Kā tavai sejai, matiem un rokām sadraudzēties ar ziemas salu
Ziemas aukstums rada lielākas un mazākas neērtības tavai ādai. Sejas kopšanas speciāliste Baiba Arāja atklāj, kā sadraudzināt salu un vēju ar tavu seju, lūpām, acīm, matiem un rokām.
Pienākot ziemai, mūsu āda piedzīvo ko līdzīgu stresam. Tā atūdeņojas un kļūst sausāka. Reizēm apsārtumu un asins mikrocirkulācijas traucējumi rodas kapilāru pārslodzes dēļ. Cilvēki, kam ir jutīga āda, ziemas periodā biežāk jūt velkošu sajūtu. Arī vēja ietekmē ādā veidojas mikroskopiski bojājumi, kas var radīt diskomfortu, un tā var sākt lobīties.
Lai tā nebūtu, sejas āda jābaro un jāaizsargā no aukstuma ietekmes, lietojot tam paredzētus krēmus. Lieliski, ja šie krēmi satur PP vitamīnu. Tas veicina lipīdu sintēzi, kas nepieciešami ādas aizsargbarjeras atjaunošanai, tādējādi novēršot atkārtotu izteikta sausuma rašanos un padarot ādu mīkstu un maigu. Ziemā sejas āda arī jāmitrina. Vienīgais – būtu jāatceras, ka mitrinošiem līdzekļiem (sejas krēmiem, losjoniem) aukstā laikā jāļauj iedarbotos vismaz 20 minūtes, pirms izej ielās. Tas pats attiecas uz barojošu krēmu. Pret vēju un nokrišņiem labi iedarbojas krēmi ar dabiskām taukvielām. Bišu vaska ekstrakti un aloe vera sejas ādai veido neredzamu aizsargkārtiņu, pasargājot to no izžūšanas. Vislabākie krēmi ziemas periodam ir uz vaska bāzes.
Ja āda ir ļoti sakairināta, tai vajadzīgas nomierinošas maskas, kas ne tikai pabaros ādu, bet arī dziedinās to. Tās var iegādāties aptiekā. Bet vari izlīdzēties arī ar barojošu krēmu. Uzklāj to biezā kārtā un paturi 10 minūtes, atlikumu noslauki ar salveti. Iekšķīgi ieteicams lietot vitamīnu kompleksu, kas paredzēti ādai. Vai arī uztura bagātinātājus, kas satur A, B, C, D, E un PP vitamīnus.
Lieto speciālo kosmētiku
Ādas apsārtumam (sarkans deguns, sārti vaigi) var būt dažādi iemesli. Ziemas laikā ādas sārtumu var izraisīt krasas temperatūras maiņas, citkārt to izraisa arī spilgta saules gaisma, vējš un lietus. Tāpat jāpavēro, kāda ir ādas reakcija uz kosmētiku, ko tu lieto. Iespējams, ka esi alerģiska. Taču visbiežāk šī problēma skar tās, kam ir ādas kuperoze (tuvu ādas virsējam slānim izvietots asinsvadu tīklojums). Sarunvalodā to sauc par kapilāriem, un tas ir kosmētisks defekts.
Kuperoze var būt iedzimta, bet var būt iegūta arī dzīves laikā. To veiksmīgi iespējams novērst, gan lietojot piemērotu kosmētiku, gan ar lāzerprocedūrām. Lai efekts būtu ilgnoturīgs, parasti nepieciešamas 3 – 4 procedūras ar mēneša intervālu. Ļoti svarīgi ir lietot speciālus sejas kopšanas līdzekļus, kas nomierina jutīgu un apsārtušu sejas ādu. Tos iespējams iegādāties arī aptiekās.
Mazgā matus biežāk un nežāvē ar fēnu
Ziemā izaugušie mati cieš no tā, ka iekštelpās gaiss ir sauss. Mata kutikulas zvīņas atlobās no matiņa, un tā rezultātā tas vairs nav gluds. Matu sausumu pastiprina arī dažādas elektroierīces – datori, televizori, radioaparāti, telefoni. Turklāt to statiskās elektrības lauks palielina arī matu elektrizēšanos. Izejot no siltām telpā aukstumā, galvas ādā rodas mikrospazmas, kuru rezultātā mata sakne tiek mazāk apasiņota, tāpēc par cepuri neaizmirsti.
Tomēr biezajai galvassegai ir arī trūkumi: tā var veicināt blaugznu veidošanos, jo mehāniski piespiež matus pie galvas un tādejādi tie vairāk taukojas. Izeja? Mati būs jāmazgā biežāk.
Aukstajā gada laikā matu balzami un kondicionieri ir obligāti un to darbības laiks jāpaildzina – noturot mitros matos pat līdz piecpadsmit minūtēm. Papildus vari lietot kādu kosmētisko eļļu. Matus pēc mazgāšanas nežāvē ar fēnu, bet ļauj tiem izžūt dabīgi. Ķemmē tos ar koka vai cita dabiska materiāla ķemmi, jo tās novērsīs elektrizēšanos. Papildus lieto A, B, C grupas vitamīnus, cinku un zivju eļļu.
Valkā cimdus un lieto speciālu krēmu
Ziemas laikā lieto tieši rokām paredzētu barojošo krēmu, nevis losjonu. Otrais mitrina, tāpēc to var lietot siltākā laikā. Taču arī roku ādai, gluži tāpat kā sejas ādai, ir jāizvēlas atbilstoši krēmi. Piemēram, ja āda ir ļoti sausa, jāizmanto īpaši barojoši krēmi, ja tā ir jutīga, krēmi ieteicami bez smaržvielām un bez krāsvielām, kas ādu varētu kairināt. Pret sausuma sajūtu palīdz krēmi ar atjaunojošām vielām, piemēram, retinolu vai zaļo tēju. Dienas gaitā to nepieciešams klāt vairākas reizes, bet uz nakti – biezā slānī.
Pusstundu pirms došanās laukā neaizmirsti par aizsardzību – iezied rokas ar barojošu aizsargkrēmu. Roku aizsargkrēms palīdz roku ādai pretoties pret zemo temperatūru un vēju. Vislabāk aukstam laikam ir piemēroti krēmi ar smiltsērkšķu eļļu un lineļļu. Lieliskāko papildaizsardzību rokām nodrošina cimdi. Neaizmirsti tos valkāt aukstā laikā! Lai roku āda būtu maiga un elastīga, papildus iekšķīgi var lietot A, D, E un K vitamīnus.
Dzer ūdeni un lieto lūpu balzamu
Tīrais negals līdz ar sala un vējaina laika iestāšanos ir lūpu un lūpu kaktiņu sprēgāšana. Visbiežāk tas notiek tad, ja ārā ir straujas laika apstākļu maiņas vai organismā ir izteikts A grupas vitamīnu trūkums (tad lūpas var sprēgāt arī siltākā laikā). Lūpu kaktiņi mēdz iekaist un plaisāt arī pēc slimošanas un antibiotiku lietošanas. Lai cīnītos ar plaisām, izmanto ziedes, kas veicina ādas sadzīšanu, kā arī papildus lieto A vitamīnu saturošus preparātus. Vari lūpas mitrināt arī, apziežot tās ar sviestu vai saldu krējumu. Sprēgāšanu var izraisīt nepietiekams ūdens daudzums organismā, tādēļ neaizmirsti, ka dienā tev jāizdzer vismaz divi litri ūdens. Protams, izejot uz ielas, lūpas vienmēr apzied ar lūpu balzamu, kas mitrina lūpu āda dažādos laika apstākļos, arī salā.
Valkā saulesbrilles un nekrāso acis
Dažkārt ziemā, uzturoties laukā, izteikti asaro acis. Tas sagādā vēl lielāku diskomfortu, ja pa ceļam uz darbu izplūst no rīta rūpīgi uzkrāsotā acu tuša. Asaras tev līst, jo tās tiek kairinātas – ārējais kairinātājs var būt gan spilgtā gaisma (īpaši, ja baltās sniega kupenas apspīd spoža saule), gan vējš, gan aukstums. Brīnumreceptes pret acu asarošanu nav, var valkāt saulesbrilles vai optiskās brilles ar hameleona pārklājumu un nekrāsot acis, ja ārā plānots uzturēties ilgāk. Jāņem vērā, ka izplūdusi tuša acis var vēl papildus grauzt un kairināt.
Laura Blumberga / Foto: Shutterstock