Kā nepārmaksāt par zālēm. Atbild aptiekāre
Dzīvesstils

Kā nepārmaksāt par zālēm. Atbild aptiekāre

Jauns.lv

Septiņus miljonus latu pērn Latvijas iedzīvotāji pārmaksājuši par zālēm, atzinis veselības ministrs Juris Bārzdiņš. Kā pirkt zāles, lai nepārmaksātu, bet iegūtu labāko rezultātu?

Kā nepārmaksāt par zālēm. Atbild aptiekāre...

Portāls kasjauns.lv par to izvaicā Cēsu Centra aptiekas vadītāju, farmaceiti Daci Mačuku. Ne vienmēr pirkt vislētāko medikamentu galarezultātā ir vislētāk, var iznākt kā teicienā — skopais maksā divreiz. Tomēr pircējam ir iespējas atrast  medikamentu, kas ir   visizdevīgākais gan cenas, gan kvalitātes gan individuālās piemērotības ziņā. Svarīgi, lai cilvēks jautātu gan ārstam, gan farmaceitam par citiem līdzīgiem medikamentiem.

Jautājiet ārstam

Ja ir svarīgi nopirkt pēc iespējas lētākas zāles, tad to jau vajag teikt ārsta kabinetā. Nereti ar līdzīgu darbību ir pietiekami plašs klāsts medikamentu, lai varētu izvēlēties konkrētajam gadījumam piemērotāko.

Jautājiet aptiekā

Ja vien uz receptes nav atzīmēts, ka konkrētās firmas ražojumu nedrīkst aizvietot ar citu, aptiekā var piedāvāt citas zāles, kurām aktīvā viela ir tā pati, atšķiras  tikai ražotājs un zāļu nosaukums. Jautājiet, lai farmaceits parāda visus aptiekā pieejamos analogus un paskaidro atšķirības.

Kāpēc atšķiras cenas

Vienāda aktīvā viela, vienāda deva, cits ražotājs, cits nosaukums un cena, kas var atšķirties pat vairākas reizes. Tomēr niansēs zāles var atšķirties, piemēram, iedarbībā uz kuņģi. Vai zāles lieto nedaudz un cilvēks ar veselīgu kuņģi, vai tās paredzētas ilgstošākai lietošanai cilvēkam ar jūtīgu kuņģa gļotādu – katrā gadījumā zāļu izvēle atšķirsies.

Lētie un dārgie  

Ir divu veidu zāļu ražotāji. Tie, kas paši izstrādā un ievieš jaunas zāles un firmas, kas neiegulda zāļu izstrādē, pētījumos, bet tikai ražo zāles. Ražošanas izmaksas atšķiras.

Vienādu zāļu klāstā parasti dārgāki ir oriģinālie preparāti un tas nav tikai ražošanas izmaksu dēļ. Lai izstrādātu, daudzos klīniskajos pētījumos pārbaudītu un ieviestu jaunu medikamentu, farmācijas firma iegulda pie miljardu dolāru. Tāpēc ir svarīgi, lai jaunās zāles būtu ļoti iedarbīgas un kvalitatīvas. Izstrādātāji pievērš uzmanību vissīkākajām jauno zāļu ražošanas niansēm – gan fasējuma veidam, gan papildvielām, gan ražošanas tehnoloģijai.

Pēc vairākiem gadiem, kad pagājis patenta darbības laiks, arī citi ražotāji var sākt ražot tādas paša zāles, kuras mazās niansēs tomēr atšķiras. Dažos gadījumos šīs nianses ir svarīgas un pacienta labā ir izvēlēties viskvalitatīvāko un visdrošāko medikamentu.

Valsts apmaksātie medikamenti – cik jāpiemaksā?

Zāles daudzu hronisku slimību ārstēšanai daļēji vai pilnībā apmaksā valsts. Lai pacientiem un ārstiem būtu izvēles iespējas, valsts kompensējamo medikamentu sarakstā iekļauj līdzvērtīgas efektivitātes zāles par dažādām cenām.

Valsts apmaksātā daļa par līdzvērtīgām zālēm ir vienāda, rēķināta pēc lētākā kompensējamo medikamentu sarakstā iekļautā preparāta. Ja izvēlēts dārgāks medikaments, cenu starpību piemaksā pircējs. Cik tieši būs jāpiemaksā, pacients var uzzināt jau ārsta kabinetā, jo, ne vien aptiekās, bet arī ārstu rīcībā ir informācija par kompensējamo zāļu cenām un piemaksām.

Šāda sistēma veicina zāļu firmām samazināt medikamentu cenas un valsts no medikamentu kompensācijām paredzētā budžeta var apmaksāt medikamentus plašākam cilvēku lokam.

Pērkot bezrecepšu zāles

Jautājot aptiekā pēc zālēm, piemēram, saaukstēšanās ārstēšanai, iespējams tās iegādāties gan par diviem, gan par 20 latiem. Viss atkarīgs no tā, vai tas būs pats lētākais un nepieciešamākais minimums, vai ērtāk lietojami un efektīvāki līdzekļi, kas ne vien ārstē, bet arī nostiprina organismu. Svarīgi, lai farmaceits izvērtētu katram gadījumam piemērotāko risinājumu.

Svarīgākais – uzticēties

Izvēlēties vispiemērotākās zāles palīdz speciālisti – ārsts vai farmaceits. Svarīgi, lai pacients pilnībā varētu uzticēties viņu profesionalitātei un godaprātam, jautāt un saņemt skaidrojumus.  

Vairāk par iespējām ārstēties nepārmaksājot lasiet: