sārtu, izdēdējušu jūrasezi ar noļukušām, mīkstām adatām. Šis apvalks tam jānoskrūvē kā tāds pudeles korķis, un tu tiec pie bāla, cilvēka acs lieluma mīkstuma, kam vidū ir vēl mandelei līdzīgs riekstiņš. Ēdams. Šo augli kopā ar vaniļas sīrupu bieži izmanto taju desertos. Trešais ir mangustīns, kura tumši violeto pabiezo miziņu tirgū parasti jau iegriež, lai pircējs vieglāk varētu tikt pie iekšā esošajām gardajām ķiploka daiviņām – te ir runa tikai par veidolu, garša, kā jau teikts, ir skābena. Šie, manuprāt, ir ievērības cienīgākie no mazāk pazīstamajiem augļiem. Vēl ir guava, longans, sapodilla, tamarinds, tie paši līčiji, noina, vēl daži desmiti varbūt. Arī papaija, ko bieţāk iegriež salātos, nekā ēd vienu pašu.
Ārkārtīgi plaši tiek izmantots kokosrieksts. Atdzesēta jauna kokosa piens ir ļoti atspirdzinošs dzēriens (lai arī vidēji katrs desmitais garantē caureju), to like klāt zupām, piemēram, zivju vai krabju, karija ēdieniem, kā arī gandrīz vai visiem saldajiem. Tvaicējot no kokosa zieda iztecināto škidrumu, iegūst mūsu Gotiņām līdzīgu saldu masu. Arī kokosa rieksta skaidiņas ir daudzu saldo ēdienu sastāvdaļa. Kokosa eļļu gan vairāk izmanto parfimērijā. Meitenes, kurām nav pretenziju pret kokosa smaržu, stāsta, ka šī eļļa (atvesta pie mums, tā drīz sacietē) ieliekot visiem smalko brendu krēmiem.
Arbūzi reti kad ir tik lieli un saldi kā savulaik pie mums no Astrahaņas ievestie, taču labi gana. Mango, ja ienākušies, ir vienkārši lieliski. Bet visgaršīgākais ir priežābols, kā angļi saka, proti, ananass. Šo augli vienmēr pasniedz notīrītu – bez mizas un serdenes, tas nav slapjš un sūrs kā mākslīgi nogatavinātie, bet salds un neticami gards. Taizemē atkarībā no reģiona ir pieejamas pat trīs dažādas ananasu šķirnes. Visi ir garšīgi, bet mazie – īpaši. Pērkot būtu jāpievērš uzmanība jau notīrīta augļa ārējam izskatam, kaut gan tik un tā ir grūti noteikt, cik ilgi tas cepies saulē, gaidot klientu. Vislabāk, ja notīra un sagatavo jūsu acu priekšā. Tomēr agri vai vēlu augļu diētu gribas papildināt ar kaut ko nopietnāku, turklāt nevajag pārspīlēt ar svaigiem augļiem pirmajās dienās...
Virtuve uz ielas
Kad nezini, kā ko ēst, skaties uz vietējiem un dari tāpat! Naivi ticēdams šai metodei, reiz kādu apšaubāmu zupu, patiesībā vārītu ūdeni ar dažām kāpostlapām, papildināju ar garšvielām akurāt no tiem pašiem trauciņiem kā vietējais gids. Un reizē ar apetīti zaudēju garšas izjūtu visu turpmāko dienu. Jāpiemin arī, ka sāli taji lieto reti, dodot priekšroku īpaši pūdētu zivju fermentācijas procesā iegūtam brūnam šķidrumam, kura nosaukumu aiz riebuma vien nespēju iegaumēt.
Taju mājās nav virtuves kā telpas ēdiena gatavošanai un maltītes ieturēšanai. Viss tiek gatavots un ēsts uz ielas, tirgos, restorānos – atkarībā no rocības. Uz ielas gatavotā gaļa gan ir sava veida loterija – var dabūt gluži labu bārbekjū, bet var dabūt arī kuņģa spazmas. Karstajā klimatā gaļu ilgi neuzglabāsi! Varbūt tāpēc taju ēdieni ir tik asi? Reiz, kad sazāļotā taju virtuve nudien jau bija līdz kaklam (vārda vistiešākajā nozīmē), manu uzmanību saistīja plakāts, kas solīja, ka šajā kafejnīcā tiek piedāvāta Eiropas pārtika, teiksim, steiks ar sīpoliem un kartupeļiem. Nu, nu... tomēr nolēmu riskēt. Ņemot vērā, ka taji arī tā sauktos Eiropas ēdienus gatavo pēc savas gaumes, ka lazanja Taizemē nav pelnījusi to pašu nosaukumu ko Itālijā, ka pat sīpoliem tur ir atšķirīga garša, ka kartupeļus tikpat kā neaudzē, jo klimats nav tas piemērotākais, un tos labi aizstāj tapioka, ilūzijas neloloju. Bet tavu brīnumu! Steiks bija lielisks, bez specifiskajām taju garšvielām, pat bez citronzāles, kas vienīgā man ir kaut cik pieņemama, kartupeļi īsti, nevis saldētie frī, sīpolu ripiņas arī kā mājās.
Kopumā ņemot, Taizemes ziemeļdaļā virtuve ir maigāka un arī klimats mērenāks. Iespējams, tur ir kāda sakarība. Un viesnīcās, kur regulāri apgrozās baltie tūristi, vienmēr atradīsies kas rietumnieka kuņģim piemērots, tā ka druscīt jau es pārspīlēju. Patiesībā daudzi uzskata ziemeļu galvaspilsētu Čiangmai par gardēžu paradīzi, ar ko var sacensties tikai lielā Bangkoka. Pēdējā laikā tūristu apmeklētākajos kūrortos Pataijā un Puketas salā uzplaukuši visraibāko nāciju ēstūži, netrūkst arī krievu virtuves un arābu kebabu. Tā ka paēst var visi. Un labu kafiju padzert Starbucks.
Eksotika?
Apceļojamās zemes esot jāizbauda arī ar garšu! Nost ar koferos silstošajām cietajām desām, sieriem un patieso rupjmaizi! Labi – esam pagaršojuši arī ceļmalā ceptu žurku. Un nekas – tīri garšīga! Šīs žurkas ķer slazdos pie rīsa laukiem, tāpēc tās nudien ir labi barotas (barojušās). Ja jau arī pie mums audzē nūtrijas gaļai... Tikai garā gumijotā žurkas aste nerosina ēstgribu, bet vai nu uz to jāskatās? Pilsētās gan ceptas žurkas nepārdod – tur nav rīsa lauku, toties ir atkritumi. Visa loģika.
Dažviet nakts tirgos pārdod eļļā ceptus kukaiņus un vaboles. Tīrie proteīni! Šī vērtīgā pārtika ir pat diezgan pieprasīta, tomēr neesmu manījis, ka baltie gardu muti mielotos ar ceptiem ţukiem. Parasti tas tiek piedāvāts kā pārbaudījums dažādos rietumnieku izdzīvošanas šovos.
Par sava veida delikatesi laikam jāuzskata krokodila zupa – tāds normāls buljoniņš, ko piedāvā pagaršot krokodilu fermā, lai jūs pēc tam nopirktu krokodila konservus. Diez ko garšīgi šie konservi gan nebija, kaut gan pieņemu, ka to saturu vajadzētu kaut kā gatavot, nevis aukstu uzkost diezgan draņķīgajam taju rumam.
Tai pašā Samut Prakan fermā pārdod arī bezdelīgu ligzdas, tas ir, itin kā siekalas, ar kurām putniņi lipina šīs ligzdas. Tāds saldskābs recekļains padzēriens – ieteicams augošiem bērniem un veciem cilvēkiem, vīriešiem uzlabo potenci, sievietēm libido, vārdu sakot, nav cilvēka, uz kuru neattiektos šis mārketinga paņēmiens.
Īstena delikatese gan ir haizivs spuras zupa, ko var dabūt tikai dažos kūrortu restorānos. To ēst braucot bagātie japāņi, korejieši, filipīnieši, jo Taizemē viss ir ievērojami lētāks, arī dārgās delikateses. Jūras veltes vispār ir laba izvēle, vienīgi zupas, it īpaši tās ar kariju, dažreiz var izvilināt kādu prieka asaru. Bet visdažādākās zivis, krabji, kalmāri piejūras kūrortos ir lieliski!
Dažkārt gan pienāk brīdis, kad cilvēks un viņa kuņģis nogurst no eksotikas. Tad labāk izvēlēties banānus, kas mums kā jau banānu republikas sūtņiem vairs nav nekāda eksotika. Turklāt tiem piemīt zarnu traktu sakārtojošas īpašības. Stabila vērtība ir vārītas olas, ko nu nekādi nevar sazāļot... Bet arī tās būtu jāēd no rīta un viesnīcas restorānā, nevis jāpērk no cilvēka, kurš visu dienu vazājies karstā saulē. Arī omlete un kukurūzas pārslas brokastīs. Un tie paši augļi...
Vēl viena labā ziņa ir tā, ka taji atšķirībā no ķīniešiem japāņiem un citiem aziātiem ēd ar dakšiņu un karoti. Nazis faktiski nav vajadzīgs, jo ēdienos viss jau ir sagriezts mazos gabaliņos, lai var sagatavot piecu minūšu laikā. Garos rīsus, kas labi līmējas cits pie cita, drīkst ēst ar pirkstiem, taču allaž jāatceras, ka tikai ar labo roku. Jo kreiso tradicionāli lieto personīgai higiēnai...
Teksts un foto Raitis Strautiņš, IMPRO gids, speciāli Labu apetīti!