Šefpavārs: “Ziemassvētku kulminācija ir pie galda!”
“Ziemassvētku tradīcija paredz, ka pēc sprediķa baznīcēni sēdās kamanās un devās mājup, lai sēstos pie galda.
Tas nozīmē, ka Ziemassvētku prieka kulminācija būtībā ir pie galda – vienojot tuviniekus ar mielošanos, kuras sastāvdaļa reizumis bija arī apdāvināšanās,” stāsta
, restorāna “Kaļķu vārti” šefpavārs.
“Tā ir arī manā ģimenē, kad tuvākie radi pēc baznīcas apmeklējuma noteikti satiksimies svētku maltītē. Nezinu pat, kas jaukāk – pati kopā būšana vai tās gaidīšana un gatavošanās, kas sākas, jau decembra sākumā saskaņojot laiku, vietu, līdznesamos kārumus un padarāmos darbiņus.
Latviešu ticējums vēsta, ka Ziemassvētku galdā jābūt 12 ēdieniem. Manuprāt, tas nebūtu svarīgākais. Domāju, būtiskāk rīkoties tā, lai Ziemassvētki nepārvērstos par smagu darbu un tūliņ pēc tam – par pārēšanos. Tas nozīmē, ka galdā liekami viegli ēdieni gan no pagatavošanas, gan sagremošanas viedokļa. Kā rīkojās mūsu senči? Nogaršoja visu, kas vasarā sarūpēts un krājumos salikts. Rīkosimies tāpat! Cepeti cepeškrāsnī – tas daudz laika neprasa, bet pārējais: marinējumi, sālījumi, konservējumi – kas nu katram vasarā ievākts un sastrādāts. Kamēr cepeškrāsnī gatavojas jēra stilbs vai pīle, vai zivs, dzerot karstvīnu un pļāpājot, galda klāšanā piedalās visi, velkot no somām ciemakukuļus un liekot galdā. Tur būs gan marinētas sēnes un gurķīši, gan tradicionālie tomāti želejā, piks-mikšļi, tā sauktā vīriešu zapte, Latgales salāti un tā bez gala. Tas patiešām neprasa daudz pūļu. Ja vēl klāt ir pīrāgi vai ābolmaize – brīnišķīgi! Kāpēc gan skābētus sutinātus kāpostus neaizstāt ar sarkanajiem, svaigi sutinātiem, ko pasniedz ar pīles krūtiņu? Kazas sieru piedāvājam ar cidoniju sīrupā marinētiem ķirbjiem un drupinātu rupjmaizi. Tie visi ir tradicionāli, mūsu mentalitātei atbilstīgi produkti, kas labi saskan ar Ziemassvētku laiku.
Mans ieteikums Ziemassvētkos: ziemas vidū labi der karstie dzērieni. Tā kā Ziemassvētki ir ģimenes pasākums, tie pagatavojami tā, lai der gan lielajiem, gan mazajiem. Upeņu sulā liek garšvielu kokteili: ingveru, krustnagliņas, kanēļa standziņu, citrona mizu, medu un uzkarsē. Bērni lieto neaizdarītu, bet pieaugušie, ja vēlas, var bagātināt dzērienu ar Rīgas melno balzamu. Otra recepte: tējas krūzē iegriež svaiga ingvera šķēlītes un iespiež citrona daiviņu. Izspiesto daivu atstāj krūzē. Aplej ar verdošu ūdeni. Kad mazliet padzisis, iemaisa medu (vislabāk tumšo – viršu vai griķu). Viens no gardākajiem un veselīgākajiem ziemas dzērieniem!”
kasjauns.lv/Foto: Izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīvs